reklama

Aromaterapie aneb Jak se uzdravit pomocí vůní

Vůně umí ovlivňovat nejen psychický, ale i fyzický stav člověka Foto:
Vůně umí ovlivňovat nejen psychický, ale i fyzický stav člověka
Foto: iStock

Léčba člověka může být zprostředkována všemi smysly. Muzikoterapie se zaměřuje na terapeutické využívání hudby. Různé tóny a melodie v nás dokážou vyvolat rozmanité emoce. A pocity mají schopnost vykouzlit také vůně. Na uzdravování prostřednictvím čichu se specializuje aromaterapie.

Na rozdíl od farmakoterapie (léčby medikamenty), nebo psychoterapie (léčby „slovem a činem“), ale i dalších medicínských terapeutických postupů neslouží aromaterapie jako nástroj první volby, ale jako pomocná metoda. Na druhou stranu by bylo barbarské toto skvělé odvětví nevyužívat, protože smyslů máme pět a všechny jsou extrémně důležité.

Vůně v běžném životě

Na to, abyste věděli, že vůně a pachy ovlivňují psychický i fyzický stav člověka, nemusíte být žádný vědec. Vzpomeňte si, co s vámi udělal příliš silný parfém spolucestující ve vyhřátém autobuse. Zamyslete se nad tím, co se s vámi děje, když máte hlad a ucítíte na ulici vůni čerstvého pečiva. Jaké to je, když určitá vůně vyvolá nějakou dávnou vzpomínku. Čich zkrátka hraje v našem životě velice důležitou roli, i když si to mnohdy neuvědomujeme. A právě aromaterapie tento smyslový kanál využívá k tomu, aby nám bylo lépe.

aromaterapie - léčba vůněmi Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

 

Co to přesně je

Aromaterapie je definovaná jako druh alternativní medicíny, který užívá různé vonné esence za účelem změny stavů mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví. Nejčastěji se v aromaterapii používají rostlinné oleje obohacené o aromatické olejové esence, aplikované podle druhu potíží.

Léčivé procedury

aromaterapie Foto:

Nejběžnější procedurou je aromamasáž. Při takové masáži se namíchá olej podle potřeby (buď stimulující, nebo naopak uklidňující) a vmasírovává se do kůže celého těla i obličeje. Psychická a psychosomatická onemocnění se léčí aromainhalacemi. Stačí zapálit aromalampu, vybrat si příslušnou esenci a nechat vůni pracovat tak, jak umí nejlépe. Aroma procedurou může být i koupel nebo pobyt v sauně – fantazii se meze nekladou.

Jak poznat odborníka

Aromaterapeutem můžete být sami sobě. Vyžaduje to však desítky až stovky pokusů na sobě samotném. Druhou možností je vložení se do rukou odborníka – aromaterapeuta. Toho poznáte tak, že k vám bude přistupovat eticky, mile a s respektem, bude vám pozorně naslouchat a klást relevantní dotazy. Terapeut by měl mít povědomí o obecné a systematické botanice, o biochemii rostlinných silicí, olejů a extraktů, dál by se měl vyznat v anatomii, fyziologii a psychologii. Měl by zvládat základy tradiční čínské medicíny, masírování, akupresury, reflexologie i baňkování. Když se na aromaterapii podíváte z takového úhlu pohledu, zjistíte, že to není žádná pavěda, ale disciplína, vyžadující neuvěřitelné množství znalostí a dovedností.

Zkuste víc vnímat vůně kolem sebe a uvědomovat si, jak na vás působí. Otevřete dveře novým zážitkům a také se dozvíte něco sami o sobě!

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new2 Foto:  

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Nechte se léčit čistou vůní přírody Foto:

Léčba vůněmi: 10 esenciálních olejů, které prospějí vašemu zdraví i kráse

Aromaterapie je dnes módní, a tak se mnoho kosmetických produktů chlubí léčivými účinky. Jenomže sprchový gel či svíčka s vůní levandule mají k léčivým vonným silicím dost...

Článek

I když jsou čistě přírodní, mohou vám i ublížit Foto:

Esenciální oleje: 6 situací, kdy byste je rozhodně neměli používat

Olejíčky na přírodní bázi se v posledních letech stávají jakousi alternativou k nepříliš bezpečným syntetickým vonným látkám. Jsou sice velmi příjemné a mohou nám pomoci s...

Horoskopy 2018

reklama

reklama