reklama

Školní jídelny: Vaří tam dobře, nebo nechutně?

Děti musí jíst pravidelně a vyváženě Foto:
Děti musí jíst pravidelně a vyváženě
Foto: thinkstock.com

Odborníci odmítají kritiku školních jídelen, prý vaří zdravě.

Školní jídelny vaří dobře, kritika není na místě. Tvrdí to 11 institucí zabývajících se výživou, zdravým životním stylem či pedagogikou. V otevřeném dopise adresovaném ministrům školství, zdravotnictví a zemědělství se tak postavily proti iniciativě Skutečně zdravá škola, která brojí proti nynějším výživovým normám, kvůli nimž prý musejí vývařovny vařit nezdravě.

Ministr školství Marcel Chládek k tomu řekl, že zdravý životní styl dětí chce řešit komplexně ve spolupráci s lékaři a sportovci.

"Alternativní způsoby stravování, které jsou v poslední době prosazovány do školního stravování, by rozhodně neměly nahradit léty budovaný systém spotřebního koše mající oporu ve výzkumu, vědě a legislativě," tvrdí odborníci například ze Společnosti pro výživu, Centra podpory veřejného zdraví při Státním zdravotním ústavu Praha nebo sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti.

Článek

Korzetová dieta

Korzetová dieta: Perverzní metoda hubnutí, nebo vychytralost?

Ženy v Británii teď objevily nový způsob, jak zhubnout.

Spotřební koš stanovuje množství masa, mléka, vajec nebo zeleniny, které má dostat dítě příslušného věku. Podle iniciativy Skutečně zdravá škola ale pravidla vývařovnám nařizují dávat do jídel příliš bílého cukru, vysoké jsou prý i hodnoty pro mléko a mléčné výrobky.

Naopak udávané množství zeleniny a ovoce je prý nedostatečné a zastaralé normy také počítají s denní konzumací masa, tvrdí iniciativa.

Anketa

Zlepšily se už školní jídelny?

Tvrzení o přílišném množství cukru je podle odborníků zkreslené a z hlediska výživy dětí by bylo problematické i zavrhování mléka a mléčných výrobků. Návrhy iniciativy se podle nich přiklánějí k vegetariánskému způsobu stravování.

"Navrhovaný zákaz používání konveniencí (polotovarů) ve školním stravování je jen důkazem neznalosti problematiky. Školní jídelna, která denně připravuje stovky porcí, nemůže vařit stejným způsobem jako běžná rodina," upozornili experti v dopise.

Článek

Cvičte cviky na bříško pravidelně Foto: thinkstock.com

VIDEOLEKCE: Ploché bříško v 5 krocích

Trenérka Veronika Staňková si pro vás připravila osvědčenou sestavu pro sey bříško!

Chládek ale řekl, že s iniciativou nikdy nejednal a kvůli zlepšení zdraví českých školáků se už obklopil vlastními odborníky. Spolupracuje například s Českou lékařskou komorou, Českým olympijským výborem, známý fyzioterapeut Pavel Kolář se má zase zabývat správným držením těla dětí. Chládek má v plánu také omezit automaty na kávu a sladkosti ve školách.

Článek

Mazlavý růžový had! Foto: foodeducate.com

Hádejte, co to je? A) zmrzlina, B) maso, C) pasta na zuby

Vypadá to jako sladká a umělá hmota. Znáte ji všichni.

Co se týká spotřebního koše, ministr se chce zaměřit na nastavení cen za žákovské obědy. Školy si mu totiž často stěžují, že za státem určenou cenu za oběd se nedá slušně uvařit. Cena za kompletní menu s polévkou, hlavním jídlem a dezertem či salátem nesmí překročit 34 korun.

Zdroj: ČTK

Článek

Svačte pravidelně Foto: thinkstock.com

Nejlepší svačiny pro děti i dospělé: Jak na ně?

Pokud chceme být zdraví, štíhlí a v pohodě, musíme svačit. A začít se musí už od dětského věku.

Článek

Co svačíte? Foto: thinkstock.com

Štíhlá linie: Jak vypadá ideální svačina? Inspirujte se

Ideální svačina by měla obsahovat vyvážený poměr všech základních výživových prvků, jako jsou komplexní sacharidy, bílkoviny, tělu prospěšné zdravé tuky, vitamíny, ...

Horoskopy 2018

reklama

reklama