reklama

Honí vás mlsná? Klidně hřešte, ale ve správnou dobu!

Ani když hubnete si dortíky úplně odpírat nemusíte Foto:
Ani když hubnete si dortíky úplně odpírat nemusíte
Foto: iStock

I když se snažíte jíst zdravě nebo držíte dietu, hřešení není nic trestuhodného a zakázaného. Hřešit ve správnou dobu vám totiž neublíží, ba naopak může vaší formě dokonce prospět!

Předsevzetí dodržovat nějakou dietu nebo striktní stravovací režim celoživotně je předem odsouzené k nezdaru. Každé omezení ve výběru potravin nebo velikosti porcí je stále omezením a to je dlouhodobě neúnosné. Pokud vydržíte dost dlouho, určitě zhubnete, ale držet se nelze až do smrti. Co musíme s vypětím všech sil držet, jednoho krásného dne pustíme, protože síly zkrátka dojdou. Pak nastane katastrofa v podobě přejídání se, jojo efektu, frustrace, beznaděje, ztráty motivace či znechucení sebe samou.

Aby k takové pohromě nedošlo a abyste se zbytečně nevyčerpávali držením něčeho, co udržet nejde, naučte se mlsat a dopřávat si kalorické dobroty v ten správný čas během dne. Energii, kterou byste jinak plýtvali na nesmyslně přísný režim, pak investujte raději do cvičení, práce nebo zábavy!

A pozor – ještě jedna nesmírně důležitá věc! Hřešení nepovažujte za něco hříšného, trestuhodného, zakázaného či nesprávného, co vás zavede přímo do dietních pekel. Hřešení začněte vnímat jako odměnu, potěšení a motivaci pro další snažení.

Zde je několik tipů, jak na to:

Dejte si ráno

Z hlediska hubnutí je v zásadě jedno, zda kalorie sníte ráno nebo večer, nicméně večer míváme mnohem větší sklony k přejídání se a i ta „vůle“ je po celém dni jaksi slabší. Pokud máte rádi sladké, dejte si ho k snídani. Abyste zabránili případnému přejídání se během dne, dodržujte tříhodinové rozestupy mezi jídly a nic sladkého už ten den nejezte.

Dopřejte si po tréninku

Po silovém i aerobním cvičení jste vyčerpali zásoby glykogenu ve svalech. Ten je třeba doplnit, aby svaly rostly a sílily. Pokud se po tréninku nenajíte, vaše tělo se dostane do nouzového režimu a nebude chtít pustit ani gram tuku. Zbavte se proto dietářského myšlení typu: „Když cvičím, tak to přece nepokazím jedením!“ a dopřejte si něco sladkého, z čeho byste jinak měli výčitky – dejte si muffin, koláček, kousek čokolády nebo sušené ovoce.

Udělejte pauzu v dietě

Po několika týdnech redukčního režimu si udělejte na pár dní dovolenou. To neznamená, že byste se měli začít bezhlavě přejídat, jen si povolte opratě. Zpomalený metabolismus se zase vzpamatuje a po znovunastolení stravovacího řádu budete hubnout o to lépe. Odpočinete si i psychicky – a to je taky strašně důležité!

Užijte si cheat day 

Máte chuť na všechno, co vidíte či cítíte? Udělejte si legální a plánovaný cheat day, kdy si dáte všechno, co máte rádi a během diety nejíte. Možná, že nakonec zjistíte, že představy o jídle a jeho chuti byly lepší, než jídlo samotné.

Nejezte sami

Abyste měli jistotu, že je touha po jídle fyzickou záležitostí, nemlsejte sami večer u televize. Dejte si něco dobrého v dobré společnosti – vyvarujete se tak přejídání z emočních příčin, které vyvolává výčitky svědomí ještě dlouhé dny po „zločinu“.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 3 Foto:  

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Sladké je tááák dobré! Foto:

Co mlsají výživoví poradci, když je honí mlsná? Zkuste jejich tipy!

Chuť na sladké je často překážkou v boji proti nadbytečným kilogramům. To ale neznamená, že během své cesty za štíhlejší postavou mlsat vůbec nemůžete.

Článek

mlsání televize hlavní Foto:

TOP 10 potravin, když vás večer u televize honí mlsná

Netrapte se myšlenkami na dobroty, když si je můžete ve zdravé a dietní podobě s klidným srdcem dopřát:

Článek

Originál vypadá úžasně Foto:

Vyzkoušeli jsme sladký hit internetu: Hedvábný cheesecake jen ze tří surovin!

Opravdu se dá udělat dobrota jako cheesecake jen ze tří ingrediencí?

Horoskopy 2018

reklama

reklama