reklama

8 věcí, které novopečené maminky rozhodně nechtějí slyšet

Ukaž? No tvoje oči a nos teda rozhodně nemá. Je vůbec tvoje? Foto:
Ukaž? No tvoje oči a nos teda rozhodně nemá. Je vůbec tvoje?
Foto: Thinkstock

Zatímco těhotnou ženu každý hýčká, po porodu přestává být okolím vnímána snad i jako člověk s nárokem na své názory, pocity a dokonce i chyby. Najednou má každý nepřeberné množství zaručených rad, které maminkám zmítaným hormony cpou horem dolem.

Já sama rodila před několika měsíci. Po devíti hodinách bylo konečně hotovo, miminko v pořádku venku a já mohla začít sdělovat tu radostnou novinu. Jako první jsem volala své mamince, jejíž asi třetí věta mi doslova vyrazila dech. Řekla jsem totiž, že jsem si nechala dát epidurál, a ona se zeptala: „A bylo to nutné?“ Co na to říct chvilku po porodu?

Bohužel to nebyla zdaleka poslední poznámka a rada, kterou jsem slyšela a obdržela. V podstatě každý den někdo s něčím takovým přijde. Naštěstí už teď nejsem v zajetí hormonů jako v šestinedělí, takže už si to tak neberu. A navíc, jak tak poslouchám své kamarádky, je to všude stejné. Co všechno si novopečené matky často musí vyslechnout, a mají přitom pocit, že vyletí z kůže?

1. Kojíš? Proč tak často?

Odborníkem na kojení je najednou každý, včetně sousedky ze třetího patra a pošťačky. Jen vy o tom nic nevíte. Můžete být milionkrát přesvědčená o tom, že máte mléka dost, stejně vám bude starší generace neustále nutit Sunar. Dřív se to tak totiž dělalo. Nevadí, že miminko třeba přibírá až přespříliš. Rentgenový zrak okolních žen nedostatek mléka rychle odhalí.

Článek

(Spo)kojené miminko Foto:

Levné a zdravé... aneb Výhody kojení pro matku i dítě

Pokud to jde, kojte své dítě co nejdéle. To doporučují lékaři i laktační poradci. Má to své výhody i pro vás?

 

2. Dej mu čajíček nebo šťávičku. Má žízeň!

Na slova čajíček a šťávička už jsem skutečně alergická. A nejen já. „Slýchala jsem to neustále. Jakožto krkavčí matka jsem totiž nedbala rad svých příbuzných a své plně kojené dvouměsíční dceři jsem si dovolila dávat jen mléko,“ vzpomíná maminka Radka. Plně kojená miminka žádné další tekutiny nepotřebují, to je známá věc. Výjimkou jsou jen případy, kdy je opravdu horké počasí, dítě je nemocné, má teplotu nebo průjem.

510042431 Foto:

To už chceš zase kojit? Proč jí nedáš Sunar?

3. To shodíš, neboj. Už cvičíš?

Tohle opravdu není třeba čerstvým maminkám připomínat. Protože jedna z prvních myšlenek ženy po porodu, která je často ráda, že dojde do sprchy, je ta, jak se zbavit vytahaného břicha.

 

4. Je to celý tatínek. Má naše oči a pusinku. Z tebe toho moc nemá, no…

„I vlasy prý měl malý po svém prastrýci z desátého kolene, taky míval takové. A taky ho nejspíš devět měsíců nosil v břiše a porodil. Matka je totiž ta poslední, kdo by měl mít se svým dítětem něco společného. V šestinedělí jsem si hodně pobrečela, protože podle manželovy rodiny jsem byla skutečně snad jen inkubátor a následně mlékárna, jinak byl syn celý jejich rod,“ vypráví maminka Adéla.

5. Kdy jí necháte píchnout naušničky?

Protože každá holčička MUSÍ mít píchnuté uši. Pokud je nemá, jste divná (rozumějte špatná) matka. Jak jinak by totiž bylo možné poznat, že máte v kočárku holčičku? A je jedno, jestli je navlečená celá do růžové nebo fialové a na čepici má vyšité motýlky či kytičky. I tak by mohl být bez naušniček někdo na pochybách...

rbrb_0553 Foto:

Ona nemá ještě píchnutá ouška? Vždyť jsou jí už tři dny!

6. Dělej něco, je to přece tvoje dítě!

Jakmile začne miminko plakat, musí si každá matka okamžitě vědět rady, poznat příčinu a děťátko utišit. Zajímavé je, že nejčastěji tuhle poznámku uslyšíte od tetiček a babiček, které přece všechno samy krásně zvládaly…

7. Ty se máš, že máš tak dlouhou mateřskou…

Ano, dřív skutečně nedostávaly matky na mateřské peníze průměrně tři roky jako teď. Ovšem také se chodilo do důchodu výrazně dřív než nyní, takže se snad vždycky našla nějaká ta babička na hlídání, aby maminka mohla alespoň částečně pracovat. Také v jeslích a školkách bylo dost míst i pro maličké děti. Nehledě na to, že současný rodičovský příspěvek opravdu neznamená, že je rodina za vodou a bez problémů vyjde.

 

8. Vážně sis myslela, že se vyspíš?

Pamatujete, když jste se dlouho do noci učila na maturitu nebo jste se dávala dohromady po mnohahodinové cestě letadlem? Tehdy vás kvůli nevyspání každý politoval. Jenže když si na to samé postěžuje žena v šestinedělí, je to něco jiného. Copak novopečená matka také potřebuje spánek? Ale jděte... Co je ale ještě horší, když se pochlubíte, že jste se vyspala dobře. Protože v tu chvíli nevíte, co to je mít dítě. Člověk se prostě nezavděčí...

 

Anna Dvořáková

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama