reklama

Ideální postava: Kolik máme mít tuku, svalů a vody v těle?

Mít "vysekané" tělo se možná cení na soutěžích, ale není to přirozené a zdravé Foto:
Mít "vysekané" tělo se možná cení na soutěžích, ale není to přirozené a zdravé
Foto: Thinkstock

Ještě než se rychle poběžíte zvážit nebo změřit, zastavte se a zamyslete nad tím, co vlastně znamená pojem „ideální postava“.

V každé epoše lidstva byl ideál odlišný, v závislosti na kulturních i sociálních podmínkách. Každý člověk je jinak vybaven geneticky a každý má právo na svoje vlastní estetické normy. To, jak vnímáme ideál dnes, je nám vštěpováno už od narození médii, jako je televize a internet – žena by měla mít dlouhé nohy, kulatý zadeček, vosí pas a velká, pevná prsa. Muž by měl mít malý, pevný zadek, ploché břicho a široká ramena. To, že jsme třeba právě takové proporce do vínku nedostali, nás ze světa krásných nadobro vyčleňuje.

I když máte nějaké kilo navíc nebo nesplňujete tabulkové parametry krásy, zkuste svoje tělo začít vnímat pozitivně. Přestaňte se nenávidět za strie na břiše nebo široké boky a mějte ho rádi takové, jaké je. Dokonalé ve své funkci, vaše, to jediné, které máte.

Článek

Jaký je dnešní ženský ideál krásy? Foto:

Ideál ženské krásy: Jak se změnil za 3000 let?

Podívejte se, jak se představa o tom, jak má vypadat ideální žena, změnila od dob starověkého Egypta až po současnost.

Ačkoliv jsou ideály pomíjivé a často nedosažitelné, bylo zjištěno, že lidské tělo funguje nejlépe při určitém složení tělesných tkání – to znamená při určitém poměru tuku, svaloviny a vody. U jednotlivých ras se tyto poměry mohou lišit, nicméně ve střední Evropě vypadá situace následovně:

TUK

Muži:

do 30 let se doporučuje 9–15 % tělesného tuku

mezi 30 a 50 lety 11–17 % tuku 

nad 50 let 12–19 % tuku

Ženy:

do 30 let se jako optimální uvádí 14–21 %

nad 30 let 15–23 %

nad 50 let 16–25 %

Moderní trend viditelných břišních svalů u žen tedy příliš zdravý není, protože nerespektuje přirozený obsah tuku v těle. Při nižším procentu tuku, než jaké je doporučené, organismus nefunguje správně, je narušená hormonální rovnováha, ale také termoregulace těla. Nesnažte se proto být „vysekaní“ na kost – to se cení na kulturistických soutěžích, ale není to přirozené.

Článek

Dají se tukové buňky úplně rozpustit? Foto:

Kam mizí tuky? Zjistěte, co se děje v těle, když začnete hubnout

Možná, že si říkáte: „Ať si mizí, kam chce, jenom ať už je pryč!“ Tělesného tuku se ale bohužel nemůžeme zbavit jen mávnutím kouzelného proutku – aby pár centimetrů přes...

 

VODA

Muži mají v těle víc vody než ženy a s přibývajícím věkem celkový podíl klesá. Její obsah v těle je ovlivněný mnoha faktory, takže je těžké udat konkrétní čísla. Procento naměřené vody v organismu je dáno například přesností měření tělesného tuku. Pokud mají lidé otoky, vychází jim v měření nižší podíl tuku, než jaký ve skutečnosti mají, a je-li člověk dehydrovaný, přístroje ukazují, že má tuku více než ve skutečnosti. Veškerá měření jsou tedy zatížena určitou chybou.

Článek

Když se chcete zbavit přebytečné vody, musíte jí paradoxně do těla hodně dostat Foto:

Chcete zhubnout? Zbavte se přebytečné vody v těle

Lidské tělo funguje správně, když obsahuje 50–60 % vody. Problém nastává v okamžiku, kdy vodu začne zadržovat. Pak dochází k otokům končetin, opuchlým očím i nárůstu...

 

SVALY

Pro běžnou ženu se uvádí jako optimum 25–35 %, pro muže pak 33–43 % svalové hmoty z celkové hmotnosti těla.

Muži mají svaloviny samozřejmě víc než ženy. Je vhodné snažit se budovat svalovou hmotu sportem, protože díky němu jsou pak kosti pevnější a metabolismus pracuje efektivněji. Pokud je podíl svalů v těle v rámci normy, je vše v pořádku, jestliže klesne, jsou zdraví i fyzická kondice v ohrožení a v opačném případě, kdy je svalů nadbytek, záleží na tom, zda se nám svalnaté postavy líbí či nikoliv.

Článek

Pokud jde o posilování, mají muži oproti ženám velkou výhodu Foto:

Kult svalnatých těl: Proč tolik toužíme po svalech a proč to někdy nejde?

Zdá se, že poslední dobou všichni tráví svůj volný čas jen budováním svalové hmoty, popíjením proteinových koktejlů a běháním. Jemně vyrýsované bříško s viditelnými svaly...

 

Ať už se se svými rozměry a procenty vejdete do tabulek, či nikoliv, jezte zdravě, pravidelně se hýbejte, odpočívejte a snažte se nesrovnávat s nikým jiným.

Zdroj: Fithall.cz

Fithall banner 3 Foto:

Článek

Která z nich je nejhezčí? Každý z nás si krásu představuje jinak Foto:

Musí být žena krásná? Zeptali jsme se odborníků i obyčejných mužů

Říká se, že krásné ženy to mají těžké, ovšem o jejich starostech si ošklivky nechávají zdát. Zeptali jsme se odborníků na krásu a také normálních mužů, v čem tkví...


Horoskopy 2018

reklama

reklama