reklama

Plýtváte jídlem? 6 jednoduchých způsobů, jak to omezit (a ušetřit spoustu peněz)

Spousta lidí vyhazuje zbytečně každý měsíc část své peněženky do koše Foto:
Spousta lidí vyhazuje zbytečně každý měsíc část své peněženky do koše
Foto: Thinkstock

Rve vás za srdce, když musíte vyhazovat jídlo? A přitom jsme na to v Evropě takoví přeborníci!

Z tiskové zprávy z minulého roku vyplývá, že ročně se v EU vyhodí 90 milionů tun potravin, což je asi 180 kilogramů na obyvatele na rok. Češi se přitom na tomto čísle podílí nejvyšší měrou.

Jednou v tom supermarkety…

No není to úplně tak, že by všechny ty zmiňované kilogramy potravin letěly do koše z našich ledniček. Polovinou se na tom podílí potravinové řetězce, které nesmí nabízet prošlé (i když třeba jedlé) zboží a tak je často raději vyhazují, než aby je darovaly humanitárním organizacím. Ve světě proti tomu čile zbrojí. V některých zemích (například ve Francii) je podobný postup zakázán zákonem a všechny prošlé jedlé výrobky jdou do potravinových bank, které je dále přerozdělují potřebným. Jinde se snaží supermarkety k podobně zodpovědnému chování motivovat slevami na daních a dalšími výhodami. U nás jsme zatím ve fázi, kdy je rozumné nakládání se zbytky dobrovolné, alespoň mu ale již nebrání zákon o 15% darovací dani, který platil do roku 2014.

…ale i my sami

Jenže i když těch šílených 180 kilogramů nespotřebovaných zbytků za rok na hlavu vydělíme dvěma, zbyde nám stále dost hrozné číslo. Ve Velké Británii, kde tenhle problem řeší o něco déle než my, spočítali, že rodinu se dvěma dětmi přijde plýtvání jídlem v přepočtu na 20 tisíc korun za rok.

Jestli si chcete zamést před vlastním prahem a mít jistotu, že část své peněženky nevyhazujete úplně zbytečně do koše, zkuste do svých nákupních rituálů zakomponovat tato pravidla:

Michaela Kovářová

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Kdo šetří, má za tři Foto:

Jak šetřit, aniž byste museli snížit svůj standard?

Pokud po nákupní horečce pod vlivem vánočních svátků pozorujete, že jste utratili víc, než jste vůbec měli v plánu a potřebujete je k sobě zase přivolat, vyzkoušejte naše...

Článek

Šetřit na jídle se nevyplácí! Na co si dát obzvlášť pozor? Foto:

Šetřit na jídle se nevyplácí! Na co si dát obzvlášť pozor?

Nakupování zlevněných jídel na hraně použitelnosti je poměrně nebezpečné. Často jsou totiž v obchodních regálech „výhodně“ k mání právě potraviny, jejichž datum minimální...

Horoskopy 2018

reklama

reklama