reklama

Rádi byste zhubli? Pomůže vám tento kaktus

Rádi byste zhubli? Zkuste to s opuncií Foto:
Rádi byste zhubli? Zkuste to s opuncií
Foto: istock.com/

Při shazování nadbytečných kil vám může pomoci jedna velmi cenná a užitečná rostlina pocházející ze Střední Ameriky.

Nopál – krásný středoamerický kaktus (česky zvaný opuncie) s mnoha ostny, velkými květy a plody, které mají nejen příjemnou chuť, ale i překvapivé účinky na zdraví člověka. Plody nopálu znali již staří Aztékové a využívali je nejen jako výživnou potravinu, ale i jako lék na řadu chorob. Obsahují totiž celou řadu pro naše tělo nezbytných látek. Důležitý je zejména vysoký obsah pektinů, minerálů (zejména vápníku, hořčíku, draslíku a železa), vitaminů (A, B1, B2, B3 a C), tzv. esenciálních, pro tělo nezbytných aminokyselin a také vlákniny.

Poradí si s kily i nemocí

Plody nopálu díky obsažené vláknině rychleji vyvolávají pocit sytosti, výrazně zlepšují trávení a pomáhají udržet střeva v dobré kondici. Proto jsou vítanou pochoutkou při redukčních dietách. Obsažené látky se rovněž vážou na tzv. špatný cholesterol i tuky a tím brání jejich vstřebávání do těla. To výrazně snižuje riziko vzniku různých srdečních onemocnění. Zvýšený obsah aminokyselin zase zlepšuje funkci žaludku, ledvin, slinivky a jater a tím šetří tlusté střevo a chrání jej před vznikem nádorových onemocnění. Mezi další velmi důležité vlastnosti opuncie patří i schopnost regulovat hladinu cukru v krvi.

Plody opuncie jsou zdravé a velmi chutné Foto: Plody opuncie jsou zdravé a velmi chutné, Foto: istock.com

Jak jej konzumovat

Nopál je součástí mnoha doplňků stravy. V mleté sušené podobě jej můžete přidávat do různých jídel nebo si připravit očistný a posilující nápoj. Stačí, když rozmícháte půl lžičky nopálu v jedné deci vody a vzniklou směs vypijete vždy půl hodiny před snídaní a před večeří. Na trhu je k dostání i jako džus nebo olejíček. V Mexiku zkušené kuchařky opuncii používají při přípravě marinád, polévek, pečiva, zákusků a marmelád, nebo jej podávají jako vařenou, pečenou či grilovanou zeleninu. Z plodů se dá udělat i salát nebo lahodný nápoj.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Hit mezi hubnoucími: Přerušovaný půst Foto:

Hit mezi hubnoucími: Přerušovaný půst

Hned na začátku si ujasněme: nejde o další dietu. Přerušovaný půst je populární metoda, jak nejen shodit kila a výrazně zlepšit své zdraví, ale také jak se zbavit věčného...

Článek

Zvyky, které nedovolují zhubnout. Jak je změnit?  Foto:

Zvyky, které vám nedovolují zhubnout. Jak je změnit?

Potřebujeme-li nutně po dlouhé zimě zhubnout o několik kilogramů, mnohdy stačí jen změnit určité zvyky. A my vám poradíme, které to jsou.

Článek

skleničkové saláty hlavní Foto:

Skleničkové saláty: Zdravé, rychlé a dobré!

5 receptů na super oběd do sklenice.

Zdroj: Fithall.cz

Horoskopy 2018

reklama

reklama