Cvičením proti stresu: Zkuste páteřování nebo pozici stromu

Máloco lze v oblasti výživy a cvičení prohlásit s naprostou jistotou. Na sto procent je však jisté to, že pohyb, sport a cvičení představují ten nejúčinnější, nejpřirozenější i nejzdravější lék proti stresu.

Ve stresu je dnes úplně každý, i když ne každý si to dokáže připustit. Stresuje nás moc práce, málo práce, časová tíseň, nadbytek času (nuda), pobyt v přelidněném prostoru, samota, onemocnění, rodina, zima, výživa – člověka zkrátka stresuje vše, co nějakým způsobem překračuje či přesahuje jeho možnosti takové situace zvládat.

To, že fyzická aktivita pomáhá v boji se stresem, není výmysl médií ve snaze propagovat nějaký nový fitness program nebo omezit nárůst obezity. Důvody leží v hluboké minulosti, kdy jsme žili v jeskyních, útočila na nás divoká zvířata a potravu jsme si museli ulovit.

Reakce útěk x útok

Stres je v podstatě strach organismu z nebezpečné či neočekávané situace. Reakcí na strach je útok nebo útěk. Když naše předky honil šavlozubý tygr, rychle utíkali. Dnes nás ale tygři nehoní a ani mamuty už nelovíme. Dnes nás stresuje telefonát od šéfa, nezaplacený účet nebo příliš vysoké číslo na osobní váze. Našemu tělu je to ale jedno – to je stále naprogramováno na reakci „útěk x útok“. Když pak se stresem zůstaneme „v klidu“, nebo ho řešíme nevhodnými způsoby (přejídání se, kouření, pití alkoholu, agresivita), mívá to až katastrofické následky.

Foto: iStock

Naučte se několik rychlých a jednoduchých cvičení proti stresu, která zvládnete během chvilky i v kanceláři:

Všemocný dech

Sedněte si do tureckého nebo lotosového sedu, napřimte páteř a zavřete oči. Co nejpomaleji se nadechujte nosem, nádech na chvíli podržte a pomalinku vydechujte ústy. Při nádechu i výdechu zkuste napočítat aspoň do osmi a sledujte, jak se hýbe povrch vašeho těla. S nádechem pupík odtlačte co nejdál od sebe a s výdechem ho vtáhněte zpět k páteři.

Páteřování

Postavte se, zavřete oči (tím se lépe spojíte sami se sebou, se svým tělem i dechem) a začněte se uklánět, předklánět, ohýbat krk, kroužit trupem, kroužit boky, zaklánět hlavu – hýbejte páteří na všechny možné i nemožné strany a zaposlouchejte se do zvuků, které při pohybu vydává.

Dřep a vztyk

Pokud cítíte „přetlak“, dřepněte si, několik vteřin dole vydržte (s patami na zemi) a poté vstaňte. Stačí 5 až 10 opakování, než ucítíte, že námaha upouští stres z vašeho těla ven. Stejně dobře fungují „tlaky“ (v případě, že se nechcete zpotit) – silou tlačte do desky stolu, proti zdi či do opěradla židle. Při tlačení si představujte, jak dlaněmi stres opouští vaše tělo.

Pozice stromu

Vyzujte si boty, postavte se, narovnejte záda a dlaně vytočte směrem dopředu. Zavřete oči, soustřeďte se na správné držení těla i na dech. Vnímejte, co se děje s vaším tělem, kudy proudí nádech i výdech a nezapomeňte vnímat i to, jak je s každým výdechem vaše tělo uvolněnější a klidnější.

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky strava stres pohyb výživa cvičení

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.