reklama

Dnes je Den jablek! Máme pro vás tipy, jak ho stylově oslavit

Oslavte den jablek stylově! Foto:
Oslavte den jablek stylově!
Foto: thinkstock.com

Den jablek, přesněji Den původních odrůd jablek, který připadá na 21. října, by se měl slavit na všech místech po České republice. Jedním z důvodů je, že jsme jedni z největších milovníků této plodiny na světě.

Na jablkách si dnes můžeme pochutnat po celý rok, a to nejen v jejich syrové podobě. Můžeme z nich péct skvělé dezerty, zavařovat je, výborně se doplňují třeba s vepřovým masem, případně je lze pro osvěžení vložit do sýrových sendvičů. Děti pak mohou zahnat žízeň jablečným moštem a dospělí mohou sáhnout po jeho zkvašené variantě, cideru.

Inspirací pro Den jablek byl svátek „Apple day“, který se 21. října slaví ve Velké Británii. Přestože od Britů pochází i přísloví „Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí“, počátek sladké plodiny musíme hledat jinde. Původní domovinou jabloně bylo pravděpodobně Zakavkazí, Írán a Turkestán, ale do Evropy se přes Malou Asii dostala ještě před naším letopočtem. Roubováním jabloní se zabývali už staří Římané, v českých zemích však pěstování jablek dosáhlo prvního vrcholu až v 16. století. Tehdy začalo být jejich pěstování tak rozšířené, že se česká jablka začala vyvážet i do zahraničí, zejména do Německa a Pobaltských států. Tehdy vzniklo i mnoho názvů obcí a osad odvozených právě od jablek, například Jablonec, Jablečno nebo Jablonné.

Vyzkoušejte jablečné muffiny. Jsou skvělé, zdravé a pochutná si celá rodina:

Článek

Jsou plné zdravých ingrediencí Foto:

Zdravá dobrota pro děti: Jablečné muffiny

Jsou strašně dobré a zároveň zdravé!

Dnes známe více než 20 000 odrůd tohoto oblíbeného ovoce a jsme jedni z jeho největších milovníků. Podle Ovocnářské unie České republiky každoročně vyprodukujeme 140 000 tun jablek určených ke konzumaci.

Jablko je mnohdy označováno jako král ovoce a to nejen kvůli tomu, že má stálé místo mezi korunovačními klenoty, ale především díky jeho přínosům. Obsahuje více než 30 různých minerálních látek a stopových prvků jako například vápník, železo, kyselinu listovou, vitamíny A, B, C, E, draslík a pektin. Jak se dočtete na webových stránkách celostnimedicina.cz: „Jablka regenerují a očišťují organismus, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jsou účinná při bolestech hlavy a závratích, pomáhají proti průjmu i zácpě. Jsou osvědčeným prostředkem při těžkostech s klouby a podporují odolnost proti chorobám.“ Pokud máte ve zvyku si jablko před konzumací oloupat, nedělejte to. Jeho slupka je totiž nejbohatším zdrojem cenných látek.

I jablečný ocet je takový malý velký zázrak:

Článek

Nenápadný, ale o to účinnější Foto:

4 skvělé účinky jablečného octa, o kterých možná nevíte

Ocet je běžnou součástí každé domácnosti. Jenže octů existuje celá řada a na jablečný ocet většinou zapomínáme, přestože má ze všech druhů octů nejlepší léčivé účinky.

To, jaký program si na pátek 21. 10. a následující víkend zvolíte vy, je samozřejmě jen na vás. Můžete se rozhodnout strávit volný čas ve městě či na venkově, s příbuzenstvem, přáteli případně sólo, s knihou nebo v pohybu. Ať už budete péct, či se vydáte na procházku sadem, nezapomeňte relaxovat a oslavit Den jablek. A také se můžete zastavit v nějaké příjemné hospůdce a dopřát si cider. Např. Kingswood Spiced Apple – jeho chuť připomíná čerstvě připravený domácí štrúdl a je jen na vás, zda si ho vychutnáte na ledu či raději zvolíte svařenou variantu.

Horoskopy 2018

reklama

reklama