reklama

Deset jednoduchých triků, jak rozproudit lymfu

Stačí trochu změnit životní styl... Foto:
Stačí trochu změnit životní styl...
Foto: Thinkstock

Lymfatický systém není tak nápadný jako ostatní systémy našeho těla (dýchací, kosterně-svalový, trávicí apod.), ale to neznamená, že by byl o něco méně důležitý. Právě naopak – díky lymfatickému ústrojí se může náš organismus čistit, zbavovat se nežádoucích látek a uzdravovat se.

Lymfatické cévy a lymfatické uzliny se podílejí na obranyschopnosti našeho těla. Tato extrémně důležitá funkce ale může být narušená a člověk je pak náchylný k onemocněním, unavený, bez života, oteklý – a s celulitidou (což je ten nejmenší problém, nicméně otravný).

Narušení funkce lymfatického systému bývá způsobeno především nesprávnou životosprávou. A když známe příčinu, můžeme léčit důsledky.

 

Změňte svůj životní styl a pomocí těchto 10 triků rozpohybujte svoji lymfu:

1. Pijte vodu

Lymfa je tekutina. Když nebude mít spojence v podobě čisté vody, nebude proudit, nepoteče. Abyste lymfu znovu rozproudili, vypijte denně minimálně 3 litry čisté vody, minerálky a neslazeného čaje.

Článek

Zdá se, že pití vody s citronem po ránu má víc nevýhod, než pozitiv Foto:

Hubnete pomocí vody s citronem? Pozor na nežádoucí účinky!

Jak začít den, abyste byli co nejvíce trendy? Přece se sklenkou horké vody s vymačkaným citronem. Téměř všichni si to chválí, ale nic není černobílé. I tento na první...

 

2. Jezte zeleninu

Vláknina čistí střeva a odvádí pryč z těla část nežádoucích látek. Další část odvádí lymfa – pomozte jí a konzumujte vlákninu, nejlépe prostřednictvím nesolené zeleniny, která navíc tělu dodá vitamíny a minerály.

3. Jezte čistě

Když nebude lymfa muset uklízet neplechu, kterou v těle nadělají hamburgery, sladkosti, hranolky, koblihy či uzeniny, bude tělo mnohem lépe fungovat a vy se nebudete cítit unavení ani oteklí. Omezte chemii v jídelníčku.

Článek

Napadlo by vás zkombinovat jablka, zelenou petrželku a trochu skořice?  Foto:

Smoothie: Jaké připravit pro sportovce, dietáře, mlsouny nebo zmrzlíky

Určitě jste se s tímto názvem už setkali. Ale co to vlastně smoothie je, k čemu je dobré a jak si ho správně připravit?

 

4. Vynechte alkohol

Alkohol obsahuje spoustu prázdných kalorií, které tělu nepřinášejí nic dobrého. Navíc zatěžuje játra a celé tělo v podstatě otravuje. Abstinencí lymfatickému systému ulevíte, zbavíte se celulitidy i několika nežádoucích kilogramů. Jedna sklenička (2 dl) bílého nebo červeného vína v pátek večer je povolena!

5. Choďte

Pohyb těla je pohybem lymfy. Čím víc se budete hýbat, tím lépe bude lymfa proudit a fungovat tak, jak má. Tak prosté to je. Při práci na počítači nebo během sledování televize vstaňte a projděte se po bytě minimálně každých 30 minut.

6. Dřepněte si

Dlouhé sezení na židli doma nebo v práci utlačuje lymfatické cévy i uzliny a pak vznikají nejen otoky, ale také potíže s trávením. Zkuste co nejčastěji místo sezení dřepět – ulevíte lymfě, páteři, ale také popoženete zažívací ústrojí.

7. Dělejte úklony 

Lymfatické cévy jsou uložené v podkoží, proto je pomocí úklonů můžete dobře stimulovat. Inspirujte se jógou nebo se zkrátka uklánějte a protahujte tak, jak je vám to příjemné.

Článek

Jóga vám protáhne tělo Foto:

VIDEOLEKCE: Jóga pro stimulaci lymfy! Začněte v pozici mrtvoly

Vyzkoušejte si jógovou sestavu, kterou vám předvede Zuzana Klingrová.

 

8. Jděte na masáž

Pokud lymfa ne a ne spolupracovat, objednejte se na přístrojovou nebo ruční lymfatickou masáž. Tyto procedury jsou finančně nákladnější, protože nestačí jedna návštěva – většinou se pro optimální efekt doporučuje 10 opakování. Podmínkou efektivity masáží je samozřejmě správný jídelníček a pohybová aktivita.

9. Masírujte se

Při sprchování, u televize nebo při nanášení tělového krému masírujte nohy směrem od kotníků ke kolenům a od kolen k tříslům. To je směr, kterým by lymfa měla proudit, tak jí k tomu trochu pomozte.

10. Stůjte na hlavě 

Natrénujte stoj na hlavě, svíčku nebo stojku. Obrácené pozice pomáhají lymfě téct, a to díky gravitaci. Na rozdíl od krve totiž není lymfa poháněná srdcem, ale svaly, gravitací a pohybem.

Zdroj: FITHALL.cz

fithall banner nový 2 Foto:

Horoskopy 2018

reklama

reklama