reklama

Na otužování nikdy není pozdě. Víte, proč je to dobré?

Jděte na to pomalu a časem si i na studenou vodu zvyknete Foto:
Jděte na to pomalu a časem si i na studenou vodu zvyknete
Foto: Thinkstock

V zimních měsících pravidelně vídáme v televizi otužilce, kteří skáčou do zamrzlých řek a snaží se tak překonat sami sebe. My ostatní se pro zdraví pokoušíme cvičit, jíst zdravě a odpočívat, ale na otužování často zapomínáme.

Otužování je metoda na posílení imunitního systému, pod kterou si lidé většinou představují sprchování studenou vodou nebo koupání se v ledové vodě. Otužovat organismus můžeme ale také saunováním či celoročním sportováním v přírodě.

Posilování imunitního systému prostřednictvím otužování je metoda spíš preventivn než léčebná. Právě díky tomu, že tělo postupně vystavujeme podmínkám, na které není zvyklé, aktivujeme imunitu a ta nás pak chrání před útočícími viry a bakteriemi. S větší pravděpodobností se potom vyhnete běžnému nachlazení, chřipce, angíně, vyššímu tlaku, ale také bolestem zad.

Experimentů se studenou vodou by se měli vyvarovat lidé se srdečními chorobami a lidé, kteří jsou aktuálně nemocní nebo krátce po nemoci, protože otužování představuje pro organismus určitou zátěž, a pokud není člověk úplně fit, mohl by si naopak přitížit.

Cílem otužování by mělo být zlepšování fyzické kondice, zdraví a také trénování vůle i překonávání sebe sama. Někteří jedinci pozdvihli tuto aktivitu dokonce na sport a jsou registrováni pod mezinárodní plaveckou federací.

Otužovat se nějakým způsobem může skoro každý, nicméně pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem, raději se poraďte o jeho vhodnosti s lékařem.

Článek

Sezení a balení do ručníku či prostěradla - to jsou základní chyby, které při saunování děláme Foto:

Horko, nebo mráz: Co víc posílí vaši imunitu?

Posílení imunity před zimou je rozhodně potřebné, protože ztěžuje pronikání virů a vůbec všech bacilů do těla. Populární sauně začíná poslední dobou konkurovat její opak,...

 

Jak začít

Začněte tak, že se nebudete koupat ve vodě, která má víc než 37 °C. Po koupeli se osprchujte vlažnou a pak studenou vodou. Chladnou vodu dopřejte celému tělu, protože omývat jen obličej nebo ruce není účinné. Doporučuje se otužovat hlavně ráno, a to v rozsahu od jedné do pěti minut, v závislosti na ročním období.

Při sprchování studenou vodou nikdy nestůjte na místě, hýbejte se a vyhněte se namáčení hlavy a vlasů. Po sprše se zahřejte cvičením (třeba skákejte „panáky“, běhejte na místě nebo provádějte výpady). Až pak si dopřejte snídani.

Pro náročnější

Pokud se chcete zařadit mezi otužilce, měli byste i v zimě spát jen pod tenkou přikrývkou a dodržovat určitý režim dne. Choďte spát vždy ve stejnou hodinu, často větrejte a spěte při otevřeném okně skoro až do zimy. Hlídejte, aby teplota v ložnici dosahovala maximálně ke 12 °C a v ostatních místnostech ke 20 °C.

Pozor na jídlo

V chladu naše tělo spotřebuje mnohem víc energie. Nemyslete si ale, že pobytem na mraze v lehkém oblečení zhubnete – odbourávání tukových zásob, které fungují jako tepelná izolace, se zpomalí, takže naopak může dojít k jejich nabírání, a proto po otužileckém výkonu raději jezte netučná a lehká jídla (vlažná sprcha není otužilecký výkon – tím se myslí třeba plavání ve vodě kolem 4 °C).

Nechte se zmrazit

V mnoha městech po celé republice najdete tzv. polária, kde dosahuje teplota až –120 °C. V poláriu se na 1–3 minuty schováte do boxu se suchým mrazem a pak se jdete zahřát do tělocvičny. Pobyt v poláriu urychluje regeneraci, pomáhá hojit zranění a celkově prospívá tělu i psychice.

Článek

Mráz vyhubí všechny bacily! Foto:

V kryokomoře: Nechali jsme se zmrazit na vlastní husí kůži!

Strávit několik minut v místnosti, kde je teplota až minus 140 stupňů zní šíleně a leckomu jen z té představy naskakuje husí kůže. A kdo to nezkusil, neuvěří, že...

 

Překonejte sami sebe a už zítra ráno začněte den vlažnou sprchou, důkladnou rozcvičkou a zdravou snídaní. Uvidíte, že se celý den budete cítit skvěle.

Anketa

Sprchujete se studenou vodou?

 

Zdroj: Fithall.cz

Fithall banner 1 Foto:

 

 

Horoskopy 2018

reklama

reklama