reklama

Jak se žije ženám... ve Švýcarsku

Krásná příroda, hory, čerstvý vzduch. To všechno si mohou švýcarské ženy užívat plnými doušky Foto:
Krásná příroda, hory, čerstvý vzduch. To všechno si mohou švýcarské ženy užívat plnými doušky
Foto: Thinkstock

Švýcarsko je velmi konzervativní zemí. A projevuje se to i v životě zdejších žen, který je svázán mnoha tradicemi.

Švýcarská konfederace byla dlouho velmi patriarchální. Ženy byly podřízené mužům – nejprve svým otcům a později manželům, a měly proti nim méně práv, ale více povinností. Volební právo získaly až jako jedny z posledních Evropanek v roce 1971. A i když o deset let později přišel i zákon zaručující rovnoprávnost žen a mužů, diskriminace je v zemi stále hodně patrná.

V domácnostech stále převládá tradiční model rozdělení rolí. Ještě na konci devadesátých let bylo 90 % žen z rodin s malými dětmi zodpovědných za všechny domácí práce, a co se zaměstnání týče, práci mělo 79 % mužů, ale jen 57 % žen, a ty ještě pracovaly většinou jen na částečný úvazek.

Klasika – muž živí a žena pečuje

„Klasický švýcarský model rodiny je ten, že žena by měla zůstat doma s dětmi a dbát o jejich výchovu a o rodinu celkově a muž je ten, který chodí do práce a živí rodinu. Nicméně pod tlakem moderní doby se i tento náhled na rodinu mění a ženy se častěji a dříve vrací do práce, zejména na částečný pracovní poměr,“ popisuje Jana Šponarová, která ve Švýcarsku žije pět let.

Tento rodinný model je také platově zvýhodněný. Muži prostě vydělávají víc. I se stejným vzděláním ženy málokdy dosáhnou na stejnou pracovní pozici jako muži a i se stejnou praxí vydělávají méně. U manažerů dokonce o čtvrtinu. „Celkově jsou ženy platově asi o deset procent níže než muži, ale je to zčásti dané tím, že nejsou na tak vysokých pozicích. Podle statistik jsou jen tři procenta z těchto deseti diskriminační faktor,“ upřesňuje Šponarová.

ok Foto: archiv Jany Šponarové

Zajet si zalyžovat? Ve Švýcarsku žádný problém            Foto: archiv Jany Šponarové

Časy se mění, muži se více starají

S tím, jak ženy začaly více chodit do práce, začali se i muži zapojovat více do chodu domácnosti. Všechny povinnosti a péče o děti už dávno neleží jen na Švýcarkách. „I když stále to není jako v jiných zemích. Například moc nepotkáte otce s kočárkem na ulici, ale, soudě podle mých kolegů, je pro ně rodina velmi důležitá. Nechtějí třeba pracovat přesčas, pokud by to mělo ohrozit jejich čas věnovaný rodině. Muži s malými dětmi si také často snižují úvazek na 80 %, aby se mohli o děti starat,“ líčí mladá Češka.

Menší úvazky ostatně nejsou nic výjimečného. Je tak zaměstnáno nejen plno Švýcarek (a to nejen těch s malými dětmi), ale i Švýcarů, kteří chtějí mít čas na své koníčky.

Pořadníky na jesle a školky

Ženám částečný úvazek pomáhá zvládat péči o děti. Jeslí a školek je totiž ve Švýcarsku dost, ale není jednoduché se do nich dostat a ani je následně zaplatit. „Ve větších městech je potřeba se zavčas zapsat do pořadníku, nejlépe hned do několika, a pak počkat, kde to vyjde,“ popisuje Jana Šponarová.

I přes tuto nejistotu, jestli bude dítě přes den kam dát, se Švýcarky často do práce vracet musejí. Mateřská dovolená totiž trvá jen čtrnáct týdnů, během kterých ženy dostávají 80 % předchozího platu. Dále už dostávají jen rodičovský příspěvek, který je ale velmi nízký, asi 300 franků měsíčně (pro srovnání, průměrný plat je asi šest tisíc franků). A školky a jesle taky něco stojí. V praxi za ně zaplatí v podstatě vše, co vydělají. Za osmihodinovou péči o děti pět dní v týdnu se totiž platí až dva tisíce franků měsíčně.

„Mezi mými kolegy se jednou rozvinula debata o mateřské. Muži si shodně myslí, že by žena s dětmi měla zůstat doma, jsou v tomto velmi tradiční. Stejně tak se ale shodli na tom, že by ženy neměly od státu dostávat žádné peníze, příjem má podle nich být starostí muže,“ dodává Češka.

ok1 Foto: archiv Jany Šponarové

Jste-li sportovně nadaná, ve Švýcarsku se rozhodně nudit nebudete     Foto: archiv Jany Šponarové

Ale je tu krásně...

Možná to teď vypadá, že život Švýcarek není žádný med a vy byste s nimi nikdy neměnila, ale nic není tak zlé. Podle žebříčku Světové zdravotnické organizace je Švýcarsko první v průměrné délce života – zdejší ženy se dožívají 89 let. Není divu. Vždyť se tu mohou každý den kochat pohledem na Alpy a dýchat čerstvý vzduch, k tomu přikusovat nejkvalitnější čokoládu nebo jedny z nejlepších sýrů na světě...

 

Anna Dvořáková

A ještě něco pro nadšené lyžařky (a lyžaře):

Článek

Matterhorn Foto: swiss-image.ch

Lyžování ve švýcarském Wallisu: v království čtyřtisícovek

Máme pro vás tip na zimní dovolenou - úžasný švýcarský kanton Wallis.

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama