reklama

Revoluce ve vývoji kojenecké výživy: Patří budoucnost postbiotikům?

Revoluce ve vývoji kojenecké výživy: Patří budoucnost postbiotikům? Foto:
Revoluce ve vývoji kojenecké výživy: Patří budoucnost postbiotikům?
Foto: iStock

Nejspíš víte, co jsou probiotika, možná i prebiotika. Ale znáte i postbiotika? Tyhle bakterie posilují imunitní systém a jsou velmi důležité hlavně v kojeneckém věku, kdy se celý imunitní systém vyvíjí.

Pojďme si nejdříve vysvětlit, co jednotlivé názvy znamenají.

Probiotika jsou vybrané kultury střevních bakterií, takzvané přátelské bakterie. Jsou obsažena pouze v „živých“ potravinách a mají, mimo jiné, pozitivní účinek na střevní mikroflóru. Zdrojem probiotik jsou zakysané mléčné výrobky, tvrdé sýry a zelenina konzervovaná mléčným kvašením (např. kysané zelí).

Prebiotika představují nestravitelnou složku naší stravy, která slouží jako potrava pro probiotika. Díky prebiotikům se probiotika množí, osidlují trávicí trakt a pozitivně na něj působí. Prebiotikem se rozumí především vláknina, zejména na bázi oligosacharidů. Nachází se hlavně v obilovinách, ale i ovoci a zelenině (cibule, česnek, pórek).

Postbiotka jsou biologicky aktivní látky s pozitivním vlivem na organismus. Napodobují biologicky aktivní látky obsažené v mateřském mléce, ovlivňují imunitu, snižují výskyt negativních bakterií ve střevech, působí na zdraví střev a mohou ovlivnit i výskyt obezity v dospělosti.

Výraz postbiotika je nově používán pro látky vzniklé procesem fermentace. Ten se sice již po tisíciletí využívá k přirozené konzervaci potravin, ale až díky dlouhodobým výzkumům mateřského mléka se jej teprve nedávno podařilo využít pro získání postbiotik speciálním patentovaným procesem řízené fermentace.

Zásadní zjištění zmíněného výzkumu říká, že v mateřském mléce se kromě nezbytných živin vyskytují i jisté druhy biologicky aktivních látek. A jejich vliv na organismus lze v náhradní kojenecké výživě napodobit právě postbiotiky. Ta spolu s prebiotiky pak zásadně mění funkčnost umělé kojenecké výživy, která se tak opět přiblížila přirozené funkci mateřského mléka.

Proč jsou postbiotika revoluční novinkou?

Je vědecky prokázáno, že více než 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech. Postbiotika pak mají zásadní vliv na zdraví střev a trávení, z tohoto důvodu jsou velmi přínosná při jeho vývoji. Děti přicházejí na svět s nedovyvinutou imunitou, a proto se pro jejich zdravý rozvoj trávicí trakt musí nejdříve osídlit. Tento proces probíhá prostřednictvím mikroorganismů z okolního prostředí. 

Není také žádným tajemstvím, že kojení je ten nejlepší způsob, jak dodat dítěti všechny živiny, které potřebuje. Je potvrzeno, že kojené děti jsou v prvních šesti měsících života zdravější než ty, které jsou na umělé výživě. A ukazuje se i to, že dospělí, kteří byli jako malí kojeni, mají často nižší krevní tlak, nižší hladinu cholesterolu, jakož i nižší výskyt obezity a diabetu II. typu. Proto se výrobci kojenecké výživy tak usilovně snaží přiblížit ji stále více mateřskému mléku.

A právě s unikátním řešením pro děti, které nemohou být kojeny, přišla nyní jedna ze společností vyrábějících kojeneckou výživu, když použila postbiotika přímo ve složení náhradní dětské výživy, a to navíc v kombinaci s prebiotiky. Právě tímto inovativním složením se tak nová formule dětské výživy snaží ještě více přiblížit svou funkcí mateřskému mléku.

Na výzkumu, vývoji a výrobě nejnovějšího kojeneckého mléka se mimo jiné podílel i biochemik a vědec profesor Udo Herz. „Všichni mluví o ´kouzlu´ mateřského mléka, kdy se nejedná pouze o jeho jednotlivé složky, ale jejich jemnou a dokonalou souhru. U některých složek dokonce ani netušíme, jak se do mateřského mléka dostaly. Podobně je tomu i s postbiotiky, biologicky aktivními látkami bakteriálního původu, které vznikají kontrolovaným procesem fermentace,“ dodává Herz k významu postbiotik.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Kdy jsou probiotika jen vyhazováním peněz? Foto:

Kdy jsou probiotika jen vyhazováním peněz?

Přátelské bakterie (probiotika) jsou podle reklam hotový zázrak, zlepšují trávení, posilují imunitu, chrání před alergiemi, až to vypadá, že bez nich může žít jen...

Článek

Jak si užít mateřskou a přitom se nezbláznit?  Foto:

Jak si užít mateřskou a přitom se nezbláznit?

Pojem mateřská dovolená podle všeho asi vymyslel chlap, protože dovolená to v žádném případě není, ale pořádný zápřah, kdy válčíme nejenom s výchovou našich zlatíček,...

Článek

Kojila byste své dítě někde na veřejnosti?  Foto:

Kojení na veřejnosti: Ano, nebo ne?

Umělecké snímky americké fotografky Ivette Ivens, na kterých jsou stylizované kojící maminky na různých místech, mají přesvědčit veřejnost, že kojení na veřejnosti je...

Horoskopy 2018

reklama

reklama