reklama

Nechcete otěhotnět? Místo pilulek vám pomůže aplikace

Jsou i jiné možnosti, než do sebe cpát pilulky Foto:
Jsou i jiné možnosti, než do sebe cpát pilulky
Foto: iStock

Aplikace je stejně účinná jako antikoncepční pilulky, na rozdíl od nich však pracuje pouze na základě matematických výpočtů.

Antikoncepční pilulky ztrácejí svou slávu. Čím dál víc se mluví o jejich nepříznivých účincích na ženské zdraví, a tak jim stále víc žen přestává důvěřovat.

Pokud se antikoncepce bere správně, má 99procentní úspěšnost. U mnoha žen neustálé polykání hormonů projde naprosto bez následků, může se však objevit vedlejší účinek, jako je přibývání na váze, nevolnost, citlivost prsů, zvýšený krevní tlak. Ve vzácných případech se pak mohou objevit krevní sraženiny a hluboká žilní trombóza. Některé studie pak ukázaly souvislost s emocionálními problémy, včetně deprese a ztráty sexuální touhy. Není pochyb o tom, že pilulka, která oslavila 55. výročí, znamenala velkou roli v sexuální revoluci. Možná je však čas poděkovat a přesunout svou pozornost k moderním formám ochrany.

Antikoncepce od jaderné fyzičky

Stále víc žen se zajímá o inteligentní minipočítače, které určují plodné a neplodné dny pomocí měření ranní tělesné teploty v ústech. Počítače se pyšní spolehlivostí vyšší než 99 procent, jejich velkou nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena.

A právě podobným způsobem funguje aplikace, kterou vyvinula švédská jaderná fyzička Elina Berglundová. Přišla s tvrzením, že ovulační cyklus ženy lze spočítat pomocí algoritmů. Ženy si každé ráno změří teplotu pod jazykem a údaj vloží do aplikace. Ta jej porovná s daty a rovnou prozradí, zda mají plodné, či neplodné dny. Takže potom dobře víte, zda nechráněným sexuálním stykem riskujete těhotenství, či nikoliv.

aplikace proti početí Foto:

Boj s úřady i novináři

Elina Berglundová poslední rok bojovala s odpovědnými orgány i nevěřícími novináři, ale nakonec dosáhla toho, že její aplikace byla schválena jako antikoncepční prostředek. Je to vůbec poprvé, kdy tuto technologii oficiálně prohlásili za stejně účinnou jako hormonální antikoncepci a další schválené metody. Její výhodou je skutečnost, že nemá žádné vedlejší účinky. „Je neuvěřitelně vzrušující, že má aplikace bude schválenou alternativou ke konvenčním metodám antikoncepce. Je super, že technologie může nahradit léčiva.“

Aplikace dostala certifikát evropské agentury a zařadila se tak oficiálně po bok antikoncepčních metod, jako jsou pilulky, implantáty a kondomy. A to přesto, že švédský ústav pro kontrolu léčiv usilovně požadoval, aby Berglundová s manželem Raoulem Scherwizlem na aplikaci přestali pracovat. K agentuře se přidaly i švédské noviny, zejména bulvární, které pár obviňovaly, že se snaží přimět mladé ženy, aby se přestaly chránit.

Teď, když aplikace získala evropské potvrzení, bude expandovat na jednotlivé trhy. Jako první zamíří do Velké Británie, v USA ještě musí počkat na schválení tamními orgány pro kontrolu léčiv. Už nyní však má aplikace Natural Cycles více než 150 tisíc spokojených uživatelek na celém světě.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

I v pokročilém stadiu těhotenství si můžete užívat sex Foto:

Sex v těhotenství: Víte o něm opravdu všechno?

Možná si myslíte, že o sexu víte prostě všechno a už vás nic nepřekvapí. Jenomže pak otěhotníte a najednou se vám v hlavně vyrojí desítky otázek. A některé z nich se...

Článek

Chcete otěhotnět? Počítejte s tím, že to po vysazení antikoncepce hned nepůjde. Foto:

Co se stane, když vysadíte antikoncepci?

Jak tělo reaguje na to, když vysadíte antikoncepci? A jak dlouho u ženy trvá, než po vysazení antikoncepce bude mít šanci otěhotnět?

Článek

I citron měl svou antikoncepční úlohu...  Foto:

Šílené antikoncepční metody: I takto se ženy chránily před otěhotněním

Každá historická etapa v sobě měla něco dobrého, něco zlého a leckdy i něco nepochopitelného až úchylného. Totéž platí i o období tzv. viktoriánské Anglie nazvané podle...

Článek

 


Horoskopy 2018

reklama

reklama