reklama

Bezplenková metoda: Naučte své dítě na nočník už v kojeneckém věku

S bezplenkovou metodou lze začít kdykoli od narození do šesti měsíců dítěte. Později je lepší trénovat už rovnou na nočník Foto:
S bezplenkovou metodou lze začít kdykoli od narození do šesti měsíců dítěte. Později je lepší trénovat už rovnou na nočník
Foto: Thinkstock

Metoda, která byla dříve zcela běžná, vám ušetří spoustu peněz, dítě se s její pomocí naučí nečůrat do plínek a ještě si díky ní vytvoříte s dítětem mnohem těsnější vztah.

„Moje dcera se naučila sama chodit na nočník v necelém roce. Když ještě nosila plenky, stačily nám průměrně tři na den, hlavně když jsme se pohybovali mimo domov. Když jsme byli doma, chodila většinou do plastového nočníčku. Jistě, nějaké nehody jsme měli, ale celkem jich bylo minimálně,“ vzpomíná maminka tříleté Adélky Jitka Nedbalová. 

Jitka se svou dcerou praktikovaly bezplenkovou metodu. Dřív tato metoda byla naprosto běžná, ale moderní návyky a hlavně jednorázové pleny znamenaly její velký ústup. Dnes se k ní však vrací čím dál více maminek a nejsou to žádné alternativní „bláznivky“, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bezplenková metoda využívá faktu, že miminka hned po porodu mají schopnost vědomě uvolňovat své svěrače. Když jim to rodiče umožní, tato schopnost se dále rozvíjí. Naopak když je dítě nuceno vykonávat potřebu do plínek, na svou schopnost zapomene a později se ji musí znovu složitě naučit.

„Kojenci neumí své svěrače vědomě zadržet, to se teprve učí a trénují, takže rodiče musí vycítit, kdy se dítěti chce a hned v ten okamžik ho podržet nad vhodnou nádobou. Využít lze misku, umyvadlo, toaletu, ale třeba i plastový květináček. Miminka se neposazují, rodiče je musí držet nad nádobou v klubíčku,“ vysvětluje Lucie Harnošová, lektorka bezplenkové metody.

 

Plenky slouží jako pojistka

I když se metoda jmenuje bezplenková, neznamená to, že je dítě celou dobu bez plenek. Záleží vlastně jen na rodičích a dětech, jak jim to vyhovuje. Jsou maminky, které nechávají plenku dětem jako pojistku, jiné využívají reflexu k vylučování jen „na velkou“ potřebu dítěte a pleny tedy normálně používají. Je lepší, když rodiče vsadí na látkové pleny, protože u nich tolik nevadí, když dojde k nehodě a dítě si trošku uleví. Ale i s jednorázovkami lze bezplenkovou metodu praktikovat.

Vhodné oblečení je základ

Aby byla metoda úspěšná, je dobré se předem připravit. Záleží totiž na rychlosti, jak brzy dokáže rodič dítě nad nočníček dát. Když to dostatečně brzy nebude, dítě si prostě uleví do plenek. Proto je důležité, jak je dítě oblečené, z upnutých punčocháčů se bude vysvlékat dlouho a vy pravděpodobně správný okamžik propásnete. Vhodnější je oblečení, které se jen rozepne v rozkroku a ze kterého lze zadeček dítěte vystrčit. Existují speciální kalhoty pro bezplenkovou metodu, které mají v rozkroku otvor. Maminky též oblékají dítě do bodýček a na nožky dávají pletené návleky.

Článek

Pro děti jen to nejlepší Foto:

Jak ulevit dítěti s atopickým ekzémem? Zkuste biooblečení

Atopický ekzém postihuje stále vyšší procento evropské populace. Jedná se o zánětlivé kožní onemocnění typické zejména pro kojence a malé děti. Často bývá spojováno s...

 

Důležité je odhodlání

S bezplenkovou metodou lze začít kdykoliv od narození do šesti měsíců dítěte, později už je lepší začít rovnou s nácvikem na nočník. Pustit se do bezplenkovky není složité. Jediné, co vlastně potřebujete, je odhodlání a důvěra sama v sebe, že to zvládnete, i když se to na první pohled zdá složité.

Jak na to

Rozbalte své dítě donaha a nechte ho položené na podložce na gauči v teplé místnosti. Pozorujte jeho chování, pozorujte, jak reaguje těsně před tím, než se vyčůrá. Čím je dítě menší, tím jsou signály zřetelnější. Typickými signály jsou: pláč bez příčiny, zakoukání se do prázdna, nezvyklý klid uprostřed aktivity nebo naopak uprostřed klidu zvýšená aktivita. Každé dítě je ale originál, a proto může dávat signály jiné. Můžete je ale vypozorovat.

„Časování je nejjednodušší způsob, jak s bezplenkovou metodou začít. Tak jako my dospělí, i děti vylučují v určitých intervalech. Častěji čůrají dopoledne než odpoledne. Vylučují brzy po probuzení nebo po jídle. Čím je miminko menší a má menší bříško a střeva, tím rychleji po jídle musí na záchod. Některé děti dokonce vylučují přímo při kojení. Obvykle začnou být u kojení nevrlé, špatně sají, vrtí se. Časování je metoda, kterou můžeme využít i při klasickém trénování na nočník u starších dětí. Dávat je na nočníček po jídle, po probuzení,“ radí Harnošová, která si klade za cíl informovat maminky nejen o této metodě, ale i o užívání látkových plenek. Z tohoto důvodu založila i obchůdek branakdetem.cz.

 

Naučte dítě na „čůrací“ zvuk

Miminku můžete usnadnit vědomé vylučování i tím, že si určíte takzvaný čůrací zvuk, který miminku říkáte pokaždé, když už může svaly uvolnit. Je jedno, jestli budete dělat „ččččč“, „čur čur“, je ale důležité, abyste zvuk používali jen v okamžiku, kdy dítě může vylučovat, tedy až bude svlečené a nad nádobkou. Čůrací zvuk používejte i ve chvíli, kdy dítě vykoná potřebu mimo misku. Například ho rozbalíte z plenek na přebalovacím stole a ono se počůrá. I v této situace řeknete čůrací zvuk, aby si miminko s tímto zvukem vylučování spojilo.

Je možné, že ze začátku budete bojovat spíš neúspěšně, ale nevzdávejte se. Pozorujte své dítě, snažte se naladit na společnou vlnu a uvidíte, že postupně začnete jednotlivé signály rozeznávat. Bezplenková kontaktní metoda má mnoho výhod nejen pro vaši peněženku. Děti jsou klidnější, méně uplakané, netrpí na bolesti bříška a netrpí na opruzeniny, maminky pak získají v mateřství větší jistotu a celkově mají k dítěti blíž.

Lucie Kořistová

Horoskopy 2018

reklama

reklama