reklama

6 vět, které nesmíte nikdy říci v hádce s partnerem

Jsou věty, které raději nikdy nevyslovujte Foto:
Jsou věty, které raději nikdy nevyslovujte
Foto: istock.com

My se s manželem nikdy nehádáme. Tahle věta je mimochodem velmi podezřelá a je těžké jí uvěřit. V dlouholetém vztahu se vždycky nějaká ta hádka vyskytne, nebo aspoň její náznak.

Odborníci dobře vědí, že je lepší, když spor nakonec přece jen propukne, než když jeho aktéři vztekle mlčí a drží veškerou zuřivost v sobě. Ale i živelná hádka plná obtížně zvládnutelných emocí by měla mít jistá pravidla, to abychom nesklouzli někam, odkud bychom se také už nemuseli dostat.

Co by v hádce tedy zaznít rozhodně nemělo?

1. Všechno je to tvoje vina!

Jenže změřit vinu či nevinu nebývá v lidských silách. Navíc málokdy je ve vztahu vina jenom na jedné straně, vždyť se na něm přece podílíte oba dva. Tahle věta do hádky rozhodně nepatří. Ať už se větou: "Všechno je to tvoje vina" myslí cokoli od spáleného guláše přes nepěkné dceřiny školní výsledky po zmeškanou svatbu, v hádce ji nepoužívejte, je to podpásový úder. Některé věty je prostě lepší spolknout.

2. Jsi stejný jako můj bývalý

Klasický příklad věty, kterou byste z úst neměla nikdy vypustit. Ani vy sama byste určitě nebyla ráda, kdybyste si vyslechla negativní "poklonu" ve smyslu, že jste úplně stejná jako vaše matka nebo jeho "bejvalka", na kterou se zpravidla v dobrém nevzpomíná. Tak mu nedělejte totéž. Je to, dalo by se říct, nedovolený úder, a hlavně: vůbec nic nevyřeší, jen celou situaci zhorší.

3. Ty jsi takový chudák!

Nadávky jsou při hádce zcela mimo jakoukoli "etiketu". Poukazují na to, že jste se z pokusu o konstruktivní řešení sporu dostali do jakési emocionální roviny. A v ní už nebudete schopni vyřešit vůbec nic. Nenechte vlastní emoce zajít až takhle daleko, protože by to váš vztah mohlo negativně poznamenat.

4. Ne, vůbec nejsem naštvaná

Říká se, že ženy něco jiného říkají a něco jiného si myslí. Takže když na svého drahého "vypálíte", že v žádném případě nejste rozzuřená jako lvice, pak je jasné, že pravda je přesně opačná. Pokud u toho ještě třísknete dveřmi nebo po partnerovi hodíte ve vzteku ramínkem na šaty, nemůžete se divit, že dostanete nálepku: hysterka.

5. No nejsi ty bačkora?

Dejme tomu, že se partner chystá říci si v zaměstnání o zvýšení platu, jenže se k tomu odhodlává už dlouho. Přestane vás to bavit a řeknete mu, že je bačkora. Chyba. Při hádce se snažte popsat své pocity a pojmenovat svou část problému. Mluvte o sobě a vyvarujte se hodnocení toho druhého. Pokud zvládnete nesnížit se k ponižování partnera, pak můžete skutečně dosáhnout svého.

6. Uklidni se, prosím tě!

Neexistuje věta, která by měla spolehlivěji opačný účinek než pobídka k uklidnění. Uvědomte si, že ve vztahu jste si rovni a pokud chcete, aby vám to fungovalo, nemůžete se ke svému partnerovi chovat jako k dítěti. Nepoučujte, nekárejte, nevychovávejte. Ani při hádce.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Největší hádky bývají o největší blbosti Foto:

7 nejčastějších partnerských hádek o ty největší hlouposti

Všichni víme, že hádat se kvůli hloupostem je nesmyslné a směšné, jenomže paradoxní je, že všichni se kvůli hloupostem hádáme.

Článek

Co sledujeme nejvíce? Foto:

5 rádoby zaručených rad, kterými se ve vztahu rozhodně neřiďte!

Vaši přátelé nebo příbuzní to jistě myslí dobře, ale pokud jde o vztah, spolehněte se spíš na svou intuici, než na nějaká pravidla a "zaručeně správné" rady.

Článek

Hádáte se? Zkuste si to vyříkat dopisem Foto:

Hádáte se doma? Zkuste si to vyříkat dopisem

Začíná to nevinně, jednou malou poznámkou. Najednou na sebe partneři ječí, jako kdyby zapomněli, že se vlastně milují. Tyto scény narušují spokojené partnerské soužití a...

autor: em

Horoskopy 2018

reklama

reklama