reklama

Kdo ještě dnes ví, co vlastně byly Hromnice?

Kdo ještě dnes ví, co byly Hromnice? Foto:
Kdo ještě dnes ví, co byly Hromnice?
Foto: istock.com

Na Hromnice o hodinu více – většinou nás při pohledu do kalendáře, kde bývá pod 2. únorem napsáno Hromnice, nic jiného nenapadá. Přitom Hromnice slavili už Keltové, nazývali je svátek imbolc.

Ten připadl na počátek února, kdy už se daly vystopovat první známky jara. Většinou se slavil právě 2. února, byl zasvěcen keltské bohyni Brigid neboli „vznešené“. Ochraňuje těhotné ženy, je bohyní hojnosti, plodnosti, uzdravování. Imbolc bývá označován také jako svátek světel, jeho důležitou součástí je oheň.

Zákaz šití a vyšívání

Podobně jako zmíněný keltský předkřesťanský svátek i naše lidové Hromnice vítaly první připomínky jara a měly velkou spojitost se světlem, zejména s ohněm. V tento den se v kostele před mší světily svíce, kterým se říkalo hromničky. Během bouří je naši předkové stavěli zapálené do oken, jejich úkolem bylo spolu s modlitbou ochraňovat stavení před bleskem. Na Hromnice se často sklízely betlémy z chrámů i z domácností, odstrojoval se vánoční stromeček. Bývalo zvykem dávat hromničku také do rukou umírajícímu, aby její světlo svítilo dušičce na cestu do nebe. S posvěcenou svící obcházel hospodář rovněž úly, modlil se za hojnost medu. Na Hromnice se nesmělo šít ani vyšívat, naši předkové věřili, že jehla v tom čase přitahuje blesky.

Jak zahnat zlé duchy

První jarní zahřmění ohlašovalo probuzení a příchod boha Peruna. Naši předkové se domnívali, že jeho ohlušující hromování zažene zlé duchy a ti zalezou někam daleko, kde se schovají. Lidé Perunovi s vyháněním duchů vydatně pomáhali, doma rachotili nábytkem a nádobím, aby případná strašidla opustila stavení. Také se zapalovaly co nejvyšší ohně, i ty chránily před duchy. Z radosti, že předjaří už je tady, si naši předkové klekali na zem a líbali ji. Přežili zimu, to byl důvod k oslavám. Vymetaly se stáje, čistily krby, smýčily místnosti. Ženy se oblékaly do pestrých barev.

O hodinu více

K Hromnicím se váže celá řada pranostik, odhaduje se, že jich bude kolem čtyřiceti. Nejznámější je pochopitelně ta notoricky známá: na Hromnice o hodinu více. Dny se prodlužují, noci krátí. Důkaz, že jaro už není tak vzdálené. V tento den lze také vypozorovat, kdy už se vytouženého sluníčka dočkáme. Na Hromnice chumelice, přijde brzo jaro. A naopak: svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více. Rovněž sledujte, jak bude vypadat noc. Protože: na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc. A když o Hromnicích svítí slunce, bude úrodný rok. Naši předkové mimoto tvrdili, že prší-li na Hromnice, bude na jaře sněžit. A ještě další důležité poučení: zelené Hromnice – bílé Velikonoce.

Přečtěte si také:

Článek

Nic nestíháte? Pořád chodíte pozdě? To se může zlepšit! Foto:

Nic nestíháte? Pořád chodíte pozdě? To se může zlepšit!

Přesnost, vlastnost králů. Ale někdo ji prostě nemá v krvi. U bohémského malíře či rozevlátého hudebníka to lze tolerovat a svým způsobem se s tím i počítá, řekne se:...

Článek

Jak být ráno alespoň trochu výkonnější? Foto:

Neradi vstáváte? Máme pro vás návod, jak být ráno alespoň o trochu výkonnější

Ráno je záležitost poměrně krutá. Zvláště pokud člověk nepatří k těm, kdo za kuropění radostně vyskakují z postele, aby zdolávali nové výšiny. Nicméně však slunce ráno...

Článek

Chutnají a ještě prospívají Foto:

6 překvapivých věcí, s nimiž vám pomůže jablko

V dnešní době z nich děláme koláče, lisujeme šťávu, sušíme křížaly nebo je třeba používáme k výrobě jablečného octa. To je ale taková klasika. My pro vás máme další...

-em-

Horoskopy 2018

reklama

reklama