reklama

Kontaktní rodičovství: Revoluční pojetí výchovy a přístupu k našim nejmenším

Kontaktní rodičovství. Ano či ne? Foto:
Kontaktní rodičovství. Ano či ne?
Foto: istock.com

Kontaktní rodičovství. Tento přístup výchovy vsází na společně strávený čas, znásobení blízkosti, intimity a lásky. A přesně o tom mateřství je, tedy alespoň by mělo být.

Vy víte o dítěti, jestli spinká, avšak ono neví o vás. Třeba tehdy, když nad jeho spánkem bdíte skrze chůvičky. Kontaktní způsob výchovy poukazuje na fakt, aby táta s mámou měli k miminku co nejblíž, trávili s ním nespočet času a budovali si intenzivní pouto, ze kterého budou čerpat ještě dlouho poté, a to v jeho dospívání.

S myšlenkou této formy rodičovství přišel pediatr William Sears spolu s jeho manželkou v době, kdy se stali šťastnými rodiči a mohli tak získat cenné zkušenosti a poznatky. Určitě si neváhejte přečíst jeho publikace na tuto problematiku. Prozradí vám mnohé.

Najděte mateřskou harmonii

Stát se matkou je pro ženu nejenom fyzicky náročné, ale především i duševně, a to nemluvě o eskapádě nových povinností a úkolů, které jí nově vstoupí do života s malým uzlíčkem štěstí. Zkuste se v tom zmatku zastavit a zaměřit se na své niterné pocity.

Požádejte vašeho partnera o pomoc, dělte se o úkoly, které je potřeba splnit, fungujte více jako celek, tedy rodina a buďte tu jeden pro druhého. Jedině tak se nebude cítit muž jakožto otec osamocený, vy si našetříte trochu času navíc a když bude spokojená matka, tak i miminko se bude usmívat. Zkuste to vy a uvidíte, že se u vás něco změní, a to jedině k lepšímu.

Navíc, i když jste matkou, dovolte si tu a tam být ženou, která nezapomněla na sebe a prostě si dopřejte kousek času jen pro vás, mezitím co bude večer koupat tatínek nebo natěšená babička. Dovolte si být trochu mile sobecká a myslet na radosti, které jste před lety tolik milovala. Vám to pomůže a miminku, které bude trávit čas s jinými příslušníky milující rodiny, stejně tak.

Hrajte si s vaším dítětem. Čím víc, tím líp Foto: Hrajte si s vaším dítětem. Čím víc, tím líp. Foto: istock.com

Kojení: Ta nejkouzelnější chvilka mezi matkou a dítětem

Pokud vám to příroda a zdraví umožnily, nezříkejte se kojení předčasně nebo snad kvůli strachu, s jakým dopadem se podepíše na vašich ňader. Podle odborníků v okamžik kojení dochází k napojení a pocitu sounáležitosti, jehož výsledkem je především fakt, že matka svého potomka více poznává, lépe rozluští jeho pocity a snáze pochopí, co signalizuje tam i tento úšklebek. Děťátko se bude cítit milovaně, blízkost a vůně jeho matky jej uklidní. A vás ostatně také, alespoň na chvilku se zastavíte a budete se koukat na tu něžnou a tolik intimní podívanou.

Rozhodně se proto kojení nevzdávejte, pokud nemusíte, je totiž až neuvěřitelné, co vše kojení dokáže. Přečíst si o tom můžete přímo zde.

Spěte společně

Maminky a naše babičky uznávající principy ze staré školy se budou s jistotou durdit, že dítě má mít svůj prostor, kde se naučí usínat. Avšak propagátoři kontaktního rodičovství ve sdílení lože s rodiči spatřují několik benefitů. Najednou odpadají komplikace s nočním kojením, miminko není vystaveno stresujícímu pocitu samoty, protože cítí vůni matky a přítomnost otce, a právě ty stírají pocity úzkosti a strachu. Navíc třeba pro otce je tady ta výhoda, že může trávit čas s miminkem, i když je během celého dne zaměstnán prací. A co si budeme povídat, tento fakt je realitou mnohých rodin. Pokud se vám spát s miminkem v posteli nezdá zrovna ideální, neváhejte postýlku situovat co nejblíže k té vaší. I tato varianta se cení a má na vašeho drobečka dozajista vliv.

Neposlouchejte rady ostatních, dejte na svůj názor

Radí vám sousedka, ať miminko pořád nenosíte, že si na to zvykne, abyste s ním netrávili tolik času a že není vhodné se s ním neustále mazlit? Neposlouchejte nikoho cizího, rodiči jste jenom vy dva a nikdy jiný. Vy si stanovte váš přístup k dítěti a nenechejte se nalomit názory jiných.

4 tipy, jak posílit kontakt s vašimi nejmenšími

  • Pláč dítěte není signálem pro rodičův nezájem. Jedná se o jistý způsob komunikace. Vesměs pláč značí, že něco není v pořádku. Kromě hladu, žízně či špinavé pleny to může být právě pocit osamění.
  • Pokud holdujete nošení dětí v šátku, počínejte si však vždy tak, aby uvázání naplnilo stránku bezpečí a komfortu. Čtěte malým i větším dětem před spaním pohádku a pak je pohlaďte a polibte na dobrou noc.
  • Nevíte si rady? Zeptejte se vaší vnitřní mateřské intuice, co vám našeptá. Vesměs se nemýlí.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Konečně spinká! Foto:

Jak uspat miminko: 5 rituálů, které malé děťátko potřebuje

Po celodenním shonu se těšíte na to, až večer ulehnete a zalomíte to, ale váš mrňous si může křikem div ne plíce rozervat? Máme pro vás pět účinných rituálů, které vaše...

Článek

Kojení dá dítěti vše, co potřebuje, a mamince pomůže zhubnout Foto:

10 překvapujících faktů o kojení

Kojení je nejlepší způsob, jak dodat dětem živiny, které tolik potřebují ke správnému vývoji. Ale to není jeho jediná přednost. Má jich daleko víc.

Článek

Když mi řekneš pravdu, nebudu se zlobit. Foto:

15 nevinných lží, které říkají matky svým dětem

Být maminkou je jedno z nejtěžších zaměstnání. Jenže i maminky jsou jen lidé a jejich energie je omezená. A tak v okamžiku, kdy síly docházejí, se uchylují ke lži. Takové,...

-lz-

Horoskopy 2018

reklama

reklama