Kroužky pro děti: Jaký vybrat, aby vás to finančně nezruinovalo

Přihlásit své dítě do nějakého kroužku nemusíte jen v září, kdy začíná škola, ale i v průběhu celého školního roku. Teď v pololetí je ideální příležitost. Který kroužek ale vybrat, aby dítě bavil a zároveň to nadměrně nezatížilo váš rodinný rozpočet?

Chcete mít doma budoucí Petr Kvitovu, Jaromíra Jágra, nebo dokonce Tigera Woodse? Připravte se na to, že tomuto cíli budete muset podřídit život celé rodiny a zároveň utratíte poměrně hodně peněz za trenéry, výstroj a výzbroj, ale i za různá soustředění a turnaje. Navíc naděje, že to vyjde, je skutečně malá – dřina ani peníze leckdy nestačí, když není talent.

Čím originálnější, tím dražší

Naštěstí je dnes nabídka volnočasových aktivit pro děti neuvěřitelně široká. Už dávno se nechodí jen na fotbal, do houslí a na fráninu. Váš potomek si může vybrat něco, co mu půjde a bude ho skutečně bavit. Při pátrání na internetu se dají najít skutečně zajímavé aktivity, například kurz grafitti, vaření pro děti, kaligrafie, žonglování či diskuzní kroužek. Platí zde ale jedno pravidlo, že čím je kurz nápaditější a exkluzivnější, tím více za něj budete muset zaplatit. Také platí, že čím profesionálněji se vaše dítě bude dané aktivitě věnovat, tím více vás to bude stát.

Finanční stránka v době, kdy všechno zdražuje, hraje pro hodně rodin důležitou roli. Je nesmyslné utrácet za koníčky pro děti půlku rodinného rozpočtu, protože byste nebyli schopni to dlouhodobě ustát. Na druhou stranu byste neměli na dětech úplně šetřit, protože kvalita něco stojí, a vy přece chcete, aby se dítě v kroužku něco naučilo, něco si odneslo. Nejde o to mu jen zaplnit volný čas.

Tři a dost

Zamyslete se tedy nejprve nad správným výběrem zájmových kroužků. Proč platit něco, co vaše dítě nebaví a čeho dříve či později zanechá? Nechte jej, ať si samo řekne, co ho zajímá, a jeho výběr jen lehce usměrněte podle jeho schopností a vašich finančních možností. Podle odborníků bychom dětem neměli organizovat všechen volný čas – dva, maximálně tři kroužky za týden mu bohatě postačí.

Optejte se ve škole

Nejlevnější kroužky hledejte přímo ve škole, kam vaše ratolest dochází. Zde se totiž finanční příspěvek pohybuje kolem 200 korun za pololetí. Takové volnočasové aktivity jsou nejlepší, když nevíte, zda dítě u dané činnosti zůstane. Ve škole si to zkusí doslova za pár korun, a když ho daná aktivita bude bavit, můžete příští pololetí zaplatit „profesionálnější“ kurz. Další, poměrně levné kurzy, můžete najít v domech dětí a mládeže. Ty jsou v každém větším městě a kurzovné se zde pohybuje od 500 korun. Najdete zde však samozřejmě i daleko dražší kurzy, třeba i za 3 tisíce korun, když si vaše dítko vybere žádanou aktivitu jako jazykový kurz nebo třeba balet. Můžete se však setkat i s hodinovou sazbou ve výši 30 až 60 korun, kroužek trvá zpravidla 2 hodiny, což se nejčastěji používá u otevřených kroužků, kam mohou děti libovolně docházet bez nutnosti zápisu.

Kromě kroužků, které se věnují jen jedné činnosti, můžete zapsat dítě někam, kde se naučí širokému spektru činností.

Skaut vychovává k soběstačnosti

Počet skautů a skautek v Česku letos přeskočil hranici 50 tisíc. Toto výchovné hnutí je prověřené generacemi, možná do něj chodili i vaši rodiče či prarodiče. Přesto by se vaše děti neučily úplně to stejné, protože aktivity v Junáku reagují na moderní život a trendy ve vzdělávání. Každá věková kategorie dětí má v Junáku vypracovány programy, které malé skautky a skauty celostně rozvíjejí.

Díky velkému zájmu rodičů vznikla v některých skautských oddílech nová věková kategorie skautů-předškoláků, takzvaných benjamínků, kam patří děti od 5 do 7 let. V mnoha střediscích fungující družiny nebo celé oddíly předškoláků, další střediska je kvůli velké poptávce zakládají. „Ve spolupráci s odborníky z řad pedagogů a psychologů jsme pro menší děti vypracovali nové výchovné programy,“ uvádí tisková mluvčí Junáka Jitka Taussiková. Kromě předškoláků mají u skautů ještě světlušky a vlčata (8–10 let), skauty a skautky (11–14 let) a rovery a rangers (15 +).

Skauti se dělí na takzvané suchozemské a vodní skauty, ale jsou také oddíly více zaměřené například na cyklistiku, lezení po horách, oddíly s rozšířenou duchovní činností nebo enviromentální výchovou. Děti se zde naučí i mnoho dovedností, které se jim budou hodit v běžném životě, například orientaci v prostoru, komunikaci s různě starými oponenty, vaření, první pomoc a mnoho dalšího. Skauti se většinou scházejí jednou týdně na družinových schůzkách, jednou za 14 dní pak následuje (většinou) víkendová výprava.

A kolik za to všechno? Příspěvky se platí ročně a pohybují se v rozmezí od 350 po třeba 1200 korun. „Obecně platí, že venkov má nižší náklady než velká města. V ceně má každý kluk nebo holka zdarma časopis pro svou věkovou kategorii, který vychází 4x do roka,“ vysvětluje Taussiková.

Zvlášť se samozřejmě platí výpravy, na které děti jezdí. Zde se nejvíce utrácí za dopravu a jídlo, občas za vstup. Poplatky za výpravy bývají přibližně od 100 korun za jednodenní výpravu a 300 až 400 korun u vícedenních akcí. Další peníze bude stát vybavení na výpravy, je ale potřeba upozornit, že ne vše bude vaše dítě potřebovat nové. Některé věci si může odkoupit od starších kamarádů z oddílu, některé věci má oddíl a dítě si je může na výpravy půjčovat. Jedná se především o tábornické vybavení: spacák, karimatku, batoh, bundu, obuv, nůž. Kromě toho je třeba si pořídit skautský kroj.

Sport i kulturu najdete v Sokole

I Sokol je časem prověřený spolek. Jeho historie je dokonce ještě starší než ta skautská, vždyť první sokolové cvičili společně již v druhé polovině 19. století. Dnes v rámci České obce sokolské působí zhruba 1150 sokolských jednot, které naleznete ve více než 1000 obcích a městech, ve všech krajích republiky.

„Činnost v Sokole má tři směry – především je to sokolská všestrannost. V těchto oddílech mohou být cvičenci od 2 do 99 let, kteří neusilují o maximální sportovní výkon, ale cvičí pro kondici, zdraví, radost a potěšení. Dále to je odbor sportu, kam patří sportovní oddíly, které hrají soutěže na různých úrovních, kde podchycujeme a vychováváme mladé talenty. Třetí směr představuje vzdělavatelský odbor – v rámci této oblasti působí na 200 ochotnických, loutkářských, folklorních, pěveckých a hudebních souborů a sborů,“ popisuje tiskový mluvčí Sokola Zdeněk Kubín.

Nabídka jednotlivých tělocvičných jednot není unifikovaná, takže si sami musíte zjistit, jakou nabídku sportů a souborů má jednota, která je nejblíž vašemu bydlišti. Cvičení předškolních dětí a rodičů a dětí je v jednotách rozšířené nejvíce a je zastoupené ve většině z nich. Cvičení většinou bývá dvakrát týdně. V Sokole není žádné "kurzovné", platí se členské příspěvky, které pro děti představují ročně částku 100 korun. „V některých jednotách mohou být vybírány ještě oddílové příspěvky – v oddílech všestrannosti ani tolik ne, platí to spíše pro sportovní oddíly. Výše oddílového příspěvku je závislá na typu sportu. Zhruba lze říct, že tyto příspěvky nepřesahují částku 1000 korun za rok,“ uvádí Kubín. Na cvičení všestrannosti většinou dětem postačí cvičební úbor, u sportovních oddílů samozřejmě záleží na tom, o jaký druh sportu se jedná.

V Sokole se může vaše dítě věnovat ledasčemu, například i sportům, jako je sumo či jízda se psím spřežením. Tyto aktivity jsou však hodně specifické a najdete je jen v jednom nebo dvou oddílech. Klasické sporty, jako je například aerobik, atletika, badminton, basketbal, florbal, házená, judo, malá kopaná, moderní gymnastika, stolní tenis nebo volejbal, nabízí jednot více. Celkem Sokol nabízí přes 90 sportů a eviduje na 2000 sportovních oddílů různých výkonnostních úrovní.

Dobrovolní hasiči – to není jen boj s ohněm

Podobně širokou základnu jako Sokol mají i dobrovolní hasiči. Jednotlivé sbory mají velice často hasičskou přípravku, kam přijímají děti už od tří let, ale protože nejde o primárně mládežnickou organizaci, dobrovolným hasičem se lze stát kdykoliv.

Kolektivy mladých hasičů nemají přesně danou činnost, hodně záleží na vedoucích, kteří je vedou. „Někdo se více zaměřuje na volnočasovou činnost, jiný zase na sport nebo tábornictví. Všeobecně se ale dá říct, že mladí dobrovolní hasiči získají podobnou průpravu jako skauti,“ uvádí Monika Němečková ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Dobrovolní hasiči však na rozdíl od skautů mají ještě jednu činnost – požární sport. Mezi disciplíny tohoto sportu patří běh na 100 metrů s překážkami, štafeta, výstup na cvičnou věž nebo požární útok, kdy mají sportovci za úkol sestavit „stříkačku“.

Členské příspěvky se průměrně platí 200 korun ročně a ze začátku vaše dítko nebude potřebovat nic jiného, než dobré boty na běhání. Většinu věcí si totiž může půjčit ve sboru. A jak se vaše dítě může stát malým hasičem? „V každém okrese je kancelář dobrovolných hasičů, kde vám doporučí nejbližší kolektiv mladých hasičů,“ radí Němečková.

Lucie Kořistová

Sdílejte článek
Štítky peníze kroužky pro děti Jaromír Jágr Tiger Woods Česko sport Česká obec sokolská sbor dobrovolných hasičů Zdeněk Kubín

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.