reklama

Svatojánská noc a devatero kvítí aneb Jak si přičarovat lásku

Svatojánská noc a devatero kvítí aneb Jak si přičarovat lásku Foto:
Svatojánská noc a devatero kvítí aneb Jak si přičarovat lásku
Foto: istock.com

Jednou z nejmagičtějších nocí v roce je ta Svatojánská, začínající večer před svátkem Jana Křtitele, tedy noc z 23. na 24. června. Navazuje na pohanské oslavy letního slunovratu.

Pro tento evropský lidový svátek jsou asi nejtypičtější veliké ohně zapalované na kopcích. Jejich úkolem je oslavovat návrat slunce. Podobně jako o čarodějnicích se přes tyto ohníčky skáče, zapalují se od nich také košťata, s nimiž se poté krouží. Dřív se z kopců pouštěly hořící sudy, dnes by patrně hasiči pro tento typ zábavy neměli pochopení.

Zlaté kapradí

Opět, stejně jako na čarodějnice, se věřilo, že rozkvétá zlaté kapradí a ukazuje cestu k pokladům, označuje místa, kde se skály jen na jednu jedinou noc rozestupují a nabízejí kolemjdoucím pocestným zlato, stříbro a drahé kamení. Pocestným se však na svatého Jana do lesů příliš nechtělo, podle pověstí byly plné divoženek, bludiček a hejkalů. Také svatojánské mušky, v tomto období světélkující, vzbuzovaly v našich předcích strach.

Devatero kvítí

Každý věděl, že ožívají tajemné síly a vzácné poklady střeží. Poutníkům komplikovaly hledání i bludné kořeny, zlé čarodějnice a čerti. Kdo i přes všechny nástrahy poklad přece jen objevil, směl si vzít jen tolik, kolik unese. V opačném případě by jeho chamtivá duše propadla peklu. Chtělo-li děvče vědět, za koho se provdá, zjistilo to pouze v tuto kouzelnou noc. Ale zas tak jednoduché to nebylo. Večer musela dívka najít a natrhat devatero kvítí: kopretinu, růži, smolničku, chrpu, rozchodníček, čičmudíček, mateřídoušku, fialku a zvonek. Trhalo se za naprostého ticha, dívka nesměla promluvit ani se ohlédnout, jinak by kouzlo ztratilo účinnost. Večer si pak dala devatero kvítí pod polštář a ve snu se jí zjevil její vyvolený.

Pozor na divé ženy

Zatímco panny snily krásné sny o svých budoucích milých, mládenci byli naopak vystavováni velkému nebezpečí. Divé ženy totiž tančily na lukách a v lesích, číhaly tímto lstivým způsobem na mladé muže. Lesní panny byly sice krásné, ale neobyčejně kruté. Vypadaly neodolatelně v zelených šatech a s černočernými kadeřemi, v nichž svítili svatojánští broučci. Běda však mládenci, který spatřil v tuto zázračnou noc na lesní louce v kole tančící bosorky. Nebyly jako vesnická děvčata, neměly srdce. Nádherným zpěvem, sliby a prosbami lákaly mladíky do kola. Když se mladý muž, opilý jejich půvaby, nechal přemluvit a dal se s nimi do tance, neměly s ním slitování. Utancovaly ho a potom roztrhaly.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Čtyřlístek přivolává nejen štěstí, ale i lásku Foto:

Čarování s bylinkami: Které vám přivolají lásku, krásu a které posílí paměť?

Přečtěte si rady zkušené kartářky Helen Stanku. V kraji kde, vyrostla, měli moudrou ženu, které nikdo neřekl jinak než „naše bába“. A právě od ní se naučila mnoho o...

Článek

petrklíč Foto:

Chcete zbohatnout? Zkuste to pomocí rostlin a lidové magie

Pokud vám neustále chybějí v kapse peníze a hledáte návod, jak je rozmnožit, vzpomeňte si na rostliny a jejich magii.

Článek

Pravá italská domácnost? Italové to tak mají rádi! Foto:

Jiný kraj, jiný mrav: Jak se milují páry v Itálii, Francii nebo Anglii?

O tom, jakou roli hraje v životě sex, svědčí nejlépe výsledky internetových vyhledávačů. Slovo sex je obvykle na prvním místě. I proto nás napadlo zapátrat, jak jsou na...

-em-

Horoskopy 2018

reklama

reklama