reklama

Začínáme běhat: Co na sebe?

Jaké boty jsou na běhání nejlepší? Foto:
Jaké boty jsou na běhání nejlepší?
Foto: iStock

K běhání žádné složité vybavení nepotřebujeme. Jediné, co bychom neměli podcenit, je správná obuv, případně prodyšné oblečení.

Tím nejdůležitějším, co ke svému tréninku potřebujete, je správná běžecká obuv. Ta musí při běhu vaši nohu vést, podpírat, zabránit zvrtnutí, stabilizovat a tlumit nárazy.

Rozmyslete si proto, jaké požadavky budete na svou obuv klást – zda chcete běhat v létě i zimě, v lese nebo po asfaltu, ve dne či večer.

Jak uvidíte v následujícím videu, boty rozhodně nemusí mít tlustou podrážku. Trenér Mirek Touška z Fitness Professional Academy vám také poradí, jak v botách při běhu správně našlapovat:

Boty na běhání určitě nekupujte ráno. Během dne totiž nohy lehce natečou a mohlo by se pak stát, že vás budou tlačit. Vyzkoušejte si různé modely běžeckých bot a vybírejte spíš podle pohodlnosti než podle vzhledu a ceny. V prodejnách sportu by vám měli být schopni s výběrem poradit. Pamatujte na to, že i sebelepší běžecké boty mají omezenou životnost – asi po pěti stech zdolaných kilometrech přestávají tlumit nárazy, proto je raději vyměňte.

Co na sebe?

Kromě kvalitních bot budete potřebovat vhodné oblečení. Při jeho výběru záleží na roční době a počasí. V běžeckém oblečení se musíte cítit dobře – mělo by být pohodlné, prodyšné, nesmí vás nikde řezat, tahat, dřít ani škrtit. Přírodní materiály nejsou na trénink příliš vhodné, protože pohlcují vodu. Vyberte si proto oblečení z moderního materiálu, který odvádí vlhkost od těla pryč. Při chladnějším počasí si oblékněte více tenčích vrstev, ne jednu silnou, a nezapomínejte ani na čepici nebo čelenku a rukavice.

Oblečení na běhání nesmí bránit v pohybu rukou a nohou, měli byste se v něm cítit i vypadat dobře, ale hlavně musí být funkční. Když si na běhání zvyknete, nebude vám vadit zima, teplo ani slabý déšť, ale je důležité, abyste se během tréninku nenachladili nebo naopak nepřehřáli.

Na co nezapomenout:

Než vyběhnete, zamyslete se také nad tím, kam umístíte přehrávač s oblíbenou hudbou, klíče od bytu, kapesníčky nebo jiné osobní věci, které budete potřebovat. Vybavení na běhání vás nemusí právě finančně zruinovat, ale kvalitní oblečení a obuv vás mohou motivovat a běh usnadnit a zpříjemnit.

Zdroj: Fithall.cz a Fitness Professional AcademyHoroskopy 2018

reklama

reklama