reklama

Začínáme běhat: 5 potíží, které vás mohou potkat při běhání

Prima Ženy - Potíže při běhání

Píchání v boku, bolest v koleni, málo kyslíku.... S těmito potížemi se asi setká každý, kdo začíná běhat. Naštěsí je lze velmi snadno vyřešit.

Jak se vypořádat s nejčastějšími potížemi při běhu vám poradí v úvodním videu zkušený trenér Mirek Touška z Fitness Professional Academy.

Před samotným během je vhodné tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně. Začít můžete také desetiminutovou rychlou chůzí a pokud vám to zdraví a kondice dovolí, pomalu přejít na běh.

Při běhání jsou namáhány nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle, kolena a kotníky. Bolest kolen v průběhu nebo po běhání může mít různé příčiny. Často člověk bývá právě nedostatečně rozcvičený a protažený, takže se ztuhlé tkáně přetíží. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích.

Vyplatí se také nešetřit na běžecké obuvi. Vyberte si obuv, která je speciálně určená pro běh a dobře tlumí nárazy. S nákupem vám nejlépe poradí odborník v obchodě.

I když vás při běhání něco bolí, nezapomínejte, že pravidelný pohyb (ať už běh nebo chůze) kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.

Článek

Chcete běhat? Tak začněte hned. Foto:

Začínáme běhat: Proč a jak na to?

Běhání je skvělý sport. Je zadarmo, můžete ho provozovat venku, nic na něj, kromě dobrých bot a oblečení nepotřebujete. Stačí jen začít a vědět, jak na to.

Článek

Jaké boty jsou na běhání nejlepší? Foto:

Začínáme běhat: Co na sebe?

K běhání žádné složité vybavení nepotřebujeme. Jediné, co bychom neměli podcenit, je správná obuv, případně prodyšné oblečení.

Článek

Nebojte se běhání Foto:

Začínáme běhat: Co to udělá s naším tělem?

Už jste slyšeli něco o endorfinovém opojení běžců, kteří jsou na hormonu štěstí závislí? Přidejte se k nim!

Článek

Začněte běhat hned dnes Foto:

Začínáme běhat: Jak nejrychleji zhubnout?

Běh je tou nejlepší aktivitou, pokud to se shazováním kilogramů myslíte vážně.

Článek

Odpočívejte chytře Foto:

Začínáme běhat: Jak nejlépe zregenerovat unavené svaly?

Jak správně odpočívat, abychom druhý den po běhání mohli v pohodě vstát a jít?

Horoskopy 2018

reklama

reklama