reklama

Kam mizí tuk, který pálíme při cvičení? Asi vás to překvapí!

Kam mizí tuk, který pálíme při cvičení? Foto:
Kam mizí tuk, který pálíme při cvičení?
Foto: iStock

Pálení podkožního tuku je všeobecně přínosné, a to i pro ty, kteří nejsou vyloženě obézní. Z hlediska fungování těla je výhodnější mít víc svalů a méně tuku (ale ne extrémně málo u žen kvůli menstruačnímu cyklu a ženskému zdraví vůbec). Co se ale s tím tukem děje, když cvičíme?

Kolem této otázky panuje spousta mýtů a zkreslených představ. Mnoho lidí si například myslí, že se tuk vyplavuje společně s potem. No, částečně ano. Pot ale převážně odvádí z těla nadbytečné teplo a vyrovnává teplotní rozdíly. Pocením se zbavujeme vody, iontů a odpadních látek (chlorid sodný), ale rozhodně ne veškerých podkožních tukových zásob. V sauně určitě tuk nezhubnete, jen se připravíte o vodu!

Tuk se dokonce ani neumí přeměnit na svaly! Jedná se totiž o zcela odlišnou tkáň, a pokud nejste kouzelníci, měnit tuk na svaly je jako měnit vodu na víno. Jednoduše to nejde. Abyste měli svalnatější a „libovější“ tělo, je nutné zbavit se tuku a svaly poctivě vybudovat silovým tréninkem a adekvátní stravou.

Většinu tuku „vydýcháme" 

Lidově se říká, že tuk cvičením pálíme, ale on v podstatě nikam jen tak zmizet nemůže. Při hubnutí se vylučuje do vzduchu v podobě oxidu uhličitého (84 %) a zbylých 16 % ztratíme spolu s potem, slzami a dalšími tělesnými tekutinami.

V okamžiku, kdy se rozbije molekula tuku, vznikne vodík a oxid uhličitý. Vědci dokonce zjistili, že na každý kilogram spáleného tuku potřebujeme vdechnout 29 kilogramů kyslíku, a že při tomto procesu tělo vyprodukuje 28 kilogramů oxidu uhličitého a 11 kilogramů vody! Hmota se nemůže jen tak ztratit – to je fyzika!

Víc svalů = lepší spalování 

Tuk z jídla se postupně uvolňuje do krve. Lipidy kolují v krvi až do okamžiku, kdy se tělo rozhodne, že už další ke svému provozu nepotřebuje a uloží si je do podkoží a kolem vnitřních orgánů na „horší časy“.

Při fyzické aktivitě se tuky ve svalech štěpí na jednodušší mastné kyseliny a vzniká ATP (adenosintrifosfát) a CP (kreatinfosfát) – látky, díky kterým máme energii. Zplodiny takového štěpení pak „vydýcháme“ a „vypotíme“. Čím víc se hýbeme, tím víc svaly štěpí. Čím víc svalů máme, tím víc taky štěpíme. Mít víc svalů je tedy výhodné pro pálení tukových zásob.

Bohužel si nemůžeme vybrat, odkud budeme tuky pálit – každá tuková buňka uvolňuje mastné kyseliny rovnoměrně. Pak záleží na tom, jak jste geneticky stavěni a kde máte tukových buněk uloženo nejvíc.

Při cvičení se tělo o sebe postará samo. Vy se starejte o to, aby mělo pro pohyb to správné palivo v přiměřeném množství, ale také o to, aby se z pohybu nestal jen nástroj na hubnutí. Pohyb je zábava, esence života. Hýbejte se, protože můžete!

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new3 Foto:

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Hlídejte si při hubnutí své svaly Foto:

Hubnutí: Jak při něm ztrácet tuk, ale ne svaly?

Hubnutí by nemělo znamenat jen snižování čísla na váze, ale především změnu poměru tělesných tkání. Konkrétně bychom měli usilovat o růst či zachování podílu svalové hmoty...


Článek

Není to nic příjemného Foto:

Hyperhidróza aneb Když se potíte, i když vám není horko

Pocení je potřebné, ale pěkně nepříjemné. Zvlášť když se potíte na místech, kde je to opravdu vidět.

 

Path: p
Pokud je vyplněno, použije se jako meta tag (og:)description.
Primary image
  
 
Path: 
If this text is present, it will override the caption from the Image container if the theme uses a caption.
Platí pro: Prima Style. Pokud obrázek existuje v ořezu 620 na flexibilní výšku - pak je tento ořez použit. V jiném případě je použit standartní ořez 620x349.
Secondary image
  
 
Path: 
If this text is present, it will override the caption from the Image container if the theme uses a caption.
References
Videos:
 
 
 
 
Articles:
 
 
 
Recipes:
 
 
Profily:
 
 
Propojení s Primapedie celebritama.
Image references
Images:
 
  
 
  
Caption override:
 
 
If this text is present, it will override the caption from the Image container if the theme uses a caption.
Domain access options

Publishing options:

Select if this content can be shown to all affiliates. This setting will override the options below, but you must still select a domain that "owns" this content.

 

Select which affiliates can access this content.
publication
A comment to put in the workflow log.
Informace o revizi
Vysvětlení provedené úpravy, aby další autoři chápali, proč ke změně došlo.
Zaškrnout, pokud se má zobrazit Aktulizováno
Zaškrnout, pokud má být square banner vypnutý. Defaultně zapnuto
Je tento článek komerční?
 
Horoskopy 2018

reklama

reklama