reklama

Nepořádek v kuchyni způsobuje nadváhu

Hubnutí začněte úklidem Foto:
Hubnutí začněte úklidem
Foto: thinkstockphotos.com

Nový výzkum tvrdí, že úklid snižuje množství kalorií, které sníte.

Možná patříte k dokonalým ženám, které tráví dlouhou dobu v zaměstnání, ale po příchodu domů mají ještě dost energie věnovat se dětem, a když je uloží do postele, místo odpočinku uklidí celý byt včetně kuchyně. Pak vám gratulujeme a rovnou říkáme, že tento článek není pro vás. Je pro obyčejné smrtelnice, kterým po pracovním dni a péči o děti jaksi nezbývá na úklid mnoho sil. Žádná ostuda.

Ale je možná jedna místnost, na kterou byste se měla zaměřit – kuchyň. A to přes to, že kvůli množství hrnců, pánví a dalšího nádobí to vypadá, že kuchyň ani nemůže být stoprocentně čistá a uklizená. Jenomže nepořádek právě v kuchyni má vliv na to, kolik toho sníte.

 

Článek

Jak s nimi zatočit? Foto:

Dřez obsahuje víc bakterií než záchod

Jak často měníte houbičku na nádobí a vyplachujete držáčky na kartáčky? Jsou totiž plné bakterií.

 

Vědci z Food and Brand Lab, tedy neziskového výzkumného zařízení na Cornellově univerzitě ve státě New York, testovali myšlenku, že nepořádek a chaotické prostředí vyvolává stres, který nás nutí sáhnout po nezdravém jídle. Nepořádek v kuchyni nás vede k vyšší spotřebě kalorií, naopak čistá kuchyň množství snědených kalorií snižuje.

Výzkumníci požádali celkem 98 žen, aby na někoho počkaly v kuchyni. Polovina testovaných žen čekala v klidné a tiché kuchyni, zatímco druhou čekal nepořádek, noviny na stole a špinavé nádobí ve dřezu. V obou místnostech pak bylo občerstvení – koláčky, sušenky a mrkev. Ženy, které čekaly v chaotickém prostředí, snědly mnohem více jídla, zejména pak toho nezdravého, než ženy z první skupiny.

To ale není všechno. Vědci také manipulovali s náladou účastnic výzkumu předtím, než je do kuchyně s jídlem pustili. Některé ženy požádali, aby si vzpomněly, kdy absolutně neměly věci pod kontrolou a cítily se špatně, a ten okamžik ve svém životě popsaly. Jiné ženy byly naopak požádány, aby popsaly okamžiky, ve kterém se cítily šťastné a v pohodě. Druhá skupina pak po příchodu do kuchyně snědla asi o sto kalorií méně než ženy, které popisovaly nepříjemné chvíle.

 

 

Jak nejlépe uklízet

Lidé ve stresu více jedí, je to dokázané. Pokud jste tedy někdo, koho nepořádek v kuchyni mimořádně rozruší, budete si zde muset skutečně začít uklízet. Bude to lepší nejen pro vaše zdraví, ale i pro váš pas.

Kuchyň vždy vypadá lépe, když nikde na lince neleží špinavé nádobí. Proto jej po každém jídle hned umyjte nebo alespoň naskládejte do myčky. Když nádobí umyjete hned, strávíte touto činností daleko méně času, protože na něm nestačí zaschnout zbytky jídla, které je nutné později drhnout. Abyste ušetřili nějaký čas, nádobí neutírejte, nechte ho samovolně uschnout na odkapávači. Dřez opláchněte a urovnejte houbičky, hadříky a utěrky nechte uschnout.

 

Článek

Bílá, hořká nebo oříšková - která čokoláda je vaše krevní skupina? Foto:

Bílá, hořká nebo oříšková - která čokoláda je vaše krevní skupina?

Řekni, jakou čokoládu jíš, a já ti řeknu, jaká je tvoje krevní skupina! Doktorům nad takovým tvrzením vstávají vlasy na hlavě. Ale například v takovém Japonsku věří ve...

 

Také ihned po vaření utřete sporák. Opět zaschlé skvrny jdou odstranit daleko hůř. Také otřete pracovní desku a jídelní stůl.

Pravidelně vynášejte odpadkový koš, protože ten často bývá zdrojem nepříjemného zápachu.

Zameťte podlahu pod linkou nebo v rychlosti vysajte.

Takový úklid vám nezabere ani 10 minut. (Pokud budete nádobí mýt ručně, tak bohužel o něco déle), ale na vaší kuchyni to bude znát. Když k tomu ještě každý den přidáte nějakou maličkost – tu otřít dveře ledničky, tu umýt mikrovlnku nebo dvířka od skříněk – a vaše kuchyň se bude blyštět čistotou.

-lk-

Horoskopy 2018

reklama

reklama