reklama

Berete si s sebou na záchod mobil? Raději to už nedělejte!

Tam, kam i král chodil sám, dnes většina lidí chodí s mobilem... Foto:
Tam, kam i král chodil sám, dnes většina lidí chodí s mobilem...
Foto: Thinkstock

Upřímně, kolikrát jste se přistihli, že trávíte drahocenné minuty na záchodě scrollováním skrze facebookové posty svých přátel, projížděním e-mailů či odpovídáním na zprávy? Můžeme vás uklidnit, nejste zdaleka jediní. Na druhou stranu ovšem, není to bez rizika.

Můj tatínek má pro podobné čas šetřící praktiky oblíbenou formulaci: mikročasy. Když jsme byli s bratrem malí, slýchali jsme o mikročasech denně. Zatímco myjete nádobí, můžete si opakovat látku na druhý den do školy. Při čištění zubů můžete protahovat spodní část svého pohybového aparátu. ...

Vzpomínáme na to s láskou. S nástupem mobilních technologií ovšem teorie mikročasů nezastarala a neupadla v zapomnění, ale postoupila do úplně jiného levelu. Digitálního!

 

Salmonella, escherichia coli a ty ostatní

Podle lékařů je používání telefonu na záchodě pěkně špinavým zlozvykem, který nás vystavuje nezanedbateným zdravotním rizikům. Svým dětem možná vštěpujeme, aby si hned ze záchodu šly umýt ruce, ale sami se klidně utíráme, saháme na splachovadlo a vzápětí bereme do ruky telefon, jako by se nechumelilo. Pro bakterie tím připravujeme živnou půdu jedna radost.

ThinkstockPhotos-510311226 Foto: Foto: Thinkstock

Telefon jako inkubátor

Naše mobilní zařízení totiž díky teplu, které vydává, slouží jako perfektní prostředí, ve kterém bakterie dokážou přežít až několik dní. Nachytat se na něj mohou ale i ze vzduchu; stačí, když telefon v okamžiku splachování položíme v blízkosti záchodové mísy. Ze stejného důvodu bychom v jejím nejbližším okolí neměli nechávat ani zubní kartáček. Mikroskopická sprška záchodové vody se vším, co v ní žije, má totiž po spláchnutí dolet až metr a půl!

Vlna telefonů ohrožující záchody

Fakta jsou jasná: telefonů je na světě mnohem více než záchodů a podle nedávného průzkumu se pevně zabydlely na většině z nich. Otázkou zůstává, jak se k této migrační vlně postavíme. Napadá mě jediné řešení: jít příkladem (ať už svému partnerovi či dětem, kterým za podobné počínání samozřejmě spíláme) a na všechny mikročasy se, tati promiň, VYKAŠLAT. (Tady se přímo nabízí použít i jiné sloveso, vulgární, vycházející z podstaty činnosti, ke které záchod prapůvodně sloužil, ale to už si případně dosaďte sami.)

Co všechno průzkum odhalil

Průzkum probíhal v listopadu loňského roku a zúčastnilo se ho 408 respondentů, kteří odpovídali prostřednictvím formuláře na americkém webu surveymonkey.com. Podívejte se na výsledky:

telefon na záchodě - Obrázek 1 Foto:

Michaela Kovářová

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Takový malý a jak velkou škodu může napáchat Foto:

Spíte s mobilem pod polštářem? Podívejte se, co se může stát!

Spousta z nás to dělá. Večer si dáme telefon pod polštář, případně ho ještě zapojíme do nabíječky, a usneme...

Článek

Posílání zpráv je z pohledu zdraví lepší než telefonování Foto:

Protelefonujte se k nádoru: Za 20 minut denně!

Nikdo z nás se v dnešní době prakticky neobejde bez mobilu a obliba bezdrátových zařízení neustále stoupá. Jenže tahle nepostradatelná zařízení můžou právě kvůli svým...

Horoskopy 2018

reklama

reklama