reklama

Emoční inteligence: A jaké EQ máte vy?

Emoční inteligence: A jaké EQ máte vy? Foto:
Emoční inteligence: A jaké EQ máte vy?
Foto: istock.com

IQ testy vám nikdy moc nešly? Mávněte nad tím rukou, protože o kvalitě našeho života rozhoduje více než dost také emoční inteligence. Oč se přesně jedná, jak s ní hospodařit na jedničku a jak ji rozvíjet k vlastnímu prospěchu v osobní i profesionální sféře života?

Absolutně nechápete, čím vaše (ne)milá kolegyně popletla tomu sexy sousedovi hlavu nebo jak se Pavel mohl stát vedoucím oddělení? Na všem se podílí právě emoční inteligence. A co ji vlastně definuje?

Emoce. Máme je a prožíváme je všichni. Někdo o kousek víc, jiný na ně příliš nedbá. Jednou jsou to ty kladné signalizující radost, jindy se díky nim cítíme pod psa a říkáme si, že by na světě bylo lépe, kdyby prostě nebyly. A víte co, je dobře, že emoce a city jsou naší součástí, bez nich by ty dny byly nemastné, neslané, prostě nijaké.

Slovy se emoční inteligence hůře definuje, ale vesměs se jedná o schopnost vnímat a analyzovat své pocity a následně se podle nich rozhodovat. Lidé s vysokým EQ vědí, jak mají sebe, případně své okolí motivovat, dokážou se vcítit do druhých, což je předurčuje k tomu budovat bytelné mezilidské vztahy. A to jak na bázi přátelství, partnerství nebo obchodu. Nemluvě o tom, že zvládají na jedničku komunikaci, bez které se člověk nedostane absolutně vůbec nikam.

EQ je neměnné?

Samozřejmě všichni pocházíme z jiných rodinných poměrů, prošli jsme si určitou výchovou, působil na nás vliv našich rodičů, blízkých, kamarádů, kolektivu ve škole či v práci. Leccos nám bylo dáno do vínku, leccos jsme také odkoukali. Ale skvělou zprávou je, že na zlepšení kvocientu emoční inteligence můžeme začít pracovat třeba hned. V praxi jde především o naše schopnosti, jak zvládneme popsat emoce, vstřebat je a nakládat s nimi.

7 poznávacích znamení, že jste opravdu emočně inteligentní:

1. Nebojíte se změn

Umíte se nejen přizpůsobit životním okolnostem, ale především se tím umíte přestat stresovat a trápit.

2. Zajímáte se

Není vám lhostejný váš drahý, rodina, přátelé ani kolegové v práci. Možná by někdo řekl, že máte srdce na dlani, což je fakt, ale vy jste navíc emočně uvědomělí, a tedy inteligentní.

3. Nejste dokonalí a víte to

Víte, v čem excelujete a přitom si umíte nalít čistého vína v tom, co není až tak úplně vaše parketa. Dopředu tak daleko lépe odhadnete, zda to či ono zvládnete.

4. Dokážete sebe i ostatní povzbudit

A když kritizujete, tak vždy s jasným opodstatněním, stejně tak ale umíte chválit, protože slova uznání mají maximálně hojivé účinky.

5. Žijete si podle svého

Nedáte na ostatní, máte svoji vlastní cestičku ke štěstí a víte, co potřebujete pro to, abyste byli šťastní a spokojení.

6. Jste optimisté

Tělem i duší jste optimisté, což se opravdu jen tak nevidí.

7. Jste vděční

Dokážete být vděční za to, co máte.

Způsoby, jak EQ navýšit

  • Zkuste být sami se sebou, neutíkejte před svými pocity, zkuste je rozklíčovat. Pojednou pochopíte to či ono.
  • Nadchněte se pro knihy o osobním rozvoji.
  • Jděte vstříc svým snům.
  • Dejte šanci lásce, zamilujte se. Sami do sebe, do partnera, vaší kočk, nebo třeba do práce, která vás živí.
  • Cestujte s nadšením. Díky tomu pochopíte mnohé životní souvislosti a zvlášť v chudších státech poznáte, že pocit štěstí není třeba podmiňovat vůbec ničím.
  • Veďte si deník pocitů a zážitků. Naučíte se mnohem lépe pojmenovat své emoce.
Mohlo by vás dále zajímat:

 

Článek

Emoce bychom neměli potlačovat a dusit v sobě, ale je dobré naučit se je ovládat Foto:

Seberegulace aneb Jak zvládat projevy svých emocí kultivovaně

Umět regulovat své pocity. Zvládat je, nenechat se jimi ovládat, být autentická. I když cítím zlost, zoufalství, odpor a hnus. Umím to přiměřeně vyjádřit, nepotlačit a...

Článek

Vezměte si k televizi kapesníky a pořádně si poplačte Foto:

Pláčete někdy u seriálu? Má to řadu výhod!

Stane se vám občas, že se dojmete nad osudem hlavní hrdinky vašeho oblíbeného seriálu? Nebo je to u vás na denním pořádku? Posmívá se vám kvůli tomu nejbližší okolí a říká...

Článek

Hněv se dá ventilovat i jinak, než řvaním a házením věcí Foto:

Proměňte vztek v něco dobrého. Víme jak

Pokud jste naštvaná, je těžké kontrolovat své emoce a uvolnit hněv pozitivním způsobem. Mnoho lidí si myslí, že nejlepší způsob, jak ventilovat hněv, je něco rozbít nebo...

autor: LZ

Horoskopy 2018

reklama

reklama