reklama

Jedlá soda: Domácí zázrak, který umí skoro vše

Jedlá soda: Domácí zázrak, který umí skoro vše Foto:
Jedlá soda: Domácí zázrak, který umí skoro vše
Foto: istock.com

Máte doma NaHCO3? Hydrogenuhličitan sodný. Pořád nic? No přeci jedlou sodu, ten malý domácí zázrak, který můžete použít na sto způsobů. V souladu s přírodou i zdravím vaší rodiny. Víte, co všechno dokáže?

Zažívání

Tělo vylučuje NaHCO3 v žaludku jako součást slizničního hlenu. Pokud je ho však málo, žaludek se překyselí a začne nás pálit žáha. Už naše babičky věděly, že nejlepší je rozmíchat do sklenice zažívací sodu. Ta neutralizuje žaludeční šťávy a hned je lépe. Soda bikarbona toho umí mnohem více!

Ústa

Jedlá soda je perfektní na údržbu ústní dutiny. Pokud si jí občas vyčistíte zuby, máte perfektní domácí bělení. Dokáže také neutralizovat zápach z úst, takže pokud něčím podobným trpíte, stačí vykloktat roztokem z jedlé sody a vlažné vody. Také umí velice účinně a jednoduše vyčistit rovnátka nebo zubní náhradu, stačí je vložit na hodinku do roztoku a budou jako nové.

Citron a jedlá soda? Dokonalá dvojka na všechno! Foto: Citron a jedlá soda? Dokonalá dvojka na všechno!, Foto: istock.com

Tělo

Jedlá soda skvěle poslouží i na další oblasti péče o krásu a zdraví. Víte, že je to účinný deodorant? Stačí do podpaží aplikovat pastu ze 3 dílů sody a 1 dílu vody. Směs můžete použít na obličej jako perfektní peeling. Zaručeně krásně vyčistí pleť a navíc je natolik šetrná, že to můžete opakovat denně. Zbylá pasta v létě poslouží na komáří štípance a pokud vám na chalupě dojde mýdlo, klidně se s ní večer umyjte. Nasypat můžete bikarbonu rovnou do koupele, zjemní vám kůži i chodidla.

Vlasy

Na vlasy působí soda také. Pro krásně čisté lokny přidejte sodu k vašemu oblíbenému šamponu, perfektně zbaví vlas zbytků stylingových prostředků. Můžete si také udělat domácí suchý šampon: jedlá soda, kakaový prášek a pár kapek esenciálního oleje. Ten naneste ke kořínkům vlasů, chvíli počkejte a poté dobře vyčešte.

Jedlá soda si poradí i s ucpaným odpadem Foto: Jedlá soda si poradí i s ucpaným odpadem, Foto: istock.com

Domácnost

Je to opravdu malý zázrak, protože sodou vyčistíte prakticky cokoli. Zbavíte zápachu odpady, to stačí vysypat balíček sody do výlevky a zalít konvicí vařicí vody. Krásně probere k životu slavnostní stříbro, vyčistíte s ní troubu i mikrovlnku. Můžete sodu přidat do praní, prádlo bude jasnější a čistší. To platí dokonce i pro “miminkovské” prádlo, které si žádá extra jemného zacházení. Soda vyrovná ph vody a pomůže vyprat skvrny, plenky i dětská bodíčka. Až připálíte dno hrnce, vzpomeňte si na svou novou kamarádku- jedlou sodu a nechte na dně stát roztok sody s vlažnou vodou. Připáleniny půjdou dolů snadněji.

Vaření

V neposlední řadě je jedlá soda skvělým pomocníkem v kuchyni. Jistě, všichni ji známe při kypření těsta, ale víte že umí i jiné zázraky? Přidejte si špetku do kávy a váš požitek z aroma raketově vzroste. Dokáže krásně změkčit naložené maso, stačí přidat sodu do marinády. Až budete čistit ryby, pomůže vám zvládnout tento nevděčný úkol: sodou odstraníte veškerý zápach z rybiny. Dokonce umí zachovat svěží zeleň při vaření hrášku nebo brokolice, takže už žádné nevzhledné zelenošedé lusky.

Článek

Zkuste ho využít i jinde než v kuchyni Foto:

10 triků, jak využít mycí prostředek na nádobí

Jar, Pur, Frosch nebo jiný prostředek, který obyčejně používáte k mytí nádobí nebo dřezu, můžete využít i jinak. Jeho výkon oceníte po celém domě.

Článek

A funguje to i na pomeranče! Foto:

Proč by měl každý citron projít před použitím mikrovlnnou troubou?

Máme pro vás překvapivě jednoduché, ale geniální řešení.

Článek

Zázračný citron Foto:

Zázračný citron: Pomůže s očistou, hubnutím i zkrášlováním

Nejenže skvěle voní a dodává nápojům i mnoha jídlům svěží chuť. Navíc velmi blahodárně působí na naše zdraví a také krásu.

 

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama