reklama

Pohromy, které přináší zima, aneb Jak přežít chmurný leden

Zima umí být krásná, ale i hodně drsná Foto:
Zima umí být krásná, ale i hodně drsná
Foto: giphy.com

Leden není obdobím pro slečinky. Ve zdraví ho přežít může jen drsná, sportovní povaha s nadhledem, smyslem pro humor a uspokojivou fyzickou kondicí. My ostatní si musíme dát dobrý pozor, aby nás nemilosrdný leden nerozdrtil (tedy, pokud začne mrznout...).

Když je v lednu zima, jak má být, zejména na vsi či na místech vesnici připomínajících bývá krutý. Přihodí se totiž vše, o čem se vám zdálo v nejhorších snech, a ještě mnoho dalšího. Začátkem ledna vždy spolehlivě odříznou naši obec od okolního světa nepojízdné kamiony, tak porůznu umístěné přes silnice. Nikdo nemůže tam ani zpět, nejezdí autobusy, lidé se nedostanou do zaměstnání, k lékařům ani pro děti do škol a školek. Nepřivážejí rohlíky. Stokilový důchodce Pazdera se domnívá, že toto vše předznamenává jeho jistou smrt hlady, a propadá panice.

ezgif.com-resize(3) Foto:

 

Nikde nekončící Sibiř

Největší pohromou bývá padající sníh. Už centimetr sněhového poprašku ochromí veškeré nejzákladnější jistoty, na nichž si všichni tolik zakládáme. Ano, samozřejmě není problém padající sníh ignorovat, předstírat, že se vůbec nic neděje, rebelsky zatáhnout závěsy a pouštět si jeden film za druhým, nejlépe s letní, dovolenkovou tématikou. Nechtějte však vědět, co se stane brzy poté. Nemilosrdná chumelenice ještě umocněná silným větrem způsobí, že krajina už nevypadá jak pocukrovaný dezert, ale jako pochmurná, nikde nekončící Sibiř. S pocitem lehkého provinění (namísto abyste bojovala se živly, sledovala jste tři francouzské filmové komedie za sebou!) jdete tu katastrofu omrknout. Nemůžete však bohužel otevřít dveře, z druhé strany na nich těžce spočívají sněhové jazyky. Vyvinete veškerou sílu a dveře otevřete na malou škvírku, kterou se pracně protáhnete a spadnete do závějí. Zaznamenáte, že poryvy větru otevřely popelnici, nyní tedy naplněnou sněhem, a schránku. Vítr si hraje s vaší poštou. Možná to bylo důležité. Možná nebudete předem zpravena o tom, že přijede tetička z Jesenice nebo exekutor. Bůhví, co je horší.

503223137 Foto:

                                                                                                                Foto: Thinkstock

 

Je konec

Nastává čas poohlédnout se po hrablu na sníh. Nikdy nebývá tam, kde loni. Jeho hledání zabere nejméně půlhodinu, během které sněhu dramaticky přibude. Jak se vlastně správně odhrabuje sníh? Existuje na to nějaká příručka? Pokud ano, k hrablu přibalena nebyla. Chumelenice se mění ve vichřici a odhrabávání v předem prohraný boj. Je konec. Příbytek pravděpodobně zapadne až po střechu. Ale to není zdaleka všechno. Brzy přijde mráz ničivější než obvykle a zamrzne karma, tudíž nepoteče teplá voda, a brzy nato už nepoteče žádná voda, o splachování toalety nemluvě. Budete poletovat po sklepě a balit trubky do starých hadrů – ale kdoví, zda balíte ty správné trubky, možná byste měla balit nějaké úplně jiné. Krátce poté zamrznou zámky, ten u branky nejdříve. Úplně nakonec nepůjdou otevírat okna, takže když zaťuká listonoška, můžete na ni pouze udělat zoufalý obličej.

ezgif.com-resize(5) Foto:

 

A dost pesimismu!

Stoprocentní pesimismus samozřejmě není na místě. Je třeba si přiznat, že leden je na druhou stranu měsíc nádherně romantický, kdy krajina vypadá jako z Andersenovy pohádky Sněhová královna, stromy se oblékly do svatebních šatů a mráz kreslí na okna zasněné obrázky. Tudíž nepropadejme depresím a zkusme se podívat na lednové pohromy z té lepší stránky (hlavně neříkejte, že žádnou lepší stránku nemají). Neustálé odhazování sněhu působí pozitivně na tvar postavy, protože práce s hrablem je velice namáhavá, a tak hubneme, dokonce i když po těch galejích spořádáme několik makových buchet (zasloužíme si je). Nepřijede-li autobus, jde se do města pěšky, a všichni víme, že rychlá pěší chůze je ten nejzdravější pohyb. No a v neposlední řadě nelze neupozornit na velké množství kulturních akcí. Můžeme si vyrazit například do divadla nebo na koncert… tedy pokud definitivně nezamrzla zahradní branka.

Eva Michorová

Mohlo by vás také zajímat:

 

Článek

Udržet celou rodinu zdravou je v zimě docela náročný úkol Foto:

6 bojovníků za imunitu aneb Jak v zimě zůstat fit

Jak posílit imunitu, aby bakterie ani viry neměly šanci?

 


 

Horoskopy 2018

reklama

reklama