reklama

Ženská a mužská obezita: V čem je rozdíl?

Ženská a mužská obezita se výrazně liší Foto:
Ženská a mužská obezita se výrazně liší
Foto: istockc.com

Ženské a mužské tělo se v ukládání nadbytečného tuku liší. Zatímco u žen mluvíme o hruškovité postavě, obézní muži připomínají spíše jablko. Čím je tento rozdíl způsoben?

Hrušky

U hruškovité postavy je typické ukládání tuku především na stehnech – mluvíme o ukládání gynoidního typu. Ženy v tomto případě trpí zvláště psychicky a mají trauma z velkých hýždí. Ovšem ze zdravotního hlediska není tento typ natolik závažný.

Je dán především genetickou dispozicí, o to těžší je však dosáhnout úbytku nadváhy. Zvlášť když vše velkou měrou ovlivňují také hormony, které vysílají signál tkáním, ať si tuk do daných partií ve zvýšené míře ukládají.

Jablka

Druhému typu obezity, který je častější u mužů, se říká androidní. Tuk se ukládá především v oblasti břicha. Ze zdravotního hlediska je tento druh nebezpečnější, protože je spojen s častým výskytem kardiovaskulárních a metabolických komplikací.

Jeho nositelé trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu a vysokými hladinami cholesterolu a krevních tuků. I tento typ obezity bývá v některých případech dán geneticky.

A řešení?

U obou typů zní jednoduše: Upravit jídelníček, a především dbát o pravidelný pohyb a cvičením zpevňovat svalstvo.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Přirozená váha: Proč by hubnout neměl každý? Foto:

Přirozená váha: Proč by hubnout neměl každý?

Někdy nás shození pár kilogramů stojí neuvěřitelné úsilí. Ale byly opravdu nadbytečné? A co znamená výraz "přirozená váha"?

Článek

Hubnout lze i obyčejnou chůzí Foto:

Hubněte obyčejnou chůzí: Dodržujte následující pravidla a kila půjdou dolů

Mučíme se v posilovnách, běháme a zkoušíme nová a nová cvičení, abychom se dostali do formy a shodili nějaké to kilo. A přitom stačí úplně jednoduchá a člověku přirozená...

Článek

Ne vždy chyba na straně výživy Foto:

4 příčiny nadváhy, které nesouvisejí s výživou

Je známo, že nadbytečné kilogramy se objevují v důsledku sedavého způsobu života a nedostatku pohybu, přejídání a stresu a mohou rovněž být projevem zděděného sklonu k...

autor: Petr Havlíček pro Jste to, co jíte

Horoskopy 2018

reklama

reklama