reklama

Naše sny: Jak porozumět tomu, co se nám zdá?

Sny mohou být krásné Foto:
Sny mohou být krásné
Foto: iStock

Sny jsou sice stejně staré jako lidstvo, ale až Sigmund Freud je dokázal vědecky „rozebrat“ a s pomocí psychoanalýzy využít.

Psychoterapeut PhDr. Michal Florian, který psychoanalýzu občas také praktikuje, se stal naším průvodcem po tomto zvláštním světě lidské mysli a podvědomí.

Tvrdí ovšem, že sny by se měly řešit jen tehdy, pokud negativně narušují náš psychický stav či zdraví. Jinak bychom je měli brát spíš s nadhledem a určitě se hned po probuzení nepídit ve snáři, co symboly nebo události, které se nám zdály, znamenají.

„Bez osobního kontaktu a znalosti souvislostí z toho totiž skoro pokaždé vyjde nesmysl. Navíc se ´odbornými výklady´ snů zabývají i šarlatáni, kteří mohou člověku ublížit – třeba ho vylekat tvrzením, že souvisí se zločiny, co spáchal v minulém životě a podobně. Přijít na kloub právě těm depresivním či úzkostným snům je navíc běh na dlouhou trať. Zpracování psychoanalýzou trvá rok – i déle – a je nutné na ni docházet obvykle 4x týdně. U méně závažných případů se dá doba i interval zkrátit až na půlku, ale to nemusí stačit,“ upozorňuje Michal Florian.

Plní se?

Jedna z dalších nevýhod psychoanalýzy je, že není – až na vzácné výjimky – proplácena zdravotními pojišťovnami, takže může přijít až na 15 000 měsíčně s tím, že výsledek nemůže nikdo zaručit, na to je lidská duše moc složitá.

„Jsou lidé, a není jich vůbec málo, kteří tvrdí, že se jim představy ze spánku více či méně splnily. Nejvíc zmiňují situaci, kdy spatřili člověka, kterého dlouhá léta neviděli, a brzy ho pak opravdu potkali.  Zvláštní kapitolou jsou sny erotické, v nichž mohou být jak nám známé osoby, po kterých toužíme – i v choulostivých pozicích nebo nahé – ale i úplně neznámé osoby. A opět platí to, že je pak můžeme potkat! Mohou se nám zdát i situace, v kterých děláme praktiky pro nás jinak nepřijatelné, včetně deviantních,“ tvrdí terapeut.

Pracující důchodci

Sny mohou signalizovat i problémy ve vztahu. Ženě se například zdá, že jí manžel právě „zahýbá“, přestože leží vedle ní v posteli. Přitom skrytě touží po nevěře ona, jen nechce být první, kdo začne!

Liší se i sny ženské a mužské. Ty první bývají obvykle partnerské či rodinné, muži mívají sny bojovné, hrdinské, ale i technické. Vynálezce šicího stroje Elias Howe tvrdil, že na myšlenku provléct dírou v jehle nit ho přivedl sen, ve kterém spatřil kanibaly právě s takto upravenými oštěpy!

„Sny mívají návaznost na události, které prožíváme, ale přetrvávají v nich stereotypy. Třeba důchodce se i po pár letech v penzi budí představou, že musí jít do práce. Často se sny týkají i toho, že lidé by chtěli jejich prostřednictvím sdělit něco zesnulým. Mají pocit, že jim nestihli říct vše, co chtěli,“ podotýká Florian.

Když je vám ouvej, sny jsou veselé

Na snech se podílí i psychický stav. Je zajímavé, že někdo má sny optimistické, když je ve složité životní situaci. Sny odhalují tajné touhy, to, čemu se vyhýbáme, čeho se bojíme, jsou i zrcadlem, ukazujícím, co skrýváme či sami v sobě popíráme.

Zvláštní kapitolou jsou sny věštecké, které většinou souvisí s předtuchou smrti blízké osoby nebo varují před nehodou či katastrofou. Prokazatelně se některé staly. Hodně se v této souvislosti zmiňuje příhoda amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Tomu se zdálo, že stojí v Bílém domě u rakve. Když se zeptal, kdo v ní spočívá, odpověď zněla: „Prezident, zabili ho v divadle.“ Svůj zážitek svěřil mnoha lidem. A za deset dní poté ho zavraždil při představení fanatický herec.

Traduje se také, že těsně před vyplutím Titaniku vrátilo předem zakoupený a drahý palubní lístek devatenáct lidí. Všichni jako důvod uvedli, že měli ve spánku děsivou představu, ve které spatřili ztroskotání lodi, považované za nepotopitelnou…

Nastavené zrcadlo

Sny mohou být plné napětí, strachu, pádů do neznáma, pocitů, že nás někdo nebo „něco“  pronásleduje, ubližuje nám. Ve stejné podobě trvají i dlouhá léta, ale pokud člověk to, co se mu zdá, prožije ve skutečnosti, už se pak nikdy nevracejí.

Zvláštností jsou lucidní sny, ty si totiž uvědomujeme, vyskytují se v polospánku. Můžeme do nich zasahovat, měnit je podle přání a dokonce i „programovat“, jak se nám hodí. Dají se natrénovat, není potřeba k nim mít nějaké zvláštní schopnosti, naučit se je může každý. Přitom byly považovány za nesmysl, ale už od sedmdesátých let minulého století se objevují nezvratné důkazy o jejich existenci. Navíc jsou podpořené vědeckým pozorováním a zkoumáním.

Nejlepší výsledky se dostavují po jídle. Je totiž dokázáno, že zvyšuje aktivitu mozku a tím i živější sny. Někteří lidé pak dovedou ve spánku vykonávat různé činnosti – známí jsou tzv. náměsíčníci – nebo se probouzet „na přání“.

„Profesor Stephen LaBerge ze Stanfordské univerzity popsal příběh muže, který musel kvůli své práci každé ráno vstát před přílivem. I když si nikdy neřídil budíka, nestalo se ani jednou, že by zaspal. Postupně byl už tak vytrénován, že se ani nenamáhal si dobu přílivu vypočítat. Prostě si šel lehnout a neviditelný strážce času ho v pravý okamžik probudil,“ vypráví Michal Florian.

Závěrem podotýká, že i když výzkum mozku jde fantasticky dopředu a už dnes se dá ovlivnit, jestli se rodičům narodí syn či dcera a v hodně blízké budoucnosti bude možné, že si u dětí budeme vybírat barvu vlasů či určité schopnosti, jsou v něm – a asi ještě dlouho i přes veškerý pokrok zůstanou – místa, která pro nás představují velkou neznámou...

Autor: Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

10 zajímavostí o snech Foto:

10 zajímavostí o snech: Co se děje v noci ve vaší hlavě?

Sny jsou předmětem zkoumání od nepaměti. Hraje si s námi tajemno, nebo lze vše racionálně vysvětlit?

Článek

Všechny děti ve snech létají nebo padají z výšky Foto:

O čem se dětem zdá? Jejich sny ovlivňuje hlavně škodlivé světlo

Děti prospí velkou část dětství. Snová fáze spánku se u nich dostavuje dokonce třikrát častěji než u dospělých. Během noci mají i deset snů, své sny si pamatují a umějí je...

Článek

Taky se vám občas zdá, že létáte? Foto:

Z deníku koučky: Jak vykládat sny?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Článek

Jakou polohu máme při spánku zaujmout, abychom se co nejlépe vyspali?  Foto:

Ideální pozice pro dobrý spánek: Na zádech, na boku nebo na břiše?

Existuje ideální poloha, která nám pomáhá usnout a neškodí našemu tělu? Na tyto otázky odpovídá několik expertů, které cituje francouzský deník Le Figaro.

Horoskopy 2018

reklama

reklama