Prima maminka

19. března 2018 10:00

Anna Kopečková

Škodí dětem dělání domácích úkolů? Hlasy světových odborníků se různí!

Možná jste zaznamenali, že přibývá rodičů, kteří považují dělání domácích úkolů za přežitek a zbytečnost. Jak to tedy doopravdy je? Mělo by doma dítě odpočívat a hrát si, nebo mu procvičování školní látky prospívá?

Po osmi hodinách ve škole, plus mimoškolních vzdělávacích aktivitách v podobě kroužků, se vaše dítě vrací domů. Je vyčerpané, hladové a unavené, nejraději by se svalilo s iPadem na gauč a dalo si zasloužený relax. Ale čekají na ně ještě domácí úkoly. Zasednete proto společně k učivu a snažíte se vstřebat přírodopis, ze kterého bude test, anglická slovíčka a navíc napsat sloh z literatury. Výsledek? Rodič je na nervy, dítě pobrekává a domácí pohodička se vytratila jako mávnutím proutku.

Vyvstává otázka, na kterou není zatím jednoznačná odpověď: jsou domácí úkoly k užitku, nebo by dítě mělo mít nárok na svůj volný čas? A stojí to všechno vypětí vůbec za to?

Proč děti dělají příliš špatných věcí?

Tato problematika samozřejmě nenechává chladnými ani pedagogické veličiny. Často zaznívá z jejich řad názor, že záleží na tom, jak staré jsou vaše děti.

„Neexistuje absolutně žádný důkaz, že dětem prospívá v akademické rovině dělání domácích úkolů,” říká například Alfie Kohn, autor bestselleru Proč naše děti dělají příliš mnoho špatných věcí. Kohn je otevřený obhájce progresivního vzdělávání a kritik tradičních přešlapů ve výchově a vzdělávání. A věří, že žádné domácí úkoly by neměly být výchozím bodem ve školních systémech.

K tomuto názoru se přidává i Cathy Vatterottová, profesorka na univerzitě Missouri – St. Louis a autorka práce s příhodným názvem Přehodnocení domácích úkolů: Nejlepší postupy, které podporují různé potřeby. Profesorka Vatterottová uvádí, že přísné posuzování dětí podle dělání domácích úkolů nemá podle jejích dosavadních výzkumů příliš velký dopad na skutečnou kvalitu vzdělání dětí.

Kvalita, ne kvantita!

Ale navzdory argumentům proti domácím úkolům se zdá, že většina odborníků souhlasí s tím, že úkoly po skončení školy nemusí být v důsledku tak špatné. Zvláště pokud je kladen důraz na kvalitu, nikoli na množství, a je brán zřetel na věk dítěte!

„Domácí úkoly pro malé děti opravdu nejsou nutné, ale myslím, že domácí příprava může být prospěšná k budování různých jiných dovedností," říká doktorka Daniela Montaltoová, pediatrická neuropsycholožka a klinická ředitelka Institutu pro učení a akademické výsledky v dětském studijním středisku v Langone centru v New Yorku. Tvrdí, že děti ve věku od 4 do 10 let potřebují alespoň 20 minut čtení denně, stejně jako čas na procvičování motorických dovedností, například rukopisu nebo stříhání nůžkami. Pokud se rodiče budou doma soustředit na takové aktivity, může to být o mnoho přínosnější než tradiční domácí úkoly. Protože pokud nejsou děti ve třetí třídě dobrými a zkušenými čtenáři, je podle výzkumů Institutu pravděpodobné, že budou později méně úspěšné při studiu a budou mít problémy i na střední škole.

Žádné biflování. Projekty!

Většina dotázaných učitelů tvrdí, že dělání domácích úkolů upevňuje především dobré studijní návyky, kdy dítě, později teenager bere domácí přípravu vážně a dokáže se soustředit a kriticky myslet. Za ideální se v rámci domácí přípravy v moderních postupech považují studentské projekty, kdy se dítě tupě nebifluje, ale samo zjišťuje informace a ty zpracovává a kreativně používá, aby mohlo později svůj projekt samo prezentovat.

Nic se nemá přehánět

O tom, že se nic nemá přehánět, ale svědčí i studie z roku 2015, která zjistila, že když studenti střední školy strávili denně více než 90 až 100 minut děláním domácích úkolů, jejich testovací skóre ve skutečnosti začalo klesat.

Doktor Sanam Hafeez, uznávaný psycholog a zakladatel Komplexních konzultačních psychologických služeb k tomu dodává: „Tvůj mozek má schopnost učit se v celistvých úsecích jen osm hodin denně. Takže když přijdeš domů, tvůj mozek se v podstatě přenastaví a přemění. Informace, které si v pohodě domova zopakuješ, se už jen upevní a zapadnou do správných souvislostí."

Pravdou je, že dělání domácích úkolů není doslovně zakotveno v naší školské legislativě, ale přesto je považováno za normu na většině škol. Zůstává tak pravděpodobně na dobrém úsudku pedagoga, zda je nutné děti přetěžovat hromadami úkolů anebo zda budou domácí zadání dobrovolná nebo alespoň zábavná a kreativní.

A kdo ví, možná, že se za pár let dočkáme přehodnocení celé domácí přípravy a děti si budou zase po vyučování kopat více s míčem v parku.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.