reklama

Velký a kulatý: Jak maximálně využít míč ke zpevnění a protažení těla

Na míči můžete dělat úplně nenáročné, ale účinné cviky, nebo se s ním pěkně zapotit Foto:
Na míči můžete dělat úplně nenáročné, ale účinné cviky, nebo se s ním pěkně zapotit
Foto: Thinkstock

Gymball, fitball nebo zkrátka jen velký míč. Říkejte mu, jak chcete. Je skvělou cvičební pomůckou, která vám pomůže zpevnit a vytvarovat tělo, protáhnout se, ale také dá zabrat svalům uloženým hluboko v břiše i podél páteře a tím může zmírnit bolesti zad.

 

Výhodou je, že na této pomůcce může cvičit úplně každý od kojenců až po seniory a s jakoukoliv tělesnou hmotností i kondicí.

Dřív se velký míč doporučoval jako alternativa kancelářské židle pro celodenní sezení. Lepší variantou ale je židli s míčem střídat a na balonu trávit jen kratší časové úseky. Správné sezení na míči je namáhavé a málokdo na něm vydrží dlouho sedět zcela vzpřímeně.

 

Jak vybrat ten správný

Míče se prodávají v různých velikostech, proto pokud si ho plánujete pořídit domů, kupte si správný rozměr. Ten zjistíte dvěma způsoby - buď si změříte délku paže od konečků prstů k rameni (pak platí, že do délky 45 cm je vhodný míč s průměrem 35 cm, 45 - 55 cm míč 45 cm, 55 - 65 cm míč 55 cm atd.) nebo vyberte míč podle výšky postavy (150 - 165 cm míč 55 cm, 160 - 170 cm míč 65 cm, 170 - 180 cm míč 75 cm a od 180 cm míč 85 cm). Jednoduchou pomůckou pro výběr míče je úhel v kolenou při sedu kousek před vrcholem míče - stehna a lýtka by měla svírat úhel nad 90°.

Při nákupu míče berte v úvahu také vaši hmotnost. Čím vyšší hmotnost máte, tím větší míč si pořiďte, aby se váha mohla rovnoměrně rozložit.

Gymnastický míč má všestranné využití. Poznejte všechny jeho tváře:

Míč jako balanční pomůcka 

ThinkstockPhotos-stk63184cor Foto:

 

Na velkém balonu se skoro nedá hrbit. Tím, že je nestabilní, nutí neustále pracovat břišní i zádové svaly a díky tomu se nenápadně vyrovnávají disbalance, kvůli kterým záda bolí. Stačí si večer na míč sednout před televizi a nechat ho vykonávat svou práci.

                                                                                                                                                    Míč jako posilovací pomůcka

ThinkstockPhotos-rbfb_28 Foto:

 

Existuje nepřeberné množství posilovacích cviků, které můžete na míči provádět. Stlačujte ho v leže na zádech mezi koleny, při vzporu si na něj položte holeně a intenzita cviku se znásobí, při dřepech míč opřete o zeď a opřete se o něj zády nebo si na míč sedněte a posilujte břišní svaly. Díky tomu, že je míč nestabilní, je posilování mnohem účinnější.

                                                                                                                                              Míč jako aerobní pomůcka

ThinkstockPhotos-80295408 Foto:

 Hubnout a u toho sedět - to zní skoro jako sen. Sedněte si na míč kousek před jeho vrchol, nohy položte chodidly na zem tak, abyste měli dobrou stabilitu a pak se jen rozhoupejte, zvedejte střídavě ke stropu pravou i levou nohu, dělejte úkroky nebo zkuste vstávat a znovu dosedat (jen pozor, ať vám pomocník neuteče). Takové cvičení je ideální pro lidi s nadváhou, protože šetří kolena i kotníky.   

 

                                                                                                                                                         Míč jako pomůcka na protažení

ThinkstockPhotos-480121268 Foto:

Není nic příjemnějšího, než si na míč lehnout zády a natáhnout se za rukama i za nohama. Páteř se natáhne do dálky, uvolní se meziobratlové plotýnky i krční páteř. I při obyčejném sedu na míči krásně protáhnete nohy - stačí se pomalu s rovnými zády přitáhnout k jedné a pak ke druhé noze.

 

Míč je sice velký a neskladný, ale díky jeho všestrannému využití ho nebudete chtít pustit z dohledu. Pořiďte si správnou velikost a získáte tím židli i posilovnu v jednom.

Zdroj: Fithall.cz 

Fithall banner 5 Foto:

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Než se vrhnete na sport a různé diety, podívejte se na sebe do zrcadla Foto:

Hubněte a cvičte podle typu postavy

V hubnutí neexistuje spravedlnost. Zatímco vaše kolegyně může svačit bohatě namazané krajíce chleba, aniž by přibrala jediný gram, vy tloustnete už jen z pročítání...

Článek

Článek

12 tipů, jak získat ploché břicho Foto:

12 tipů, jak získat ploché břicho

Pokud chcete mít opět břicho hezky ploché, máme pro vás několik tipů, které fungují na ženy i muže.

 


Horoskopy 2018

reklama

reklama