reklama

5 rozdílů při hubnutí mezi mužem a ženou

Muži díky hormonům shazují kila mnohem snáz Foto:
Muži díky hormonům shazují kila mnohem snáz
Foto: Thinkstock

Ženy obecně bojují s váhou více než muži. Mají méně svalů, více tuku a je pro ně obtížnější zhubnout. Zdá se vám to jako prokletí? Pokud si uvědomíte následující rozdíly, hubnutí pro vás může být snadnější.

1. Rozdílné množství svalů

Ženy mají oproti mužům podstatně méně svalové hmoty. Dolní polovina těla bývá silnější než horní. Z tohoto důvodu mají ženy sklon přibírat právě v této oblasti. „Ženy, zvláště nižší výšky, mají sklon k snadnému nabírání svalové hmoty na stehnech a hýždích. Pokud k tomu připočteme více tuku v problémových partiích, může dojít při nevhodném posilování a stravě ke zhoršení vzhledu, tím pádem k nespokojenosti,“ upozorňuje Kateřina Ebrová z Contours, fitness pro ženy ve 30 minutách.

2. Rychlost metabolismu

Ženský metabolismus je pomalejší, proto by si ženy měly více hlídat jídelníček. Hubnutí jde tím pádem hůře a výdej energie musí být větší. I posilování by mělo být intenzivnější, neboť je pro ženy daleko obtížnější vybudovat si svalovou hmotu, která je potřebná pro spalování tuků.

3. Hormonální rozdíly

Za tělesné rozdíly mezi muži a ženami mohou hormony. Díky testosteronu mají muži více svalů, méně tuku a snáze shazují přebytečná kila. U žen se může projevit na vzhledu i dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. „I přes velmi malé dávky hormonů v moderních preparátech dochází u žen užívajících dlouhodobě pilulky k zvýšenému výskytu celulitidy, křečových žilek a metliček. Také velmi často dochází k zadržování většího množství vody v podkoží a obtížnějšímu spalování tuku,“ říká Kateřina Ebrová, která se věnuje speciálnímu kruhovému tréninku pro ženy.

Článek

Jediná kapka krve může odhalit, proč se vám nedaří zhubnout Foto:

Co prozradí jedna kapka krve o vaší váze

Vyzkoušeli jste nejrůznější diety a stále se vám nedaří zhubnout? Proč vaše váha stagnuje, i když jste zredukovali příjem kalorií a dodržujete zásady zdravého životního...

 

4. Odlišná stavba těla

Co se týká stavby těla, ženy mají širší pánev, která je překlopena více dopředu. Pokud jsou svaly v oblasti pánve oslabeny, vede to k prohnutí a bolestem bederní páteře. Pánev ještě navíc opticky rozšiřují kratší končetiny a užší ramena. Ta však můžete posílit a opticky tak zúžit svůj pas.

5. Jiné zdravotní problémy

Ženy mají častěji problémy s držením těla a jsou více náchylné na poranění kloubů. „Téměř pouze ženy, a je to až 40 %, trpí hypermobilitou, tedy vrozenou nedostatečností vaziva provázenou patologickým nezdravým kloubním rozsahem, kdy dochází velmi často k blokádám kloubů, obratlů a k poraněním, například výronům kotníku a podobně. Sport a především posilování dokáže do určité míry tento handicap minimalizovat,“ dodává trenérka Kateřina Ebrová. Naopak výhodou žen je malý výskyt svalových křečí, který bývá typický pro muže.

Článek

Hubnutí s kajenským pepřem Foto:

10 největších dietních omylů

Než začnete hubnout, měli byste vědět, co při redukci hmotnosti funguje, ale také nefunguje, přestože si to hodně lidí myslí.

 

A jak tedy bojovat cvičením proti přebytečným kilům?

Předně by si podle odborníků měla každá žena vybrat sport, při kterém se bude cítit dobře. Obecně platí, že ženám s vyšším sebevědomím vyhovují rychlejší sporty, jako jsou posilovací tréninky, spinning nebo squash. Naopak ženy, které mají sebevědomí nižší, vyhledávají méně intenzivní a intervalové sporty, spíše v kolektivu žen. Vhodný může být například fit balet, dance aerobik, zumba, street dance nebo kruhový trénink. „Základem redukce hmotnosti je především větší podíl vydané energie než té přijaté, a je jen na vás, jaký typ tělesné aktivity pro svůj výdejový režim zvolíte. Vždy si však najděte aktivitu, která bude vyhovovat právě vám bez ohledu na vaše okolí," radí Tereza Semrádová, lektorka ze Studia Fascinace.

Čemu věnovat nejvíce pozornost?

Při cvičení je důležité dodržovat pravidla, s nimiž vám hubnutí půjde samo. Pokud se sportem teprve začínáte, rozhodně to nepřehánějte a začněte pozvolna. „Mnoho začátečníků, kteří vstupují do světa posiloven a fitness center, tak první, co vidí u ne vždy pokročilejších cvičenců, jsou vysoké váhy. Snaží se je pak co nejdříve napodobit a zpravidla si tím přivodí zranění,“ říká Semrádová.

Důležité je si hlídat při cvičení také tepovou frekvenci, při níž budete hubnout. Zde uvádíme návod, jak si ideální frekvenci snadno vypočítáte. „Nejprve si zjistěte váš maximální puls. U žen se spočítá dle vzorce = 220 – věk. Abyste mohla spalovat tuky, je nutné udržovat frekvenci mezi 65–80 % maximální hranice. Proto výsledek vynásobte 0,6, což je výsledek spodní hranice a 0,8, čímž dostanete horní mez vašeho pulsu pro efektivní hubnutí. Pokud bude váš tep nad touto hranicí, nespalujete tuky, ale cukry,“ upozorňuje Tereza Semrádová.

Článek

Je těžké odolat... Foto:

Zbavte se závislosti na cukru. Zhubnete a budete zdravější!

Cukr naše tělo potřebuje, protože ho využívá jako zdroj energie. Díky němu funguje lidský mozek, srdce i svaly. Jenomže všeho moc škodí a s cukrem se to v posledních...

 

Hubnutí jde ruku v ruce také se správným jídelníčkem. Rozhodně nevynechávejte snídani, přidejte zeleninu a libové maso. Omezte jednoduché sacharidy a dodržujte dostatečný příjem neslazených tekutin. V prvních týdnech byste si měli ohlídat také množství ovoce. „Doporučuji stabilní příjem 100–150 g ovoce, dále byste měli prozatím vyloučit konzumaci banánů, hroznového vína a zdaleka se též vyhnout ovoci přezrálému, konzervovanému a sušenému,“ radí Tereza Semrádová.

Dávejte si také pozor na to, co jíte před a po cvičení. „Platí pravidlo, že před cvičením se nemá konzumovat příliš těžké a tučné jídlo, naopak je dobré si dopřát lehčí oběd či svačinu. Během cvičení se pak soustřeďte hlavně na doplňování tekutin a po cvičení nechte tělo před další konzumací potravy minimálně 30 minut zklidnit,“ uzavírá Tereza Semrádová.

Horoskopy 2018

reklama

reklama