reklama

Sladké a tučné: Proč milujeme sladkosti a nezvládáme jim odolávat?

Sladké a tučné: Proč milujeme sladkosti a nezvládáme jim odolávat? Foto:
Sladké a tučné: Proč milujeme sladkosti a nezvládáme jim odolávat?
Foto: istock.com

Vezmu si jenom kousíček čokolády… mihne se vám hlavou a chuť na lahůdku je tak velká, že vás vyžene z postele. Za chvíli vedle vás leží prázdný obal. Cítíte se provinile. Zase. Proč nám tohle, sakra, tělo dělá?

Z mnoha důvodů. Vědci si ještě nejsou jistí, který z faktorů je ten hlavní, ale sladké a tučné nás přitahuje, a především uspokojuje již od úsvitu lidstva.

V zajetí hormonů

Britský psycholog Leigh Gibson razí teorii, že chuť na tučná jídla jsou v člověku naprogramována už od pravěku. Když pravěký předek ulovil něco k snědku, v mozku se mu začala uvolňovat chemická látka dopamin, díky které si zapamatoval danou situaci a také pocit štěstí a radosti ze získané potravy. Pak tu máme další hormon ghrelin a produkuje ho sliznice ve střevech a žaludku. Ghrelin je přímo zodpovědný za pocit hladu a v našem mozku vyvolává touhu po jídle.

Dítě v nás

První sladká chuť, se kterou se každý člověk setká a zafixuje si ji, je sladká příchuť mateřského mléka. Kojenec přisátý k prsu je tak spokojený a klidný, a přesně to samé dítě dřímá v každém z nás po celý život. Nějaký problém? Stres? Dortíček nebo tabulka čokolády nás ukonejší. Při konzumaci sladkého se aktivují centra odměny v mozku a způsobují, že se cítíme, alespoň na chvíli, lépe a v bezpečí před zlým světem. Pokud nás rodiče v dětství navíc odměňovali sladkým, máme na problém zaděláno.

Vsaďte na normální jídlo

Jak se tomu ale vyhnout? Jak se nepřejídat, neuždibovat, neuklidňovat se sladkostmi? Mozek je v tomhle směru škodolibý prevít a jediné, co pomůže, je silná vůle a dobře vyvážený jídelníček. Nejprve zapátrejte a přiznejte si, proč a kdy se přejídáte sladkým nebo brambůrky. Je to psychické, nebo vám hopsá hladina krevního cukru jak na trampolíně? V prvním případě vám může pomoci přesné pojmenování problému a přesměrování vašich tužeb. Místo čokolády se odměňte něčím jiným (a to nemyslíme cigaretu!). Ve druhém případě špatně jíte a je důležité to napravit. Pak se chutí zbavíte relativně snadno. Vláknina a kvalitní bílkoviny jsou vaši spojenci! Důležitou roli v našich chutích hrají totiž střeva. Když střevní bakterie zpracovávají hodně vlákniny, vylučují látku, která do mozku pošle signál o tom, že jsme sytí a spokojení. Pokud ovšem přece jen toužíte po něčem sladkém, vyzkoušejte třeba zdravé muffiny, bez cukru a lepku, jejichž recepty najdete přímo zde!

Přečtěte si i další články z oblasti zdraví a hubnutí:

Článek

Mental Slim: Zhubněte pomocí ovládání emocí Foto:

Mental Slim: Zhubněte pomocí ovládání emocí

Způsobů, jak zhubnout, je mnoho. Mezi ty novější patří Mental Slim – hubnutí pomocí ovládání emocí. Jak to celé funguje?

Článek

Správná výživa podle data narození Foto:

Správná výživa podle vašeho data narození

Metabolismus je spojen s datem narození. Budete-li si vybírat potraviny s pomocí numerologie, budete mít pevné zdraví. Protože správná a zdravá výživa je základ!

Článek

Započítat se musí všechno, i super zdravé potraviny, které mají na první pohled minimum kalorií Foto:

Počítáte kalorie a přesto nehubnete? Možná děláte těchto 6 chyb

Snižování hmotnosti je velice jednoduché, i když se na první pohled může zdát, že se jedná o vědu. Stačí se řídit jedním jediným pravidlem – váš energetický výdej musí být...

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama