reklama

Sportovní boty: Umíte si je správně vybrat?

Věděli jste, že boty na běh by měly být o trochu větší?  Foto:
Věděli jste, že boty na běh by měly být o trochu větší?
Foto: Thinkstock

Chcete začít konečně běhat, chodit do posilovny nebo hrát tenis? Pak byste si kromě dobře padnoucího a funkčního oblečení měli pořídit také kvalitní boty odpovídající sportu, který chcete provozovat. Nejsou totiž tenisky, jako tenisky.

Sportovní boty nejsou jen otázkou módy. Při jejich výběru se kromě vzhledu zaměřte především na funkčnost, materiál i tvar podrážky. Nesprávně zvolená sportovní obuv může přivodit nepříjemnosti, jako jsou otlaky, bolest předního bérce, pat nebo zbytečné přetěžování kloubů. Před nákupem bot je nejdůležitější si uvědomit, jaký sport chcete provozovat. Jiný typ bot totiž potřebujete na běh a jiný na klasické fitness.

Jak vybrat běžeckou obuv

Stále více lidí propadá fenoménu běhu. Je totiž zdravý v mnoha ohledech, ale na druhou stranu je rizikový na přetížení pohybového aparátu a na vznik možného zranění, a to především vazů, úponů a kloubů. „Nejvíce se zranění objevují na jaře, kdy si většina běžců, se ztuhlým pohybovým systémem jde po dlouhé zimě opět zaběhat. Namáhány jsou nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle a kolena. Druhotně se však  může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné zátěži může dojít k poškození kloubů, které někdy vede až ke vzniku úponových bolestí a artrózy,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Kromě správné techniky je u běhu proto velmi důležité mít kvalitní a vhodné boty, které při běhu poskytnou dobrou oporu a především tlumí nárazy. Pokud je to možné, snažte se běhat spíše na měkčím povrchu, například na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální.

Článek

Jděte se proběhnout Foto:

7 překvapivých faktů, které jste nevěděli o běhání

Běh si získává stále více fanoušků. Není divu, k tomuto sportu téměř nic nepotřebujete, jen dobré tenisky. Ale je to opravdu tak jednoduché?

 

Pokud s během začínáte, nebo máte nějaké to kilo navíc, jsou vhodné těžší modely bot, které dostatečně tlumí každý náraz. Naopak zkušení běžci nebo drobní lidé by měli sáhnout po lehčích modelech. „Důležité je si na běh koupit boty cca o půl čísla až číslo větší než je obvyklá velikost. Při běhu noha pracuje, posouvá se podle terénu, kterým zrovna běžíme a je dobré mít v botě prostor,“ říká Veronika Sajdoková z CCC.

Pokud běháte po lesních terénech, jsou vhodné krosové boty. Na hladké povrchy jsou ideální silniční tenisky. Běháte-li často v mokrých terénech, tak si pořiďte obuv s Gore-texem, ten zajistí, že se voda nedostane dovnitř obuvi. A pokud běháte často, měli byste boty vyměnit nejméně jednou za tři roky, protože pak ztrácejí své pružící schopnosti.

Článek

Hýbete se raději po ránu nebo až večer? Foto:

Ranní versus večerní cvičení? Které je lepší?

Hlavní je, abyste se vůbec donutil icvičit. Pak už záleží spíše na osobním pocitu. Jaké jsou výhody a nevýhody cvičení ráno nebo večer?

 

Boty na fitness a aerobic

„Pokud chodíte cvičit do fitness, pořiďte si na indoor sportovní aktivity jiné boty, než máte na ven. Hodí se takzvané non marking (nezanechávající tmavé šmouhy) boty. Jste-li vyznavači aerobicu a aktivního fitness, pak potřebujete dobře odpružené boty, které zvládnou nárazy a ochrání nožní klenby. Měly by mít také dostatečnou stabilitu a boční podporu,“ dodává Veronika Sajdoková.. Milovníci spinningu by si měli pořídit boty s pevnou podrážkou (tretry), ideálně se systémem SPD, které se zaklapnou do pedálů a nesklouzávají. Navštěvujete-li fitness studia pouze kvůli posilování na strojích, postačí kvalitní tenisky, které vám dodají stabilitu.

Článek

Které sporty jsou na vaše tukové polštářky nejúčinnější? Foto:

5 sportů, při kterých zaručeně zhubnete

Ačkoliv se neustále mění názory na to, jakým stylem nejlépe zhubnout, existuje jediný prvek, jenž je všem přístupům společný - totiž pohyb. Můžete se stravovat sebelépe,...

 

Pro milovníky tenisu

Speciální kapitolou jsou boty na tenis. Zde nejsou boty na indoor aktivity ani na běh ideální. Při tenisu provádíte mnoho pohybu zprava doleva a je proto třeba mít těžší a bytelnější sportovní boty, které dodají stabilitu. V potaz také berte, na jakém povrchu chcete hrát. Pohybujete-li se především na tvrdém povrchu jako je beton, tak si vyberte boty s dobře pružící podrážkou. Zde se neohlížejte na peníze, protože obuv používaná na betonu dostává opravdu zabrat, je tedy důležité mít kvalitní boty. Pokud hrajete na trávě nebo antuce, tak volte boty se stromečkovým protiskluzovým vzorem, které jsou na tento povrch určeny. Tenisové boty by měly přesně sedět na noze, nepořizujte si boty, ve kterých máte určitou rezervu, jak tomu je například u běžecké obuvi. Po pár hrách se vám boty rozšíří podle potřeby vaší nohy.

-ak-

Horoskopy 2018

reklama

reklama