reklama

Psát skutečné dopisy, vařit podle kuchařky. Co vše už naše děti nezažijí

Není to trochu škoda? Foto:
Není to trochu škoda?
Foto: thinkstockphotos.com

Doba se pořád mění, technologie jdou kupředu. A s tím zákonitě musí některé věci zanikat.

 

Dnešní děti budou mít jiné životy, než mají jejich rodiče. Je to logické. Vývoj jde stále dopředu a život se zkrátka mění. Internet proměnil běžný den každého člověka, v mnoha oblastech se život výrazně zjednodušil. Bohužel, má to i své stinné stránky, jak nové věci vznikají, jiné zanikají. Některých bude škoda, některých vůbec ne. Přečtěte si, jaké věci už vaše děti nezažijí.

 

Psaní dopisů

Myslíte si, že psaní dopisů je jen ztráta času a chtěli byste, aby se všichni ti lidé, kteří ještě vyžadují informace poštou, naučili už konečně zacházet s e-mailem? My tvrdíme, že by to byla škoda. Jistě, elektronická komunikace je hodně přínosná – je rychlejší, jednodušší, dokonce ekologičtější, protože neplýtváte papírem a tiskařskou barvou a měly by na ni přejít všechny instituce. Dostávat e-mailem účty je jaksi příjemnější.

Přesto má psaní dopisů něco do sebe. Když vezmete do ruky propisku, což se mimochodem také děje čím dál řidčeji, abyste napsali dopis, začne váš mozek uvažovat jinak, snaží se stylizovat i obyčejné věci do pěkných vět. Navíc když si s někým budete psát pravidelně, nebudete zmiňovat běžné maličkosti, jako sdílíte s přáteli na Facebooku. Podělíte se o věci, které si skutečně stojí za to zapamatovat – a díky tomu si je i zapamatujete.

 

Kupování známek

Pokud lidé přestanou psát dopisy, přestanou kupovat i známky. Vždyť ani pohledy z dovolené už nefrčí, lidé pošlou svým známým esemesku nebo za ně pozdrav z dovolené zařídí speciální aplikace. A sbírat známky se už dnes také nenosí.

 

Posílání faxů

Už nyní není tento způsob komunikace příliš častý, komunikují jím mezi sebou některé státní úřady. Normální člověk, když potřebuje poslat nějaké dokumenty, oskenuje je nebo ofotí a pak pošle mailem. Dnešní náctiletí už vůbec nebudou vědět, co znamená něco odfaxovat.

 

Vaření podle kuchařky

Kuchařky jsou krásné, protože jsou většinou na pěkném papíře a jednotlivé recepty doprovázejí krásné umělecké fotografie. Bohužel jsou však kuchařky děsně nepraktické, pokud je nepoužíváte skutečně často, konkrétní recept se pak těžko hledá. Viděli jste to v Pohlreichově kuchařce, nebo to byl recept domácí kuchařky Karolíny? Kdo to má tak rychle vědět? Pokud ani nevíte, jak se jídlo jmenovalo, máte jen malou šanci, že recept najdete v okamžiku, kdy ho skutečně potřebujete. V tomhle jsou on-line kuchařky prostě lepší.

 

Schovávání návodů

Když se vám na kávovaru rozsvítí kontrolka samočištění, víte, že v návodu k použití najdete řešení. A tak jdete a začnete návod hledat. „Někde tady přece musí být...“ Někde mezi tou hromadou dalších návodů od všech elektronických zařízeních v domácnosti, včetně těch, které už dávno nevlastníte.

Někteří výrobci už dnes uvádějí návody k použití na svých stránkách a počet výrobců, kteří toto dělají, stále stoupá. Doba, kdy nebude nutné papírové návody schovávat, se už blíží. Hurá!

 

Ukládání papírových účtenek

Většina obchodníků, včetně těch maoobchodních, rozlišuje platební transakce podle způsobu platby. U těch elektronických pak není těžké dohledat, kdy a kdo za výrobek zaplatil. Pokud se k tomu postaví zodpovědně, u bezhotovostních plateb by problém s účtenkou a tedy i se zárukou mohl zmizet velmi rychle. Ale co když někdo bude platit v hotovosti? No, upřímně i tomu bude brzy konec.

 

Schovávání fotek v krabicích

Staré papírové fotky mají své kouzlo, jsou věkem celé zkroucené a ztrácejí barvu. Ale v každé rodině je takových fotek mnoho a mnoho, zabírají několik alb a krabic od bot. Většina z nich vám už nic neříká a nikdy na ně nekoukáte. Co s tím? Proberte je a zredukujte.

Naše děti už problémy s fyzickým místem řešit nebudou, ty už bude zajímat pouze místo na disku.

 

Nezaloží pro své dítě jeho první knihu

Od doby, kdy máme digitální fotky a sociální sítě, na kterých sdílíme každý pokrok svých dětí, mnoho rodičů zapomíná na první knihu svých dětí. Takovou, kam se píše první otočení na bříško, první zoubek a první krůčky. Jistě, všechny vzpomínky rodičů pojmou sociální sítě, ale kam dají první ustřižené vlásky nebo první vypadlý zoubek?

 

Nikdy se nikdo neztratí

Asi 85 procent lidí lze dohledat přes sociální sítě, ale i zbytek po sobě nechává stopy v podobě bezhotovostních plateb a dalších digitálních úkonů. Přesto se ještě někdo může ztratit z veřejných záznamů, pokud si dá opravdu práci. Myslíte, že za pár let to ještě půjde? Každá vláda se dnes snaží mít o svých obyvatelích co největší přehled a česká není výjimkou.

 

Hledání v encyklopedii

Slovníky, encyklopedie a další naučné knihy jsou minulostí. Děti vše, co potřebují, najdou na internetu, kde umějí vyhledávat lépe než dospělí. Na jednu stranu jim Google jistě usnadní práci, na druhou stranu je to škoda, protože člověk se vždy dozvěděl něco zajímavého, než ve slovníku našel heslo, které ve skutečnosti hledal.

 

-lk-

Horoskopy 2018

reklama

reklama