reklama

Dort pro holčičky: Krok za krokem

Holčičí dortík Hello Kitty Foto:
Holčičí dortík Hello Kitty
Foto: 4Budky

Možná byste se ráda před rodinou blýskla krásně nazdobeným dortem. Že je to velmi náročné a vy nejste tak zručná? Že je k tomu zapotřebí moc pomůcek? Ve většině případů vám postačí běžné kuchyňské vybavení. Od toho je tu Míša, která vám poradí, jak se stát královnou vaší domácí cukrárny.

Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém vás spolu s Míšou (která mimochodem není žádná profesionální cukrářka) krok za krokem naučíme sestavit a ozdobit dort tak, aby vypadal jako od profesionálního cukráře.

Hello Kitty je postavička, kterou snad miluje každá malá holčička. Tak proč jí neudělat dort právě s ní?

První, co musíte mít, je dobře vychlazený dort obmazaný krémem. Návod, jak ho udělat, najdete ZDE. Další důležitou věcí je dokonalé potažení dortu marcipánem nebo jinou cukrovou hmotou. To jsme vám ukázali v předchozím díle a také jsme si v něm řekli něco málo o potahových hmotách, včetně toho, jak je obarvit. Vše najdete ZDE.

Takže dort máme připravený a jdeme zdobit:

1 Foto:

Potahovací hmotu řádně propracujte, obarvěte na požadovanou barvu (v tomto případě červenou) a vyválejte o něco slabší plát, než je potřebný pro potahování dortu (cca 3 mm).

2 Foto:

Z plátu vykrojte díly na mašli – 2 obdélníky na mašličky a 1 užší obdélníček na střed mašle. Můžete si vykrojit ještě 2 delší obdélníčky na volné konce mašle, které můžete nechat rovné, seříznout do šikma nebo v nich vyříznout cípy.

3 Foto:

Základní tvar mašle vytvoříte přeložením jednoho obdélníčku (nezapomeňte potřít kratší kraje vodou, která poslouží jako lepidlo) a spojením konců. Tento spoj v polovině ohněte a kraje ohněte zpět. Toto zvlnění lehce stlačte tak, aby drželo, ale nezdeformovala se druhá strana mašle. Aby se vám mašle po celé délce neslepila, ale hezky držela tvar, vsuňte dovnitř například zmuchlaný kousek potravinové fólie nebo alobalu. Tím zamezíte i možnému zdeformování mašle při další manipulaci.

4 Foto:

Po vytvarování mašliček do požadovaného tvaru je spojte ve zvlněných částech. Spoj překryjte užším proužkem, který bude tvořit střed mašle a volné konce ve spodu spojte (opět je potřete trochou vody, případně alkoholu).

5 Foto:

Nakonec k mašli můžete zespodu přilepit volné konce mašličky. Takto připravenou mašli nechte při pokojové teplotě zatuhnout. Nezapomeňte z ní pak vyndat alobal nebo fólii.

6 Foto:

A šup s mašlí na dortík. Přilepíte ji na něj opět pomocí trošky vody. Pokud byste na dort chtěla přilepit mašli s volnými konci, nenechávejte ji předtím zaschnout, protože by se ztvrdlé konce ulomily. Když budou hezky měkké, můžete je po přilepení na dort ještě vytvarovat.

 

 

V druhé části našeho holčičího dortíku si vytvoříme Hello Kitty.

1a Foto:

Nejdříve si v rukou vytvořte z bílé hmoty ovál, ze kterého prsty vyštípněte dvě ouška.

2a Foto:

Z růžové hmoty si vezměte kousek asi o třetinu větší, než byl potřeba na hlavičku, a vytvořte z něj váleček, jehož spodní konec prsty vytvarujte do sukýnky.

3a Foto:

Sukýnku postavte na podložku a kosticí s kuličkou přejíždějte po obvodu, abyste okraje sukýnky ztenčila (dobře poslouží také třeba čajová lžička nebo párátko, na které napíchnete hladký korálek).

4a Foto:

Efekt zvlněné sukně můžete vytvořit buď již zmíněnou kosticí s kuličkou nebo prsty v ruce. Na vršku šatiček vytvořte prstem prohlubeň – výstřih šatiček a vsuňte dovnitř párátko, na které potom napíchnete hlavičku (bude díky tomu lépe držet).

5a Foto:

Teď vymodelujte tlapky. Je lépe si nejdříve vytvořit kuličky pro zamýšlené modelování párových dílů, protože lépe odhadnete stejné množství a nestane se vám, že by vznikla jedna tlapka silnější než ta druhá. Budete potřebovat čtyři – dvě z nich trochu větší, a pak ještě jednu malou, která poslouží jako krk.

6a Foto:

Přední tlapky vytvoříte tak, že kuličky vyválíte do oválků a ty pak na jednom konci zúžíte. Můžete je mírně zahnout, aby v nich mohla Kitty držet třeba květinu. Zadní tlapky vytvořte stejným způsobem. Širší konec tlapek ohněte do fajfky a vytvarujte kulaté chodidlo.

7 Foto:

Zadní tlapky potřete vodou a přilepte je zespodu k sukýnce Kitty.

8 Foto:

Přilepte k tělíčku i přední tlapky a dotvarujte je do požadované polohy. Do prohlubně na párátko napíchněte krk.

9 Foto:

A je čas napíchnout na párátko i hlavičku.

10 Foto:

Z černě obarvené potahovací hmoty vytvořte dvě malé kuličky a přilepte je jako oči. Ze žluté hmoty pak udělejte stejným způsobem nos. Ještě zbývají fousky – ty opět vytvoříte z černé hmoty vyválené na hodně tenké válečky. Nechte je nejdříve zaschnout, aby ztvrdly a neohýbaly se. Pak do hlavičky Kitty udělejte pomocí párátka otvory, fousky na jednom konci potřete vodou a zasuňte do otvorů.

11 Foto:

Nezapomeňte na nezbytnou mašličku. Tu vytvoříte tak, že malý oválek zploštíte a například pomocí párátka ho dotvarujete – v polovině delší strany vytvoříte prohlubeň a to samé provedete i na kratší straně. Nakonec doprostřed přilepte kuličku a jemným tlakem ji zploštěte. Do tlapek můžete Kitty vložit třeba kvítek (snadno ho vykrojíte malou formičkou na cukroví z rozválené potahovací hmoty).

 

Velmi podobným způsobem můžete vytvořit i jiné oblíbené postavičky. Myslíme i na kluky, takže příště bude dortík pro ně.

Michaela Budková Foto: 4Budky

Seznamte se s Míšou: Jmenuji se Michaela, je mi 36 let, mám dvě malé děti a jsem inženýrka elektro. Miluji rozzářené dětské oči a dorty – ideální kombinace. Mám ráda technické a kreativní věci. Mnozí si myslí, že jsou to dvě naprosto neslučitelné a odlišné záležitosti. Já sama však cítím, že kreativita a technika se vzájemně doplňují. Nejsem excelentní kuchařka a nebaví mě každodenní vaření. V tomto směru není kuchyně mým velkým přítelem. Jinak je to ale v případě pečení sladkostí. První dort jsem upekla někdy před deseti lety. Od té doby se pečení a hlavně tvorba ozdob na dorty staly spolu s fotografováním mým velkým koněm a způsobem, jak se odreagovat a vyčistit si hlavu. Jestli chcete, podívejte se SEM.

 

Nezapomeňte se dívat na reality show Fantastické dorty. Každé pondělí ve 20.15 na Prima love!

 

 

 

 

Článek

Dort s jednoduchým čokoládovým lemem můžete ještě dozdobit sněhovými pusinkami, které pak krátce opálíte třeba v troubě pod grilem Foto:

Fantastické dorty: 4.díl – Čokoládové zdobení

Možná byste se ráda před rodinou blýskla krásně nazdobeným dortem. Že je to velmi náročné a vy nejste tak zručná? Že je k tomu zapotřebí moc pomůcek? Ve většině případů...

 

Článek

Obložení dortu čokoládovými destičkami zvládnou i cukrářské začátečnice Foto:

Fantastické dorty: 5.díl – Čokoládová ohrádka

Možná byste se ráda před rodinou blýskla krásně nazdobeným dortem. Že je to velmi náročné a vy nejste tak zručná? Že je k tomu zapotřebí moc pomůcek? Ve většině případů...
Horoskopy 2017

reklama

reklama