reklama

Sexuální obtěžování dítěte: Dělejte něco dřív, než k tomu dojde

Pssssst. Bude to jen naše tajemství... Foto:
Pssssst. Bude to jen naše tajemství...
Foto: Thinkstock

Nikdy není příliš brzy na to začít s dětmi mluvit na toto téma. Naučte děti jednoduchým pravidlům, zkuste s nimi mluvit otevřeně. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že pokud se bude něco dít, nebude se vaše dítě stydět za vámi přijít a svěřit se.

Tvoje tělo je jen tvoje

Je třeba děti poučit o tom, že jejich tělo patří jen jim a mají vždycky právo odmítnout fyzický kontakt, dokonce i od blízkých lidí. Nemusí se bát rezolutního NE, všemu, co je jim nepříjemné. Je třeba s dětmi otevřeně mluvit o tom, že zejména oblast genitálií je intimní místo, kde se nemá právo jich dotýkat žádný dospělý, ani učitel ve škole nebo strýček. Jedinou výjimkou je lékařská prohlídka. Pokud k takovému kontaktu dojde, veďte dítě k tomu, aby se nestydělo a svěřilo se. Zdůrazněte, že je to ostuda dospělého, ne dítěte, a že se na něj nebudete v žádném případě zlobit, když vám něco takového svěří.

Dobrý dotyk a špatný dotyk

Toto pravidlo úzce souvisí s předešlým pravidlem. S dětmi je třeba otevřeně mluvit o jejich těle a rozlišovat zóny, které jsou intimní a kam by neměl dospělý v žádném případě sahat. Tato část těla se snadno popíše hranicí, kde je spodní prádlo, tam by neměl nikdo nejen sahat, ale určitě by neměl dítě ani okukovat, a to pod jakoukoliv záminkou. Znovu je třeba dítě vést k tomu, aby takové chování svěřilo rodičům nebo někomu, komu důvěřuje, a případně to s dospělým probrat, pokud si není jisté.

Článek

Může to začít posmíváním, výhrůžkami, strkáním...a končit opravdovým terorem Foto:

Moje dítě a šikana

Jak poznat, že je vaše dítě obětí šikany? Co v takovém případě dělat, na koho se obrátit a jak se bránit?

Dobrá tajemství a špatná tajemství

Tajemství bývá hlavní taktikou pachatelů sexuálního zneužívání. Mluvte s dětmi o tom, že pokud mají tajemství, kvůli kterému se cítí nepříjemně, je lepší se svěřit někomu, komu věří. Je rozdíl mezi tajemstvím, jako je například nějaké překvapení pro maminku nebo kdo koho miluje ve třídě, a mezi tajemstvím, které má mít dítě s dospělým. Poučte svoje dítě o tom, že dospělí s dětmi zpravidla tajemství nemívají a už vůbec ne taková, kvůli kterým by se dítě mělo cítit smutně nebo provinile.

Článek

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto:

Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Je voyeur nebezpečný?

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na váš dotaz. Tentokrát na téma: Libůstky a deviace. Ptát se můžete i Vy...

Ochrana je věcí dospělých

Věta „Když to někomu povíš, tak mě vyhodí z práce a budu moc smutný“ pronesená z úst dospělého směrem k dítěti rozhodně není na místě. Dítě tu není od toho, aby chránilo dospělého. Dospělí mají chránit děti a pokud se k dítěti někdo chová nevhodně, nemusí se dítě bát vše říct. Dospělí nepotřebují od dětí pomoc a ochranu, ale naopak. Vysvětlete toto dětem, že nejsou zodpovědné za to, jak se dospělý chová. Za svoje chování si dospělí odpovídají sami.

Bezpeční dospělí

Dítě by mělo znát svoji „bezpečnou“ síť dospělých, na které se může obrátit. Také by mělo vědět, kdo je dospělý, kterému může věřit. Je takový člověk rodič, babička, soused, učitel? Když mi někdo nosí pravidelně dárky, znamená to, že mu můžu důvěřovat? Často jsou pachateli lidé, které dítě zná (podle statistik téměř se 41 % všech zjištěných případů fyzického či sexuálního násilí odehrává v úplných rodinách, tedy rodinách na první pohled spořádaných, s matkou i otcem). Pro dítě je obtížně pochopitelné, že by mu mohl ublížit někdo, koho zná, nebo je dokonce dítětem vnímán jako autorita. Pachatelé sexuálních deliktů si velice často připravují „půdu“ nošením dárků, povídáním si s dítětem, až si nakonec získají jeho důvěru. Upozorněte dítě, že takové chování dospělého je něco, co by vám mělo říct. Dospělí se obvykle s dětmi nekamarádí.

Článek

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto:

Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Učitel mi dělá sexuální návrhy. Jak říci NE!?

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na váš dotaz. Tentokrát na téma: Sexuální obtěžování.

Neznámí lidé

Samozřejmostí je poučit dítě o chování k dospělým, které nezná. Nesedat k nikomu do auta, nebrat dárky, nemluvit s dospělým, kterého neznám, nikam s ním nejít.

Pomoc

Poučte svoje dítě, kam se může obrátit o pomoc, jak se volá policie nebo linka důvěry. Učte je, že policisté a hasiči jsou přátelé. Také je obecně vhodné se obracet spíš na ženy než na muže.

Nenechte svému dítěti ubližovat!

Projekt Nenechte si ubližovat je zaměřený proti násilí na ženách a dětech. Autorem projektu je společnost Krav Maga, která se tak snaží přispět k větší bezpečnosti těchto cílových skupin. Projekt je realizován společně s nadací Avon proti domácímu násilí. Krav Maga, o.s. se zabývá osobní bezpečností prostřednictvím pravidelných kurzů a seminářů pro veřejnost, pořádá přednášky a semináře pro instituce, školy i komerční subjekty.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Stalker vám nemusí fyzicky ublížit. Ale pronásleduje vás na každém kroku Foto:

Nenechte si ubližovat: 4. díl - Stalking

Když vás někdo pronásleduje nebo obtěžuje, není to nic příjemného. Ať už se jedná o někoho známého, nebo o cizí osobu. Kdy jsou to ještě pokusy o seznámení nebo o...

Článek

Že by konečně pan Božský? Podlehnout krásné iluzi je na internetu velmi snadné Foto:

Rande přes internet? Buďte dvojnásobně opatrná

Přes internet se podle statistik seznámí každý pátý Čech. Seznamují se nejen starší ročníky, ale i teenageři. K seznamování často dochází prostřednictvím sociálních sítí....

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama