reklama

4 potraviny plné tuku, po kterých zhubnete

Nebojte se do dietního jídelníčku zařadit kvalitní libové hovězí maso. Zasytí vás a pomáhá vytvářet svalovou hmotu Foto:
Nebojte se do dietního jídelníčku zařadit kvalitní libové hovězí maso. Zasytí vás a pomáhá vytvářet svalovou hmotu
Foto: Thinkstock

Platí, že jste to, co jíte? Pokud tedy jíte tučná jídla, měli byste to zákonitě pocítit i na těle, které se začne zakulacovat. Ale to přitom stoprocentně neplatí. Pokud si vyberete jídla plná toho správného tuku, hubnutí tím naopak podpoříte.

Dáte-li si koláč plný „špatného“ tuku, jen vás zásobí prázdnými kaloriemi a způsobí další hlad. A následky brzy poznáte právě na svých křivkách. Ovšem „zdravý“ tuk funguje přesně naopak. Potlačí váš apetit, čímž se sníží množství přijaté energie za den, zlepší se zdraví srdce a zrychlí metabolismus.

Jaká "tučná" jídla vám tedy prospějí?

hovězí maso Foto:

1. Hovězí maso

Ano, kvalitní maso z krav, především těch, které se pasou na pastvinách, je dost drahá záležitost. Ale jeho vyšší poměr pro vás prospěšných tuků za to určitě stojí. Studie zveřejněná v časopise o výživě Nutrition Journal zjistila, že maso skotu z pastvin má vyšší hladinu omega 3 mastných kyselin, o kterých se ví, že snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. A když už jsme u toho, maso krav z pastvin je přirozeně libovější a má méně kalorií než jiné hovězí. Třeba dvousetgramový steak z běžného hovězího má 386 kcal a obsahuje 16 gramů tuku. Naproti tomu steak z „přírodního“ hovězího má jen 234 kcal a 5 gramů tuku. Nejenže si tedy víc pochutnáte, ještě ušetříte více než 150 kilokalorií.

Náš tip: Najděte si dobrého řezníka, který vám nabídne kvalitní maso, nejlépe z mladého býka a českého původu. Mělo by být vyzrálé, nikoli čerstvé (hovězí maso zraje 10–14 dní od porážky), aby bylo opravdu křehké a šťavnaté.

olivový olej Foto: Thinkstock

2. Olivový olej

Je bohatý na polyfenoly, které bojují proti rakovině, a mononenasycené tuky posilující srdce. A ještě k tomu se podílí na vaší štíhlé linii. Studie zveřejněná v zahraničním časopise Obezita (Obesity) zjistila, že strava bohatá na olivový olej vede k vyšším hladinám adiponektinů. To jsou hormony zodpovědné za štěpení tuků, a čím víc jich v těle máte, tím nižší bude vaše BMI (tzv. body mass index, který se používá ke zjištění množství tukové tkáně v těle). Používejte tedy v kuchyni co nejvíce kvalitní olivový olej (jen rozlišujte, který je vhodný do studené kuchyně a který na vaření) a těšte se na útlý pas.

Náš tip: U olivového oleje je velmi důležité, jakým způsobem byl vyroben. Ten nejkvalitnější je lisovaný za studena. Pokud je na obalu uvedeno, že jde o olej rafinovaný, jedná se již o směs několika olejů a pozitivní vliv na zdraví je tak zničen.

čokoláda Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

3. Tmavá čokoláda

Dobrá zpráva pro váš mlsný jazýček: i čokoláda vám dopomůže k ploššímu břichu. Tedy jen ta hořká. A nemusíte ani čekat až na odpolední kávu. Lidé, kteří si dají před hlavním jídlem kousek hořké čokolády, snědí ve výsledku průměrně o 17 % méně kalorií, než ti, kteří holdují mléčné čokoládě. Vědci se domnívají, že je to proto, že tmavá čokoláda obsahuje čisté kakaové máslo, zdroj kyseliny stearové, která zpomaluje trávení. Trvá proto déle, než ji trávicí trakt zpracuje, vy jste déle sytí a sníte méně jídla.

Náš tip: Vyberte si tmavou čokoládu, která má nejméně 70 % obsah kakaa. Už i v supermarketech seženete kvalitní čokolády s různými příchutěmi. Co třeba hořká čokoláda se špetkou pálivého chilli, které ještě podpoří váš metabolismus?

mandle Foto: Thinkstock

4. Mandle

Mnoho a mnoho studií už dokázalo, že i když mandle obsahují hodně tuku, ve výsledku s nimi zhubnete. Jedna studie například porovnávala dvě půlroční diety. Dobrovolníci výrazně omezili příjem tuku, přičemž polovina z nich si navíc dopřávala mandle. A právě tito hubnoucí shodili víc! A ještě k tomu si zlepšili postavu. Jak je to možné? Mandle obsahují látky, které snižují množství tuku, který tělo absorbuje. Hodně ho proto trávicí soustava vůbec nezpracuje a tuk projde trávicím traktem ven z těla.

Náš tip: Ideální je použít mandle v co nejpřirozenějším stavu. Zkuste mandle v bio kvalitě. Pokud neseženete loupané, zalijte je horkou vodou, nechte chvíli stát a pak slupku snadno odstraníte.

ana/ foto:Thinkstock

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Klasické máslo se dá výborně nahradit zdravějšími surovinami Foto:

6 zdravých náhražek másla

Máslo se dá skvěle nahradit zdravějšími surovinami. Třeba i při pečení.

Článek

Spousta lidí si myslí, že margaríny jsou zdraví škodlivé. Jak je to doopravdy? Foto:

Rostlinné tuky: 5 rad, jak se v nich vyznat

Mnoho lidí si stále plete termíny, které s tuky souvisejí, a v důsledku toho možná i nakupují nevhodné produkty. Jsou margaríny nezdravé? Jsou vhodnější ztužené nebo jen...

Článek

kobliha tučná jídla Foto:

5 zdravých potravin, které mají víc tuku než kobliha

Všimněte si, že zdravé neznamená automaticky bez tuku.


Horoskopy 2018

reklama

reklama