reklama

Nový Zéland: Pro ženy s dětmi ráj na Zemi

Nový Zéland má jedinečnou přírodu. A s ženami tu jednají férově Foto:
Nový Zéland má jedinečnou přírodu. A s ženami tu jednají férově
Foto: Thinkstock

Země na druhém konci světa, ale tak podobná té naší. Pro ženy se liší jen v několika věcech, které se týkají, čeho jiného, než dětí. Řeč je o Novém Zélandu.

Podle žebříčku britského časopisu The Economist je Nový Zéland pro ženy doslova rájem na Zemi. Jde o žebříček států podle toho, kde s nimi budou v práci jednat stejně, jako s muži. A právě tento ostrovní stát je v otázkách pracovní rovnoprávnosti první. Trumfnul dokonce i země ženám zaslíbené – Švédsko a Finsko.

Monika Staňková se na Nový Zéland odstěhovala s manželem a ročním synem teprve před pár měsíci, nicméně jednoho z největších rozdílů mezi životem v Praze a na druhém konci světa si všimla záhy. Jde totiž o péči o děti. O několikaleté české mateřské si Novozélanďanky mohou nechat zdát. „Do práce se tu ženy vrací většinou jen několik měsíců, případně i týdnů po porodu. Od státu dostávají finanční příspěvek první tři měsíce, nicméně částka nedosahuje výše předchozího platu,“ říká Monika. Potom je jen na matce, jestli se vrátí do práce nebo zůstane doma. V tom případě ale musí žít ze svých úspor nebo z platu partnera.

Monika se synem Foto: Monika se synemFoto: archiv Moniky Staňkové

Pokud se ale maminky vrací brzy do práce, vycházejí jim alespoň zaměstnavatelé vstříc částečnými a flexibilními úvazky. Na celý úvazek tu nepracuje ani polovina žen. A to je zase něco, o čem si můžeme nechat my Češky zdát...

Odskočit si porodit a zpátky do práce

Druhá věc, která svým způsobem souvisí s rychlým návratem do práce, je právě rovnoprávnost žen. Vzhledem k tomu, že poporodní pauza není nijak dlouhá, nemusí se Novozélanďanky bát, že nedostanou práci prostě jen proto, že jsou to ženy. Diskriminace není potřeba, pracovní trh počítá s tím, že si ženy vlastně jen odskočí porodit a brzy jsou zpátky.

„Co se týče role ženy jako matky, mám pocit, že v Česku se na to aktuálně soustředí velká pozornost a s tím souvisí i to, že mají ženy pocit, že musejí vysvětlovat až obhajovat, kdy a jestli děti mít chtějí nebo nechtějí, jak je budou vychovávat a tak dále. Tady se to bere jako naprosto přirozená věc, kterou nikdo neřeší,“ říká Monika Staňková.

Velkou výhodou jsou dlouhé, liduprázdné a krásné pláže Foto: Velkou výhodou jsou dlouhé, liduprázdné a krásné plážeFoto: archiv Moniky Staňkové

 

Jesle, školky i něco víc

„Nový Zéland má skvěle vypracovaný systém předškolní výchovy. Vybere si opravdu každý, samozřejmě s ohledem na finanční možnosti rodiny,“ dodává Monika Staňková. Za lepší péči se pochopitelně víc platí. Některé rodiny tak mají celodenní chůvu, jiné posílají děti do jeslí a školek, ať už státních nebo soukromých. „Ty vycházejí rodičům maximálně vstříc ve všech ohledech, včetně toho, jestli tam děti budou zůstávat celý den, jen dopoledne nebo jen některé dny v týdnu,“ popisuje Češka.

Běžné tu jsou i takzvané home based child care, o kterých se i v Česku často mluví. V tomto případě si matka ke svým potomkům přibere další děti, maximálně ovšem čtyři, a ty přes den hlídá.  „A ještě tu jsou podle mě unikátní hrací centra, což je síť státem dotovaných zařízení, která poskytují stejné zázemí, jako klasické velké školky, ale jsou vedená rodiči, kteří tam také se svými dětmi chodí a jsou jediným personálem. Je to pro každého finančně dostupná varianta, jak trávit čas s dětmi v podnětném prostředí a v kolektivu dalších dětí a dospělých. My měli štěstí, že jedno takové centrum máme kousek, a já i syn jsme nadšení,“ vypráví Monika.

A co ještě oceňuje? „Je tu stejný trend, jako v Česku, tedy k aktivnímu zapojení otců do péče a výchovy. Naprosto běžně vidím tatínky samotné s dětmi na hřišti, v přírodě na výletě, při běhu s kočárkem...,“ popisuje mladá Češka a potvrzuje, že ač cesta na Nový Zéland trvá mnoho a mnoho hodin, život je tu hodně podobný tomu v Česku. Až překvapivě hodně.

 

Ana

 

Článek

Krásná příroda, hory, čerstvý vzduch. To všechno si mohou švýcarské ženy užívat plnými doušky Foto:

Jak se žije ženám... ve Švýcarsku

Švýcarsko je velmi konzervativní zemí. A projevuje se to i v životě zdejších žen, který je svázán mnoha tradicemi.

 

Článek

Jistota na dovolené je k nezaplacení Foto:

Než odjedete... Vše podstatné o pojištění do zahraničí

Chystáte se uzavřít cestovní pojištění do zahraničí? Poradíme vám, na co si dát pozor.

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama