reklama

Budujte vztah se svou dcerou

Mít dceru je krásné Foto:
Mít dceru je krásné
Foto: Thinkstock

Mít dceru je přáním asi každé ženy. Jako malou ji můžete oblékat do růžové, česat jí culíky a postupem času z ní budete mít po svém boku ženu, která je vaší pýchou, inspirací a především něčím víc než dobrou kamarádkou.

Ze začátku jste pro malou princeznu tak trochu autorita, ale pak se vaše pozice vyrovnávají a s přibývajícím věkem bude dcera zase vaší oporou, u které naleznete pochopení, porozumění a v neposlední řadě samozřejmě i pomoc.

Když vy jste ta špatná

Období puberty každá dospívající dívka prožívá svým vlastním způsobem, a to buď bouřlivě, kdy dcera s matkou bojuje, nebo dokonce velmi pohodově – a vy tak můžete být její průvodkyní a seznámit ji se vším, co zítřky přinesou.

Podívejte se zpátky v čase a zastavte se ve chvíli, kdy i vy jste byla mladá a dobře míněné rady svojí matky jste od sebe zaháněla jako otravný hmyz. Mějte trpělivost, období dospívání je totiž náročné jak pro děti, tak i pro rodiče.

Článek

Nějakej problém? Foto:

10 vět, které pubescentům raději neříkejte

Připravili jsme pro vás varovný seznam vět, které dospívající opravdu nenávidí.

Matka a dcera: Kamarádky na celý život!

Můžete si naprosto důvěřovat, znáte se jako nikdo a především máte jistotu, že si navzájem nebudete závidět, což bohužel kamarádky tu a tam dělají. Získáte nespočet dobře míněných rad (i když o ně až tak nebudete stát nebo se s nimi neztotožníte), ale především máte záruku toho, že je vám na blízku žena, na kterou se můžete za každé situace spolehnout.

Tyto výhody vztahu se svou matkou potvrzuje i dvaatřicetiletá Klára. „S maminkou od malička vycházím skvěle, byla mi oporou, když jsem prožívala první lásky, první rozchody, ale i lecjaké problémy, které s postupem času prostě přicházejí. Dnes si říkáme naprosto všechno, dokonce ani téma sexu nám není cizí. Mám kamarádky, co si klepaly na čelo, když jsem se jim s tím přiznala, ale já si na tento model nemůžu stěžovat. Dokonce si myslím, že díky tomu víc rozumím své dceři a problém s komunikací tak u nás odpadá,“ uzavírá maminka Klára, která vychovává šestiletou Natálku.

 

Postavte základy dobrému vztahu aneb Pravidla, která fungují

Klára nám představila fungující pravidla. Ty totiž zná z praxe a může potvrdit, že rozhodně stojí za to. Naučte se je také:

Povídejte si

Slova nejen proniknou do duše, ale navíc budují vztahy. Komunikace je v mezilidských vztazích nutností číslo jedna. Proto si už odmalička s vaší holčičkou povídejte, vyptávejte se jí, jaký měla den, co ve školce zažila a dejte vzniknout poutům důvěry. Po čase se z toho stane krásný zvyk, na který budete vzpomínat se slzou v oku.

Životní štěstí a směr si musí najít sama

Nevnucujte jí své nevydařené nebo nezrealizované sny. I když byste z ní chtěla mít úspěšnou právničku nebo lékařku, nechte ji, ať si jde svému štěstí naproti. Pozorujte, co má ráda, s čím si hraje nejčastěji a ptejte se, čím by chtěla být, až bude velká.

Nepošlapejte její sebevědomí

Nezapomínejte svou dceru chválit. Díky tomu bude sama sebe vnímat pozitivně a pomůžete jí tím budovat zdravé sebevědomí. Navíc díky častému chválení vzniká mezi dítětem rodičem dobrý vztah. Má vaše dcera problémy s váhou a vidíte, že z ní roste pořádně baculatá holčička? Tak jí rozhodně neříkejte baculko! Raději zařaďte do rodinného jídelníčku více zeleniny a ovoce, zminimalizujte přísun sladkého a veďte ji ke sportu. Nemáme ale na mysli, abyste ji proti její vůli zapsala do sportovního kroužku. Raději naplánujte společné výlety na kole, choďte plavat nebo se procházejte.

len

Mohlo by vás také zajímat:

 

 

 

 

 

 

Horoskopy 2018

reklama

reklama