reklama

Fast foody: Jak se v nich najíst zdravě?

I hamburger může být celkem zdravé a dietní jídlo, pokud...  Foto:
I hamburger může být celkem zdravé a dietní jídlo, pokud...
Foto: iStock

Když se řekne fast food, spousta lidí si představí mastná, tučná, přeslazená a kalorická jídla, která mají se zdravým životním stylem pramálo společného. I v těchto podnicích se ale můžete najíst relativně zdravě, když si dobře vyberete.

Pod pojmem „fast food“ neboli rychlé občerstvení se skrývá druh veřejného stravování, založený na rychlém výběru, přípravě i konzumaci pokrmů. Provozovny takových podniků zvyšují rychlost obsluhy zákazníků tím, že jídlo připravují „s sebou“. Lidé tedy nemusí přerušit činnost, mohou jíst v autě, při práci, ve stoje nebo za pohybu.

Moderní historie fast foodů začala v Kalifornii, těsně před druhou světovou válkou – a dodnes po celém světě vídáme velké žluté „M“.

Pod pojmem fast food si většina lidí představí nejen mastná, tučná, přeslazená a kalorická jídla, ale i papírové obaly, mládež s přetékajícími boky, uspěchané strávníky nebo obézní děti.

Všechny fast foody ale nejsou nezdravé – dnes najdeme ve městech také výdejny rychlého občerstvení, které připravují vegetariánské a veganské speciality, saláty, raw pokrmy a podobně.

I v těch podnicích, jež jsou považovány za nezdravé, se můžete najíst relativně zdravě. Zde je několik tipů, jak na to:

1. Pijte jen vodu

Cola, džusy, limonády – tak to přesně vaše tělo nepotřebuje. Váš organismus potřebuje čistou vodu, a proto ušetřete zbytečné kalorie a pijte pouze ji.

2. Nedávejte si „meníčka“

Sice ušetříte pár korun, ale sníte i to, co jste původně nechtěli. Odepřete si nápoj zdarma i hranolky a dejte si opravdu jen to, na co máte chuť. Raději litujte několika korun než nedopnutých kalhot.

3. Zapomeňte na hranolky

Ty nejezte nikde a nikdy. Nejenže jsou mastné a nehorázně kalorické, ale také zdraví nebezpečné. Hranolky, jako i další smažená jídla, obsahují akrylamid a glycidamid – látky, které jsou rakovinotvorné!

4. Zkuste salát

Čerstvý salát mají k dispozici všude. Sice asi nebude tak dobrý jako ten domácí, ale vám jde přece o zdraví a štíhlou linii. Tak trochu slevte z nároků na chuť a přidejte na nárocích na vitamíny a minerály.

5. Maso bez housky

Díky častým kontrolám a pranýřování si ty nejznámější fast foody nedovolí svoje maso šidit. Když si dáte hamburger, můžete si být skoro jistí, že je to čisté maso. Housku z něho zahoďte – bílé pšeničné pečivo může chybět vašemu mlsnému jazýčku, ale rozhodně nebude chybět vašemu tělu.

6. Čtěte složení

Prostudujte, kolik kalorií má latté a kolik ledová káva. Kolik energie, sacharidů, proteinů a tuků do sebe dostanete s jedním gyrosem, tortillou nebo hamburgerem? Nebylo by lepší sníst jen půlku? Když už se rozhodnete něco si dát, rozhodně si to užijte bez výčitek. V dalších jídlech dne se trochu omezte a běžte si zaběhat. Psychické zdraví a pohoda se také počítají!

Zdroj: Fithall.czfithall banner nový 3 Foto:

 

 

 

 

 

 

 

Článek

Zdravá pizza Foto:

10 rádoby nezdravých potravin, které nejsou až tak špatné

Také se vyhýbáte čokoládě nebo třeba sýrům? Už nemusíte!

Článek

Nebojte se do dietního jídelníčku zařadit kvalitní libové hovězí maso. Zasytí vás a pomáhá vytvářet svalovou hmotu Foto:

4 potraviny plné tuku, po kterých zhubnete

Platí, že jste to, co jíte? Pokud tedy jíte tučná jídla, měli byste to zákonitě pocítit i na těle, které se začne zakulacovat. Ale to přitom stoprocentně neplatí. Pokud si...

Článek

kobliha tučná jídla Foto:

5 zdravých potravin, které mají víc tuku než kobliha

Všimněte si, že zdravé neznamená automaticky bez tuku.

Horoskopy 2018

reklama

reklama