reklama

Začínáme běhat: Proč a jak na to?

Prima Ženy - Jak začít běhat

Běhání je skvělý sport. Je zadarmo, můžete ho provozovat venku, nic na něj, kromě dobrých bot a oblečení nepotřebujete. Stačí jen začít a vědět, jak na to.

Spoustu cenných rad se dozvíte hned v úvodním videu přímo od zkušeného trenéra Mirka Toušky z Fitness Professional Academy.   

Než vyběhnete, uvědomte si, zda chcete běhat sami nebo s někým. Mnoho lidí motivuje skupinka spoluběžců, jiní naopak vyhledávají samotu. Když běháte sami, nemusíte brát na nikoho ohledy a přizpůsobovat své tempo druhým. Naopak při běhání v páru nebo ve skupině dostanete podporu a motivaci. Pokud nikoho do páru nemáte, zkuste trenéra. Toho svého si můžete vybrat i podle lokality například na webu Učitel běhu.

Běhání je velmi přirozený pohyb, ale to neznamená, že na něm není co zkazit. Technika běhu může celkový požitek do značné míry ovlivnit.

Pokud běháte venku po asfaltové cestě, snažte se vždy dopadat na špičky a běhat v odpružených botách, abyste zabránili nadměrným otřesům. Vhodnější je však běh po měkkém terénu, který chrání vaše klouby i páteř.

Zpočátku určitě volte pomalejší tempo a nezapomeňte pravidelně dýchat – nádech nosem a výdech nosem nebo ústy. Jestliže vás začne přece jenom v boku píchat, je to jasným signálem příliš vysoké rychlosti běhu a nesprávného dýchání.

Po celou dobu běžeckého tréninku myslete na rovná záda. Vypněte hruď a bradu srovnejte do roviny se zemí. Když ramena nahrbíte a bradu předsunete dopředu, nejenže budete zbytečně přetěžovat svaly zad, ale také si ztížíte dýchání. Vtáhněte pupík k páteři a zapojte břišní svaly, abyste se neprohýbali v bedrech, uvolněte ramena i šíjové svaly. Ruce ohněte v předloktí, přibližně do pravého úhlu, a dlaně jemně sevřete v pěst a v takovém postoji vydržte celý trénink.

Když už máte něco naběháno, volte techniku běhu podle cíle, kterého chcete dosáhnout. Pro spalování podkožního tuku se hodí spíš běh ve středně rychlém tempu, který trvá alespoň 30 minut. Další možností, jak vyrýsovat postavu během, je pak intervalový trénink, kdy budete střídat sprint s krátkým odpočinkem.

Abyste zlepšili výkonnost kardiovaskulárního systému, běhejte vytrvalostní běhy v pomalejším tempu a pokud možno v terénu. Na nerovném povrchu zapojíte svaly nohou a zatížíte srdce víc, než při tréninku na rovné ploše.

Důležitý strečink

Při běhání nikdy nezastavujte naráz. Svoje tempo zpomalujte postupně, až do úplného zastavení, aby měl organismus čas postupně zklidnit tlukot srdce, dech i proudění krve.

Ke správnému běžeckému tréninku neoddělitelně patří také strečink, a to jak před vyběhnutím, tak po doběhnutí. Důkladným protažením hlavních svalových skupin totiž zamezíte zranění, ale také urychlíte následnou regeneraci. Podívejte se, jak ho správně provádět:

 

 

Abyste neběhali nahodile, stanovujte si cíle v podobě délky trasy nebo doby trvání běhu a ze svých plánů nepolevujte. Jedině se systematickým plánem se bude vaše výkonnost zlepšovat a bude pro vás motivací k dalšímu snažení.

Když je hnusně, zkuste běhací pás!

Jedinečnou výhodou běhacího pásu je, že běháme v teple a pod kontrolou. Parametry fyzické zátěže si můžeme přesně nastavit. Je skvělý pro zvýšení kondičky a jedinečným pomocníkem pro hubnutí. Jeho počítač zobrazuje údaje jako např.: vzdálenost, čas, rychlost, tepovou frekvenci, výdej kalorií, sklon dráhy. V neposlední řadě je skvělé, že pás má odpruženou běhací plochu a dobře absorbuje nárazy při běhu, čímž šetří vaše klouby! Běhací pásy najdete v každé lepší posilovně, ale k mání jsou i modely pro domácí použití.

Zdroj: Fithall.cz a Fitness Professional Academy

 

 

 

 

 

 


 

 
 

 

 

Save

Horoskopy 2018

reklama

reklama