reklama

6 důvodů, proč se při cvičení cítíte úplně bez energie

Co z vás zbytečně vysává energii? Foto:
Co z vás zbytečně vysává energii?
Foto: iStock

Chcete jít cvičit, ale připadáte si jako vymačkaný citron. Cvičení vás pak nebaví a výkony stojí za starou bačkoru. Někdy se naopak těšíte na to, že si dáte pořádně do těla, ale v okamžiku, kdy vyběhnete nebo se chopíte činky, jako by z vás vyprchala veškerá energie.

Jsou typy lidí, kterým hladina energie v zásadě moc nekolísá, ať už se ládují jednoduchými cukry, pijí litry kávy, běhají desítky kilometrů, nebo se celý den nudí před televizí. Pokud k nim ale nepatříte a během dne zažíváte okamžiky naprosté bdělosti i síly a naopak také momenty, kdy byste nejraději usnuli i při chůzi, zpozorněte!

Zjistěte, co z vás vysává energii jako upír a braňte se. Vaše tréninkové úsilí se rázem posune o level výš:

1. Jednoduchý cukr

Když si dáte před cvičením jídlo s vysokým podílem jednoduchých sacharidů (přemíra ovoce, sladkosti, pufované výrobky, sladké pečivo, slazené nápoje), možná, že se pár minut poté budete cítit skvěle, ale s takovou rychlostí, s jakou se cukr do krve dostane, s takovou zase klesne. Než nazujete tenisky, budete zralí na šlofíka. Před cvičením si proto dejte sacharidy komplexní, v rozumném množství (celozrnné výrobky, žitný chléb).

2. Málo kalorií 

Pokud držíte dietu a jste v kalorickém deficitu, nebudete mít na trénink sílu. Abyste odvedli dobrou práci, nechte si většinu sacharidů na dobu kolem tréninku. V netréninkové dny naopak můžete sacharidů trošku ubrat.

3. Moc tuků a bílkovin

Nacpat si před pohybovou aktivitou pupík tukem a proteiny není zrovna dobrý nápad. Tyto makroživiny se dlouho tráví, organismus investuje veškeré síly do jejich zpracování a na pořádné cvičení jich pak moc nezbude. Ideální je předtréninková kombinace komplexních sacharidů (ne moc vláknitých) a libových proteinů.

4. Nedostatek tekutin

Jestliže během dne málo pijete, můžete se při pohybové aktivitě (a nejen při ní) cítit vyčerpaní. Bez vody v těle nefunguje pořádně nic, natož pak náročné tréninkové plány. Upíjejte vodu průběžně, když do sebe nalijete naráz půl litru, zatížíte ledviny, budete běhat na záchod a na energii vám to stejně nepřidá.

5. Celodenní sezení 

Po osmi hodinách za kancelářským stolem se cítíte unavení, jako byste skládali uhlí. Vaše tělo to jednoduše vzdalo – dlouhým sezením se přepnulo do líného módu a po vás nechce nic jiného než další sezení na pohovce u televize a mísu smažených lupínků. Chyba! Vzdali jste to vy a tělo naopak prahne po čemkoliv, co se alespoň vzdáleně podobá pohybu! Tak přemluvte především svoji hlavu, tělo už se přidá.

6. Motivace

Když chybí motivace, chybí motor, který vás žene dál. Najděte motivaci pro cvičení a uvidíte, že žádný trénink už nebude protrpěný! A pozor – motivací nemusí být jen štíhlejší pas nebo větší podíl svalové hmoty, ale také psychická úleva, setkávání se s lidmi, zdraví, radost z pohybu a nových dovedností. Hýbejte se, zkrátka proto, protože můžete!

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new3 Foto:

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

dietní limonády Foto:

Co se stane, když přestanete pít dietní limonády?

Migrény, nadváha, nemoci – to všechno způsobují dietní nápoje, které někteří lidé pijí po litrech. Nepatříte k nim i vy?

Článek

Kontrolní otázka: Drží slečna sacharidy v jedné nebo v obou rukou? Foto:

Sacharidy při hubnutí. Ano, či ne?

Sacharidy, cukry, uhlovodany či karbohydráty jsou jednou ze tří základních živin nezbytných ve výživě člověka. Poslední dobou se sacharidy netěší příliš velké oblibě,...

Článek

Horoskopy 2018

reklama

reklama