reklama

Fitness trendy roku 2018: HIIT, body & mind styly a nové technologie

Fitness trendy roku 2018 Foto:
Fitness trendy roku 2018
Foto: fisaf.cz

Jaké cvičení bude podle odborníků letos nejvíc trendy? Více příznivců čeká na intenzivní tréninky ve stylu HIIT, jógy a dalších body & mind stylů, ale ke svému slovu se také hlásí technologické novinky v podobě virtuálních lekcí nebo fitness aplikací, které si získávají čím dál větší popularitu.

Fitness trendy pro rok 2018

"Trendy v Česku z velké míry se zpožděním kopírují trendy v zahraničí. Tím prvním je posílení pozic intenzivního tréninku, kdy hlavním trendem i tento rok zřejmě zůstane cvičení ve stylu HIIT, a hned druhou příčku pak nejspíš obsadí skupinové lekce,” říká Karel Jarušek, výkonný ředitel České komory fitness.

Skupinové lekce podle něj obecně zažívají trvalý růst. “Už to dávno není jen o poskakování do rytmu hudby, a na své si přijdou také pánové, ať už ve formě HIIT či TRX, funkčních tréninků, Deep Worku, Nike Trainingu či dalších. Do této skupiny více intenzivních lekcí se pak dají počítat i všechny typy crossfitových tréninků, ať už se jedná o oficiální, či modifikovaná Cross training cvičení,” doplňuje Karel Jarušek.

Češi cvičí, protože chtějí být zdraví

Dalším fitness trendem je změna přístupu v oblasti prospěšnosti zdraví, kdy jsou stále oblíbenější různé druhy jógy a jiných body & mind stylů. Čím dál více lidí také vyhledává lekce či individuální trénink s fitness profesionály zaměřené na zdraví, úlevu od bolesti zad, hlavy či boj s civilizačními onemocněními. Zde se dá do budoucna očekávat ještě větší nárůst. Ostatně podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR jsou nejčastějšími příčinami nemocnosti zaměstnanců onemocnění dýchacích cest a nemoci svalové a kosterní soustavy. A tento stav se meziročně nezlepšuje, právě naopak.

“Pro fitness sektor to skýtá zcela jasné místo ve zdravotních preventivních programech. Pro řadu zdravých lidí je mnohem efektivnější pravidelně se hýbat a rozumně jíst než konzumovat řadu doplňků stravy. Pro ty, kteří už nějaké zdravotní potíže mají, to platí také, ale z hlediska jejich životního stylu je pohyb dlouhodobým řešením, nikoliv jednorázovou léčbou,” vysvětluje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Moderní fitness ve znamení špičkových technologií

Třetí oblastí fitness trendů, které kopírují jiné obory, jsou rozhodně technologie. Trvalý je generovaný nárůst tzv. wearables, což jsou nositelná elektronická zařízení, která v kombinaci s chytrým telefonem umožňují jak jeho uživatelům, tak trenérům sledovat výsledky cvičení, a proto se stala velmi rychle populární.

“Technologie se nezastavuje ani u samotného cvičení, a tak stále vzrůstá obliba cvičení EMS (elektrostimulace svalů) či někteří výrobci nabízejí kompletní sledování pokroku ve cvičení přímo na displeji posilovacích a kardio strojů se samozřejmou možností ukládání dat do profilu v Cloudu a přístupu z chytrého telefonu odkudkoliv. Mluvíme-li o technologiích, nesmíme zapomenout ani na virtuální skupinové lekce, které konečně se zpožděním v řádu let pronikly i do ČR, v Praze je také první možnost si je vyzkoušet a je o ně velký zájem,” upozorňuje Karel Jarušek.

Přečtěte si také další články z oblasti cvičení:

Článek

Jak spálit pohybem co nejvíce tuků? Foto:

Chcete zhubnout? Zvolte pohyb, který pálí tuky!

Trávíte hodiny pocením na rotopedu, běháním nebo skákáním přes švihadlo? Vyčerpávající pohyb vám sice může pomoct k perfektní fyzičce, službu v oblasti hubnutí vám ale...

Článek

Nečekejte, že chuť do cvičení přijde sama Foto:

Nechce se vám cvičit? 4 rady, jak to překonat

Možná je to lenost, možná únava, možná vám chybí motivace. To všechno se dá překonat, když víte, jak na to.

Článek

Proměna obtloustlého taťky Foto:

Obtloustlý taťka se rozhodl zhubnout. Po půl roce je k nepoznání

Je mu 39 let, má tři děti a ještě loni v létě byl tak tlustý, že při chůzi sotva popadal dech. Tak se rozhodl s tím něco udělat. Po šesti měsících tvrdé práce dosáhl tak...

Článek

Cvičíte ve fitku správně? Foto:

Myslíte si, že cvičíte ve fitku správně? Přesvědčte se!

Přečtěte si o nejčastějších chybách, kterých se lidé ve fitness centrech dopouštějí. Něděláte taky některé z nich?

autor: MH, TZ

Horoskopy 2018

reklama

reklama