reklama

Test hrazený pojišťovnami odhalí včas vážné ohrožení těhotenství

Test hrazený pojišťovnami odhalí včas vážné ohrožení těhotenství  Foto:
Test hrazený pojišťovnami odhalí včas vážné ohrožení těhotenství
Foto: thinkstock.com

Dobrá zpráva pro všechny ty, které čekají miminko. Nový test z krve odhalí včas ohrožení těhotné ženy i plodu preeklampsií, kdy placenta nefunguje správně, takže plod nemá dost kyslíku a živin. Navíc je test hrazen pojišťovnou.

Preeklampsie patří k nejčastějším příčinám úmrtí v těhotenství. Je to nebezpečné onemocnění, které bývá obtížné odhalit včas, protože příznaky jako vysoký tlak, otoky nohou, bolesti hlavy a nevolnost se mohou objevit i při normálním těhotenství.

O novém imunochemickém testu, který rozšířil dosavadní možnosti vyšetření a který hradí zdravotní pojišťovny, informoval ČTK nekomerční portál LabTestsOnline. Test dá odpověď do několika minut, dosud musely ženy čekat na výsledky v nemocnici i několik dní.

Celosvětově je preeklampsie příčinou 42 % úmrtí těhotných a 15 % předčasných porodů. Ohroženy jsou zejména ženy, které měly preeklampsii v předchozím těhotenství, vyskytovala se u nich v rodině, jsou mladší 19 a starší 40 let, jsou obézní nebo čekají vícerčata.

Článek

Že máte cystu většinou zjistí až gynekolog při ultrazvuku Foto:

Cysty na vaječnících: Co by o nich měla každá žena vědět

Pokud zrovna netoužíte otěhotnět nebo vás netrápí bolestivá ovulace, pravděpodobně o svých vaječnících moc nepřemýšlíte. Proto vás nejspíš překvapí, že v období menstruace...

"Nemoc se vyskytuje obvykle ve třetím trimestru, ne dříve než ve 20. týdnu těhotenství," upřesnil vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslav Racek.

Test zjistí v krvi bílkoviny, které signalizují, že placenta nefunguje správně. Pokud se potvrdí vysoké riziko, provede se v krátké době další odběr. Pokud test znovu ukáže vysoké hodnoty, doporučí lékaři předčasný porod, který je momentálně jedinou "léčbou" preeklampsie.

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že lékaři provádějí pro zjištění preeklampsie řadu vyšetření, testy využívají u vybrané skupiny rizikových těhotných.

Článek

druhé dítě hlavní Foto:

10 věcí, které vám nikdo neřekne, než si pořídíte druhé dítě

Existuje celá řada věcí, které vám o druhém těhotenství nikdo neřekne. Které to jsou?

V květnovém vydání časopisu českých gynekologů actualgyn se uvádí, že riziko preeklampsie v populaci je dvě až osm procent. Až u 80 % těhotných, které jsou přijaty do nemocnice s vysokým tlakem pro vyloučení preeklampsie, se ale tato nemoc nerozvine. Odlišením preeklampsie od dalších chorob spojených s vysokým tlakem v těhotenství se podle odborných odhadů zkrátí hospitalizace až o polovinu. Ročně se tak například v Británii může ušetřit 28 milionů liber (879 milionů korun), v Česku by to bylo zhruba 200 milionů korun.

Zdroj: čtk

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Těhotenství je plné překvapení... Foto:

10 maminek nám povyprávělo, jaké trapasy se jim staly v těhotenství

Pokud jste už těhotné byly, určitě si ještě dobře pamatujete, jak jste toto období svého života zvládaly a co jste prožívaly.

Článek

Každá žena chce vědět, jestli její miminko bude zdravé Foto:

Amniocentéza: Proč se (ne)bát odběru plodové vody?

Doporučení na odběr plodové vody nechce dostat žádná budoucí maminka. S amniocentézou se pojí riziko různých komplikací včetně potratu, navíc to znamená, že je možná s...

Článek

S těhotenstvím neotálejte! Foto:

Věk v době prvního těhotenství rozhoduje o vašem zdraví po čtyřicítce

Když dospívající dívka otěhotní a rozhodne se dítě donosit, má to pro ni mnoho negativních sociálních a hospodářských dopadů. Je vyřazena z kolektivu kamarádů, a pokud...

Článek

Horoskopy 2018

reklama

reklama