reklama

Dáváte svému dítěti na zadek? Nedělejte to, radí vědci

Tělesné tresty dítě ovlivní víc, než si myslíte Foto:
Tělesné tresty dítě ovlivní víc, než si myslíte
Foto: profimedia.cz

Vědci z texaské univerzity publikovali studii, která na vzorku 150 000 dětí v časovém rozpětí více než padesáti let zkoumala vliv „dávání na zadek“ na psychiku dětí. Výsledky? Naše babičky by nad nimi asi jen nevěřícně kroutily hlavou.

Je ovšem otázka, co přesně si pod anglickým pojmem „spanking“, který v češtině nejlépe vystihuje obligátní „dát na zadek“, přesně představit. Americká studie totiž rozlišuje mezi jednorázovým plácnutím, které provází polehčující okolnosti, a klasickým „spanking“.

V českých reáliích ovšem „dát na zadek“ znamená spíše to jednorázové plácnutí, než nějaký seriózní výprask, takže vy, drazí rodiče, kteří svému dítěti občas nějakou tu lupnete, nehruťte se prosím nyní při čtení následujících řádek. Ještě pořád je šance, že z vašeho dítěte pod vlivem vašich zastaralých výchovných prostředků nevyroste zdeprimovaný agresivní jedinec. Doufejme.

Článek

Není nutné děti fyzicky trestat. Stačí nastavit jim určitá pravidla Foto:

5 nejčastějších chyb, které rodiče dělají při výchově dětí

Některé výchovné techniky nadělají víc škody než užitku.

 

Ale k výsledkům zmíněné studie. Jak asi tušíte, zastánce pevné výchovné ruky nepotěší. Fyzické trestání dětí vede podle ní k agresi, antisociálnímu chování, duševním problémům, nízkému sebevědomí a dalším strastem. Pozitivní výsledek má nulový.

Podle vědců nepomůže ani argument: „Já taky dostával/dostávala na zadek a nijak mě to nepoznamenalo.“ Oponují, že to člověka nijak nepoznamenalo, PŘESTO, že dostával na zadek, ne v důsledku toho. Je to podobné jako s autosedačkami. Když jste byli malí, nejspíš jste je v autě neměli. A určitě neříkáte: Já jsem taky jezdil/jezdila bez autosedačky a nic se mi nestalo. Tak to není. Nic se vám nestalo proto, že váš tatínek nenaboural.

Rodičům, kteří si nyní lámou hlavu nad tím, jak tedy nezpůsobovat duševní újmu své ratolesti a přitom s ní žít v harmonickém vztahu, který je definován přesně danými hranicemi, radí vědci býti důslední, trpěliví a jít vzorem. Děti nemusíte mlátit proto, abyste ukázali svou moc nad nimi.

Zkuste to.

Zkoušejte to znova a znova.

A když vám rupnou nervy, neskrývejte své naštvání, ale to plácnutí přes zadek zkuste tentokrát vynechat. Když nic jiného, můžete se pak hřát pocitem, že jste překonali sami sebe.

 

Michaela Kovářová

 

Článek

Trest by nikdy neměl být pro dítě příliš tvrdý Foto:

Mají se děti trestat?

Zlaté pedagogické pravidlo říká: Zařiďme věci tak, aby děti dělaly správně to, co mají dělat a my je zato mohli pochválit. Nedopusťme, aby to dělaly špatně a my je za to...
Horoskopy 2018

reklama

reklama