reklama

Opíjíme se v poslední den roku: Racionálně a s mírou?

Silvestr a alkohol patří k sobě Foto:
Silvestr a alkohol patří k sobě
Foto: thinkstockphotos.com

Ačkoli, úplně každý se neopíjí, abstinují například kojenci, členové krajně podezřelých náboženských uskupení a přirozeně také abstinenti. Posledně jmenované společnost kupodivu nijak neoslavuje a neobdivuje.

Namísto abychom na ně hleděli jako na hrdiny, kteří se vzepřeli démonu alkoholu, spíše je máme za beznadějné suchary, s nimiž je nuda. Nejedna dívenka vám dokonce prozradí, že by se za nic na světě nechtěla provdat za abstinenta. Není to vůči těmto zodpovědným bojovníkům proti jedu jménem alkohol přece jen poněkud nespravedlivé? V poslední den roku mimoto nepijí také rebelové, kteří tím chtějí vyjádřit fakt, že se „zhulákají“, až sami budou chtít, nikoli na povel. Všichni ostatní pijí. A mnozí by si přáli pít důstojně. Jak se to asi dělá?

Proboha! Co to s těmi děvčaty je?

Pít důstojně se jednotlivec učí zpravidla od dětství, nebo lépe: od puberty. Z telecích let si každý v paměti neseme nějakou tu mravoučnou a náležitě ponurou historku na téma: Jak se pít nemá. Proč nám to nevysvětlili rodiče, aby tak zabránili nepříjemným opileckým zážitkům? Protože zákonným zástupcům při pomyšlení na to, že by mladičký potomek mohl přijít do styku s alkoholem, umírají slova na rtech. Na takové katastrofy se zdráhají třeba jen pomyslet. A tak si tento boj musí každý mladičký potomek vybojovat sám, bez pomoci zákonných zástupců. Proto dojde například k situaci, kdy tatínek, nic zlého netuše, přijíždí automobilem na chatu, kde nečekaně nalézá pubertální dceru a její nejlepší kamarádku. Děvčata leží na terase a nehýbají se. Majitel chaty dojde k závěru, že se stala dvojnásobná vražda, nohy pod ním podklesnou, cítí, jak mu naskakuje opar – aby vzápětí zjistil, že dívky jsou jen namol opilé.

Článek

Nástrahy Silvestra Foto:

Silvestr v lepší společnosti: Jak se neztrapnit?

Trávit poslední den roku v teplákách s vytlačenými koleny, v tričku se skvrnami připomínajícími mapy cizích zemí a s lahví laciného alkoholu na stole má svoje výhody.

 

Smrtka, a tak brzy?!

Telecí léta nás metodou pokus – omyl vedou k tomu, abychom s alkoholem zacházeli co nejracionálněji. Cesta je to však svízelná, plná nebezpečí, úskalí a nástrah. Zjistíme, že vypít ve dvou lahev hnědého tuzemského rumu (dnes se nápoj jmenuje Tuzemák) není šťastný nápad, zejména pro alkoholového začátečníka. Spadnete i s kamarádkou do jámy uprostřed louky, odkud vás tahá udivený sekáč neboli muž s kosou, a vy ječíte, protože se domníváte, že si pro vás přišla smrtka. Opít se o polední přestávce před laboratorním cvičením z fyziky je rovněž činem svědčícím o mdlém rozumu dotyčných pubescentů. Padnete na odměrný válec, ten se rozpadne a obávaný fyzikář vykřikuje něco o tom, že přišel o nenahraditelnou pomůcku a že vás nejenže nechá propadnout, ale že vás před tím i zabije! A nelze vyloučit, že jste i vy přišli v telecích letech v dobré náladě z restaurace domů a uspořádali pro šokované rodiče přednášku ve stylu: „Co vy to jste za lidi, proboha? Nekouříte, nepijete, nefetujete, do hospody nechodíte, co z toho života máte? No jen se podívejte, co máte v ledničce. Kastrol s gulášem, mrkev a borovou vodu. Fernet je kde?“

Článek

Co si mám vzít na sebe? Foto:

Silvestr: V čem vyrazit na party, nebo do hor?

Kdy jindy než právě na Silvestra se můžete doslova vyřádit s outfitem, do kterého poslední den v roce vklouznete. Dejte vale všednosti a vytaste se s něčím, co nemá obdoby.

 

Buďme dobrým příkladem dalším generacím

Nicméně pubertu máme (díky bohu) za sebou a život nás snad už trochu naučil, jak s alkoholem zacházet. Trávíme-li poslední den roku ve společnosti nezletilých potomků, případně neteří, synovců či mladších sourozenců, mějme na paměti, že bychom jim svým zodpovědným přístupem k požívání alkoholických nápojů měli jít příkladem. Zapálit už okolo dvaadvacáté hodiny záclonky v předsíni, případně topit se v ledové vodě říčky před chatou již odpoledne? To nechte mladým, a chovejte se přiměřeně důstojně. Platí jednoduché pravidlo. Vyberte si jeden druh alkoholu a ten opatrně a v rozumném množství popíjejte po celý večer. Doporučujeme kvalitní bílé víno, které občas vyměníme za vodu bez bublinek. Káva vám vystřízlivět nepomůže, to je velký mýtus, zatímco naprostá pravda je, že s prázdným žaludkem se opijete rychleji. Nezapomínejte, že alkohol je nepřítel lidstva. Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme, ale – neberme je na lehkou váhu!

-em-

Horoskopy 2018

reklama

reklama