reklama

Frida: Temperamentní umělkyně, co milovala život!

Frida Kahlo - Obdivuhodná žena Foto:
Frida Kahlo - Obdivuhodná žena

Byla nezkrotná, odvážná, talentu měla na rozdávání, proslula pestrým milostným životem a ani v nejtěžších chvílích svého života (a že jich nebylo zrovna málo) neztrácela naději, aby se nepřízni osudu postavila.

Pojďte se dojmout osudem extravagantní malířky z Mexika, jejíž obrazy by se daly vystihnout mnohými přívlastky, ale rozhodně nebyly nudné.

Představte si temperamentní Mexiko, které je mimo jiné zemí kontrastů, oblíbenou hudbou mariachi, pálivé papričky, barevné domy, svůdné ženy a snědé muže s pohledem v odstínu horkého kakaa, vítejte v zemi, kde věhlasná Frida Kahlo spatřila světlo světa. Narodila se zde6. července 1907 jako Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon.

Seznamte se s Fridou Kahlo….

Její matka byla Mexičanka s indiánskými a španělskými předky, kdežto otec byl Žid. Možná právě odtud pramení fakt, že Frida byla vášnivá, nespoutaná a na svou dobu rozhodně nevšední a výstřední stejně jako její tvorba, která nad jinými vynikala v tom, že plátnu vdechla život kreslením svých autoportrétů jako vůbec jedna z mála. Proč Frida nejčastěji malovala samu sebe, vysvětlovala se slovy, že její život byl na samotu štědrý víc, než si sama dokázala představit, proto sebe a svoji podobu znala nejlépe a nejvěrněji, z tohoto důvodu ji tedy zachytila na svých obrazech s nádechem symbolismu, surrealismu a realismu. Měla tři sestry, našla se v komunismu a nikdy neměla děti.

Frida Kahlo - Obrázek 3 Foto:

Už dětství neměla snadné

Jako dítě se potýkala s dětskou obrnou, se kterou se léčila, a brzy na to přišla do života náctileté Fridy další rána – nehoda, jež ji na více, než celý rok upoutala na lůžko. Šance na zotavení ji dávaly operace, ale i přes úctyhodný počet, kolik jich podstoupila, se její stav nijak zázračně nezlepšil. Mexickou malířku tak celý život doprovázela bolest a byla ji tichým společníkem. I když Frida nebyla vyloženě krásná, měla v sobě něco, co mužům i ženám nedávalo spát.

Čas na lásku

V 21 letech poznala svoji někdejší lásku, shodou okolností mexického malíře, propagátora komunismu a zároveň i o 20 let staršího muže- Diega Riveru. Jejich manželství však nebylo zrovna ukázkové a ani by se nedalo přirovnat procházce růžovým sadem. On měl svoji kariéru, zálibu v nevěrných avantýrách a politické konexe, kdežto ona si libovala v sexuálních hrátkách a podle všeho nemilovala jenom muže, ale i ženy. Za její nejslavnější milenku se mimo jiné pokládala mexická zpěvačka, co vedla zhýralý život - Chavela Vargas.

Jejich manželský vztah nikdy nebyl naplněn dětmi, které si tolik přála, o tuto životní radost ji okradla právě nehoda, která ji poznamenala především v oblasti pánve. S Riverou cestovala po USA, ale ocitla se dokonce i v Evropě.

Frida Kahlo - Obrázek 4 Foto:

Své díla vystavovala na vernisáži v New Yorku, ale jak to tak bývá největšího úspěchu a věhlasu dosáhla, až po smrti. Světoví autoři se předháněli, aby její život zachytili v autobiografických knihách a život Fridy Kahlo se dokonce stal námětem několika filmů. Jako jeden z nejznámější však patří ten, kde mexickou malířku bravurně zahrála nádherná Salma Hayek.

Horoskopy 2018

reklama

reklama