reklama

Začínáme běhat: Jak nejrychleji zhubnout?

Začněte běhat hned dnes Foto:
Začněte běhat hned dnes
Foto: thinkstock.com

Běh je tou nejlepší aktivitou, pokud to se shazováním kilogramů myslíte vážně.

Pro zhubnutí není nejlepší sprint, nýbrž vytrvalý běh. Rychlí běžci běhají tzv. na „cukr“. Naopak maratonci, kteří jsou štíhlí a šlachovití, spalují tukové buňky téměř od samého startu, protože jejich těla jsou naučená právě z tuku energii čerpat. Vytrvalostní běžci běhají na „tuky“, protože dopřávají svému organismu v průběhu výkonu dostatek kyslíku a díky němu se molekuly tuku okysličují a mění na využitelnou energii. Při hubnutí se proto inspirujte vytrvalci, kteří běhají pomaleji, ale déle. Jenom tak totiž organismus dokáže využívat energii z tukových zásob a navíc se zrychlí bazální metabolismus.

Při běhání dýchejte pravidelně a zcela přirozeně

Po celou dobu tréninku byste měli být schopní říct souvislou větu, nelapat po dechu a nemělo by vás ani píchat v boku. Nepříjemná ostrá bolest v boku je jasnou známkou příliš vysoké rychlosti. Při běhu nezvedejte nohy moc vysoko, dělejte kratší krůčky a volně pohybujte pažemi. Pokud byste se příliš zadýchávali, klidně proložte běh svižnou chůzí, a až budete cítit, že se tepová frekvence zpomalila, opět pokračujte v běhu.

Tepovou frekvenci pro spalování tuku si vypočítáte tak, že od čísla 220, což je maximální tepová frekvence, odečtete svůj věk, a přibližně 65–70% z výsledného čísla je vaše spalovací optimum. Proces čerpání energie z tuku bohužel začíná u každého člověka po jiné době běhu. Zatímco u již zmíněných maratonců je to prakticky při vyběhnutí, u méně trénovaných lidí se zahajuje přibližně po 20–30 minutách. Zkuste proto běhat alespoň 45–60 minut, ale i kratší běhy mohou metabolismus tuků urychlit.

Jak často běhat?

Co se týče frekvence tréninku, pro hubnutí je ideální běhat 3–6x týdně a je vcelku jedno, jestli běháte venku nebo v posilovně na běžeckém páse. Před každým během se nezapomeňte protáhnout a strečinkem také skončete.

Při hubnutí nespoléhejte jen na běžecký trénink, ale myslete i na svoje stravování. Před vyběhnutím si dejte komplexní sacharidy a libové bílkoviny, jako je třeba knäckebrot se šunkou nebo jogurt s ovesnými vločkami. Po doběhnutí se zaměřte spíš na bílkoviny, které obnoví svalová vlákna, ale nepřemění se na tukové zásoby. Během tréninku, který trvá do 60 minut, nemusíte pít, ale pijte dostatečně v průběhu dne před běháním a také po něm. Ideální je čistá neperlivá voda nebo neslazený bylinkový či ovocný čaj.

S chutí do toho!

Aby vás běhání bavilo a motivovalo, poslouchejte při něm svou oblíbenou hudbu, která bude udávat rychlost vašeho běhu, ale také si veďte tréninkový deník, ve kterém budete sledovat svoje pokroky.

Přemýšlením ani čtením o běhání mnoho energie nespálíte, proto popadněte tenisky a vydejte se za svým zdravějším, štíhlejším a vyběhanějším tělem.

 Zdroj: Fithall.cz

Článek

Chcete běhat? Tak začněte hned. Foto:

Začínáme běhat: Proč a jak na to?

Běhání je skvělý sport. Je zadarmo, můžete ho provozovat venku, nic na něj, kromě dobrých bot a oblečení nepotřebujete. Stačí jen začít a vědět, jak na to.

Článek

Jaké boty jsou na běhání nejlepší? Foto:

Začínáme běhat: Co na sebe?

K běhání žádné složité vybavení nepotřebujeme. Jediné, co bychom neměli podcenit, je správná obuv, případně prodyšné oblečení.

Článek

Nebojte se běhání Foto:

Začínáme běhat: Co to udělá s naším tělem?

Už jste slyšeli něco o endorfinovém opojení běžců, kteří jsou na hormonu štěstí závislí? Přidejte se k nim!

 Horoskopy 2018

reklama

reklama